Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Morawiecki w Londynie: Brexit był ciosem zarówno dla UE, jak i dla Polski

15
Podziel się:

Wicepremier Mateusz Morawiecki był gościem specjalnym na Polskim Forum Gospodarczym w Londynie. Już po raz szósty odbyło się ono na London School of Economics and Political Science (LSE), jednej z najbardziej prestiżowych uczelni ekonomicznych świata. Morawiecki wygłosił przemówienie podczas oficjalnego otwarcia.

Morawiecki w Londynie: Brexit był ciosem zarówno dla UE, jak i dla Polski
(MAREK LASYK/REPORTER)

_ _Aktualizacja: 11:44

Tegorocznym hasłem przewodnim było "Poland in the New Era. Progress amidst chaos" ("Polska w nowej rzeczywistości. Postęp wśród chaosu"). Przedstawiciele polityki i biznesu dyskutowali o aktualnych możliwościach i wyzwaniach, jakie stoją przed polską gospodarką w czasach gwałtownych zmian oraz w kontekście globalnego krajobrazu gospodarczego i politycznego.

Rozmawiano również o tym, jak wykorzystać potencjał gospodarczy Polski w niestabilnych czasach, a także o międzynarodowej ekspansji polskich firm, inwestycjach i polskich start-upach.

Wicepremier Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił konieczność stawienia czoła wyzwaniom, które z jeden strony stanowią ogromne zagrożenie dla jedności Europy, ale z drugiej można w nich upatrywać szansy na budowę silnych państw członkowskich.

- Brexit był ciosem zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla Polski - powiedział Morawiecki. - Wielka Brytania zdecydowała się podążać własną ścieżką. My w Polsce czujemy się częścią Europy od samego początku. Chcemy budować silne państwo, ale jesteśmy świadomi, że nasz los jest nierozerwalnie związany z losem całej Europy.

- Jeśli istnieje sformułowanie, które mogłoby opisać nasze czasy, to użyłbym pojęcia "odkryć na nowo". Jest to zadanie dla nas wszystkich - odkrywać świat, w którym żyjemy. Powinniśmy przemyśleć i przewartościować umowy społeczne, metody pracy, ponieważ teraz to kształtuje naszą rzeczywistość i to najwyższy czas, aby przyjąć nowe normy - dodał wicepremier.

Podczas wizyty w Londynie wiceprezes Rady Ministrów spotkał się również z liderami organizacji studenckich w Wielkiej Brytanii. Poruszył z nimi kwestie ważne dla studiujących na uczelniach brytyjskich Polaków, czyli wpływ Brexitu na sytuację młodych Polaków w Wielkiej Brytanii, czy możliwość rozpoczęcia kariery w Polsce.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonywał polskich studentów z brytyjskich uczelni do powrotu do Polski. - Kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali. Dzisiaj to my przyciągamy inwestorów i inwestycje z Londynu - argumentował.

Jego zdaniem Polacy przebywający na emigracji - w tym kilkuset studentów najlepszych brytyjskich uczelni, którzy w sobotę słuchali jego wystąpienia na konferencji - "muszą zapytać siebie, jakie mają cele życiowe". - Można koncentrować się na życiu w Wielkiej Brytanii, a można odważnie rzucić się na falę nowego życia gospodarczego, która jest w Polsce - powiedział.

- Jesteśmy na zakręcie historii. (...) Gospodarka się gwałtownie zmienia i odbywa się rewolucja przemysłowa, której możemy stać się beneficjentem. Jako solidny filar Unii Europejskiej - jesteśmy zaproszeni na szczyt G20 i liczymy się we wspólnocie - możemy odegrać pozytywną rolę - przekonywał wicepremier. Jak zaznaczył, "o ile kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali, o tyle dzisiaj przyciągamy inwestorów i inwestycje z Londynu".

Zdaniem wicepremiera dla osób powracających z Wielkiej Brytanii szczególnie atrakcyjne powinny być stanowiska, które powstają w Polsce w ramach relokacji części operacji londyńskich firm do kontynentalnej Europy. - Coraz dynamiczniej rozwija się sektor zaawansowanych usług dla biznesu. Wielkie instytucje z City of London decydują się na przesuwanie już nie tylko stosunkowo prostych funkcji, jak call center czy rachunkowość, ale również zespołów zajmujących się zarządzaniem projektami, informatyką, a nawet zarządzaniem danymi lub ryzykiem - podkreślił.

Polskie Forum Ekonomiczne od sześciu lat jest główną inicjatywą studenckiego stowarzyszenia LSE SU Polish Business Society we współpracy z The Boston Consulting Group. Jest największą konferencją w tematyce polskiej gospodarki organizowaną poza granicami kraju.

Co roku, kilkaset osób - studentów, ekspertów w dziedzinie polityki, ekonomii i biznesu - nawiązuje kontakty i omawia najpilniejsze wyzwania, jakie stoją przed współczesną Polską, a także zagadnienia dotyczące sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, konkurencyjności i budowania wizerunku Polski.

LSE SU Polish Business Society jest stowarzyszeniem służącym jako platforma łącząca polskich studentów w UK z firmami w Polsce. Jednym z jego zadań jest zachęcanie młodych ludzi, którzy znajdują się poza Polską do powrotu do kraju.

gospodarka
wiadomości
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
złotówka
6 lat temu
Jesteśmy na zakręcie historii. (.. Wprowadzanie euro nabiera tempa? Co bankierom na zdrowie, zwykłym ludziom na śmierć?
Zenon
6 lat temu
Brexit to była jedna z najlepszyh rzeczy w polityce, która mogła się wydazyc. Wszystko co dąży do rozbicia eurokołchozu jest warte poparcia
żal
7 lat temu
żal, że biorą ludzi z Gniezna - nikt ich nie zna, na takie stanowiska, żeby się wdzięczyli w hotelach za pieniądze podatnika ;)
analityk
7 lat temu
Pan Morawiecki jeździ sobie na wycieczkę do Anglii i opowiada puste slogany. Żenada. Niestety mamy Teoretyczny Kraj i dlatego tak się dzieje, że ludzie bez kompetencji sprawują wysokie stanowiska. A Polacy za takie wycieczki płacą.
arogant pis
7 lat temu
Było by super jak Pan i Pana ojciec nie wypowiadali się publicznie BŁAGAM