Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel albo Steinbrück. Kto zostanie kanclerzem Niemiec?

0
Podziel się:

Tylko lider SPD jest w stanie w jakikolwiek sposób zagrozić aktualnej szefowej rządu. Jego szanse nie są jednak duże.

Merkel albo Steinbrück. Kto zostanie kanclerzem Niemiec?
(PAP/EPA)

O Angeli Merkel Niemcy mówią życzliwie _ Mamusia _. Byłoby ogromną niespodzianką, gdyby w niedzielę wieczorem okazało się, że już nie będzie rządzić najliczniejszym krajem Europy. Wybory to jednak również sprawdzian tego, jak silny jest jej główny rywal, socjaldemokrata Peer Steinbrück.

Wychowana we wschodnich Niemczech Angela Merkel została liderem CDU w 2000 roku. Pięć lat później została kanclerzem. Jest protestantką, przez co była dość nietypowym kandydatem swojej partii. Bowiem większość jej członków to katoliccy mężczyźni, przeważnie reprezentujący zachodnioniemiecki elektorat. Merkel była pierwszą kobietą-kanclerz i od objęcia władzy w 2005 roku rządziła w tzw. _ wielkiej koalicji _ z centrolewicową SPD. W 2009 roku jej partia odniosła znaczące zwycięstwo i weszła w koalicję z liberalną FDP.

Angela Merkel urodziła się w Hamburgu w 1954 roku. Jej ojciec był protestanckim pastorem i mocno wierzył w ideę socjalizmu, przez co w 1957 roku przeprowadził się z rodziną do wschodnich Niemiec. W odróżnieniu od większości mieszkańców ówczesnego NRD rodzina Merkel mogła czytać książki z zachodu i podróżować do zachodniej części kraju. Jej ojciec do samego końca pozostał jednak silnym zwolennikiem socjalizmu i NRD.

Niemcy ją kochają, Grecy nienawidzą Krytycy Angeli Merkel twierdzą, że jest zbyt pragmatyczna i ma tendencję do poświęcania swoich przekonań dla zysków politycznych. W ostatnich latach zmieniła swoje stanowisko w kwestii energii nuklearnej, decydując się na całkowite zaprzestanie korzystania z niej do 2022 roku, a jej poglądy przesunęły się bliżej _ środka _ w sprawach dotyczących gospodarki.

Niemiecka kanclerz jest znienawidzona przez wielu w zadłużonych krajach południowej Europy. Ludzie oskarżają ją tam o używanie niemieckiej potęgi gospodarczej i finansowej do wymuszania ciężkich programów oszczędnościowych na krajach strefy euro. Ale właśnie z tego powodu pani Merkel jest popularna w swoim kraju. Duża część niemieckiego elektoratu podziwia fakt, że przeciwstawiła się ona zbyt hojnym warunkom pomocy krajom, które Niemcy postrzegają jako skorumpowane i zbyt skore do wydatków. Obawiają się tym samym, że rezultatem zgody na takie warunki byłoby pogorszenie się sytuacji w ich własnym kraju. Warto zauważyć, że Niemcy stosunkowo mało ucierpiały wskutek trwającego od pięciu lat kryzysu finansowego. Jest to przede wszystkim wynikiem stosunkowo mocnej regulacji sektora bankowego i elastycznego rynku pracy.

Mimo że obecna kanclerz nie jest przeciwna imigracji, apelowała ona do osób osiedlających się w Niemczech o większą integrację z ich nowym społeczeństwem. Merkel powiedziała w 2010 roku: _ nie mamy za dużo Islamu, ale mamy za mało chrześcijaństwa. Jest u nas zbyt mało dyskusji o chrześcijańskim spojrzeniu na ludzkość _. Są to poglądy odmienne od tych, które charakteryzuje niemieckie partie lewicowe, silnie opowiadające się za multikulturalizmem.

Kanclerz Merkel ma dość powściągliwy styl i nie jest zbyt ekscytującym mówcą. Przemawiając publicznie częściej wybiera łagodną, ciepła retorykę, przez co naraża się na drwiny ze strony swoich przeciwników politycznych. Jednak wśród wyborców zyskała sobie tym przydomek _ Mutti (Mamusia) _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/223/m267999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/angela;merkel;chce;rzadzic;co;najmniej;do;2017;roku,25,0,1290265.html) *Merkel chce rządzić co najmniej do 2017 roku * Z sondaży wynika, że Merkel ma ogromne szanse pozostać na stanowisku kanclerza po wyborach parlamentarnych. Angela Merkel nie ma dzieci, a jej mąż Joachim Sauer, chemiki kwantowy, jest bardzo skuteczny w unikaniu mediów. Nie pojawił się nawet na jej inauguracji na urząd kanclerza w 2005 roku, oglądając ceremonię w telewizji ze swojego laboratorium.

W niedawnym wydaniu brytyjski tygodnik _ The Economist _ opowiedział się za Angelą Merkel, pisząc: - _ Uważamy, że pani Merkel jest odpowiednią osobą żeby przewodzić swojemu krajowi i tym samym Europie. Jest to w dużej mierze skutkiem tego, kim jest: najzdolniejszym demokratą na świecie i dużo bezpieczniejszą opcją od jej lewicowych przeciwników. Jest to też skutek tego, czym naszym zdaniem może ona w dalszym ciągu zostać - wielkim przywódcą, którego Niemcy i Europa tak bardzo potrzebują. _

Kim jest przeciwnik Angeli Merkel?

Głównym przeciwnikiem Angeli Merkel w niedzielnych wyborach jest Peer Steinbrück z SPD. Jego charakterystyczną cechą jest otwarte wygłaszanie swoich, czasem kontrowersyjnych, poglądów. Na przykład w sierpniu powiedział, że kanclerz Merkel _ brakowało pasji _ w kwestii Europy ze względu na to, że wychowywała się we wschodnich Niemczech. Został za tę wypowiedź mocno skarcony w niemieckich mediach.

Steinbrück urodził się w 1947 roku również w Hamburgu. Studiował na Uniwersytecie w Kiel i w latach 90-tych był ministrem gospodarki w landach Schleswig-Holstein i Nadrenii Północnej-Westfalii. W 2002 roku został prezydentem tego ostatniego, który jest najliczniejszym landem w Niemczech.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m283189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;rozwazaja;wprowadzenie;placy;minimalnej,232,0,1384168.html) *Płaca minimalna już wkrótce w Niemczech? * Sprawa ta podzieliła główne siły polityczne zasiadające w Bundestagu. Po wyborach federalnych w 2005 roku dwie największe niemieckie partie, CDU i SPD, stworzyły _ wielką koalicję _, a urząd kanclerza objęła Angela Merkel. Steinbrück został wówczas ministrem finansów i sprawował ten urząd, gdy wybuchł kryzys finansowy w 2008 roku. Niemcy wyszły z niego _ obronną ręką _ wskutek skutecznej regulacji sektora bankowego, której nie miały kraje takie jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Umożliwiło to konsekwentny spadek bezrobocia w Niemczech przez ostatnie cztery lata. Jest ono dzisiaj na najniższym poziomie od dwudziestu lat.

Po wyborach w 2009 roku CDU weszło w koalicję z liberalną FDP i Steinbrück stracił fotel ministra wracając do funkcji posła. Niektórzy uważają za kontrowersyjny fakt, że w latach 2009-2012 zarobił 1,25 miliona euro udzielając wykładów. Razem z wypowiedzią, w której Steinbrück argumentował, że niemieccy kanclerze za mało zarabiają, przyczyniło się to do tego, że jest przez niektórych postrzegany jako najemnik.

Wśród kwestii, które były najczęściej przez Peera Steinbrücka poruszane podczas kampanii wyborczej było zmniejszenie nierówności pomiędzy najbiedniejszymi i najbogatszymi w społeczeństwie i ustanowienie minimalnej płacy. Do tego mocno krytykował Angelę Merkel za forsowanie bezkompromisowych programów oszczędnościowych w zadłużonych krajach strefy euro i oskarżył jej rząd o nieumiejętne chronienie niemieckich obywateli przed nagłośnionymi tego lata amerykańskimi programami szpiegującymi.

W wyborach federalnych Niemcy głosują na konkretne partie, a nie bezpośrednio na kanclerza, co dla Steinbrücka jest dobrą wiadomością. Prognozy wskazują, że jeżeli wyborcy mogliby bezpośrednio wybrać pomiędzy Merkel a kandydatem SPD, obecna kanclerz wygrałaby bez problemu, ponieważ tylko około 30 procent opowiada się za Steibrückiem. Jedyną realistyczną opcją, w której mógłby on objąć fotel kanclerza, byłaby koalicja SPD z mocno lewicową Die Linke (partią post-komunistyczną) i Zielonymi. Nie jest to jednak zbyt prawdopodobny scenariusz.

TE GŁÓWNE PARTIE ZMIERZĄ SIĘ W NIEDZIELNYCH WYBORACH

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)