Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel pogodzi Belgrad z Kosowem? Stawką Unia

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec przebywa z jednodniową wizytą w stolicy Serbii.

Merkel pogodzi Belgrad z Kosowem? Stawką Unia
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała podczas wizyty w Belgradzie, że Serbia powinna poprawić współpracę ze swymi sąsiadami, a jej wejście do Unii Europejskiej zależy od konkretnych wyników negocjacji z Kosowem.

Podczas jednodniowej wizyty w stolicy Serbii niemiecka kanclerz powiedziała, że mniejszość serbska w Kosowie, która nie uznaje państwowości Kosowa, musi znieść paralelne rządy na północy kraju, gdzie w ostatnim czasie doszło do poważnych napięć etnicznych.

Serbia miała nadzieję, że zostanie kandydatem do UE wkrótce po aresztowaniu i przekazaniu trybunałowi w Hadze ostatnich dwóch oskarżanych o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości podczas wojen na Bałkanach w latach 1991-1995: Ratko Mladicia i Gorana Hadżicia

Merkel podkreśliła, że Serbowie muszą załagodzić kontakty z Kosowem - swą dawną prowincją, gdzie w lipcu doszło do starć, u źródeł których stał spór celny z Belgradem._ - Sądzę, że jesteśmy obecnie w decydującej fazie starań o status kandydata _ - oświadczyła kanclerz Merkel w Belgradzie na konferencji prasowej z prezydentem Serbii Borisem Tadiciem._ - Potrzebujemy postępów w sferze praktycznej; wiem, że tego nie można osiągnąć przez jedną noc, lecz pewne kroki są możliwe _ - dodała Merkel.

Powiedziała też, że Serbia potrzebuje konkretnych wyników w rozmowach z Kosowem, które toczą się za pośrednictwem UE, i zasugerowała, że Belgrad powinien zaakceptować obecność w Kosowie unijnej misji prawno-policyjnej Eulex i zrezygnować z równoległych struktur administracyjnych dla północnego Kosowa.

Serbowie stanowią około 5 procent mieszkańców dwumilionowego Kosowa, jednak na północy kraju są większością, a władze w Prisztinie mają tam ograniczone wpływy. Prezydent Tadić oświadczył, że Serbia pragnie rozwiązania konfliktów w Europie Południowo-Wschodniej i na Bałkanach._ - Jednocześnie Serbia kieruje się własnymi zasadami w rozwiązywaniu konfliktów _ - dodał.

Chociaż Niemcy, USA i większość państw UE uznała niepodległość Kosowa, Belgrad wciąż uważa je za swoją prowincję i kolebkę swej państwowości.

Czytaj więcej o Serbii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t75505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieta;sytuacja;na;granicy;serbii;z;kosowem;serbski;parlament;protestuje,71,0,883783.html) Parlament prostestuje. Na granicy napięcie Serbski parlament na nadzwyczajnej sesji zaprotestował przeciwko arbitralnemu zastąpieniu na granicy Kosowa i Serbii przez rząd w Prisztinie kosowskiej policji złożonej z miejscowych Serbów kosowskimi Albańczykami, co doprowadziło do przemocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t97552.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;trzeba;juz;opozniac;wstapienia;serbii;do;unii;europejskiej,154,0,845978.html) "Nie trzeba opóźniać wstąpienia Serbii do UE" Prezydent Cypru Dimitris Christofias, którego kraj w drugiej połowie 2012 roku obejmie przewodnictwo UE uważa, że po aresztowaniu Mladicia, nie trzeba już opóźniać otwarcia rozmów akcesyjnych z Serbią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t80043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rasmussen;zaprasza;serbow;do;wspolpracy,136,0,841608.html) Rasmussen zaprasza Serbów do współpracy Sekretarz Generalny NATO podkreślił, że aresztowanie gen. Ratko Mladicia jest bardzo ważnym krokiem w kierunku integracji z NATO i UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)