Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Masowe prostesty w Hiszpanii dały efekt

0
Podziel się:

Od dojścia konserwatystów do władzy, wydatki na oświatę zredukowano tu 14 procent.

Masowe prostesty w Hiszpanii dały efekt
(PAP/EPA/Chema Moya)

Rząd premiera Mariano Rajoya postanowił opóźnić przesłanie do parlamentu projektu ustawy nazwanej przez przeciwników _ antyreformą edukacyjną _.

Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria oświadczyła, iż rząd _ nie uwzględni żadnego argumentu przeciwników reformy, uzasadniającego utrzymanie systemu edukacyjnego, który nie funkcjonuje _. Rząd Partii Ludowej uznał jednak - według wicepremier - za konieczne uwzględnienie _ pewnych uwag _ do projektu reformy.

Według de Santamarii projekt ustawy powinien znaleźć się w parlamencie _ jeszcze w tym miesiącu _. Organizatorzy czwartkowych marszów protestacyjnych i strajku w sektorze edukacji, Ogólnopaństwowa Platforma na rzecz Szkoły Publicznej, uzyskali poparcie dla swych działań ze strony władz samorządowych w niektórych uboższych regionach Hiszpanii m.in. w Galicii.

Projekt ustawy rządowej nazwany przez opozycję _ antyreformą edukacyjną Werta _, od nazwiska ministra edukacji Jose Ignacio Werta, po wejściu w życie doprowadzi do prywatyzacji sektora oświaty i zlikwidowania do 2015 roku 60 tys. etatów nauczycielskich.

Od 2011 roku, tj. od dojścia konserwatystów do władzy, wydatki na oświatę zredukowano w Hiszpanii o 14 proc. W kraju panuje 50-procentowe bezrobocie wśród ludzi młodych.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatnicy zapłacą za ten kryzys. Wyższy VAT Premier Słowenii Alenka Bratuszek ogłosiła w czwartek rządowy plan ratunkowy, który ma uzdrowić gospodarkę kraju i uratować przed zapaścią sektor bankowy; Lublana stara się zapobiec konieczności zwrócenia się do zagranicznych kredytodawców o pakiet pomocowy.
Sądzili, że dotknęli dna. Jest gorzej Premier będzie musiał podjąć decyzje, przed którymi się broni: zmniejszyć emerytury, odchudzić administrację publiczną i zamknąć wiele państwowych przedsiębiorstw.
Słoweńcom zajmą lokaty, Hiszpania dostanie miliardy. A Polska na to... Słoweńskie banki mają tyle złych długów, że na ich spłatę trzeba by przeznaczyć kwartalne PKB.
Bruksela sięgnie nam głęboko do kieszeni Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian budżetu UE na 2013 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)