Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel w Bundestagu: Dyskusja o euroobligacjach nie ma sensu

0
Podziel się:

Niemiecka kanclerz wystąpiła w Bundestagu i stwierdziła, że eurogrupa powinna być otwarta dla każdego - także dla Polski.

Merkel w Bundestagu: Dyskusja o euroobligacjach nie ma sensu
(ec.europa.eu)

W Bundestagu przemawiała kanclerz Angeli Merkel. Szefowa niemieckiego rządu przedstawiła swoją wizję Europy przed przyszłotygodniowym unijnym szczytem. **Kraje spoza strefy euro muszą mieć możliwość przyłączenia się do wzmocnionych zasad dyscypliny finansowej, jakie przyjmie unia walutowa - powiedziała Merkel. Według niej wolę przyłączenia się do współpracy wyraziła Polska.

Aktualizacja 11:15

Kanclerz Merkel, przemawiając w Bundestagu powiedziała, że mamy do czynienia z największym kryzysem w historii strefy euro. Rozwiązanie kryzysu długu potrwa lata.

Merkel oświadczyła, że jej celem na szczycie UE w Brukseli 8 i 9 grudnia będzie przeforsowanie zmiany unijnych traktatów, co jest jedyną drogą do budowy _ unii fiskalnej _. - _ Nie mówimy już tylko o unii fiskalnej, ale zaczynamy ją tworzyć _ - oceniła Merkel.

Niemcy chcą wzmocnić dyscyplinę finansową w eurolandzie m.in. poprzez wzmocnienie kontroli nad budżetami krajów euro pod kątem przestrzegania kryteriów deficytu i długu publicznego, automatyczne sankcje za łamanie tych reguł, a także stworzenie możliwości zaskarżenia przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości państw, łamiących zasady dyscypliny finansowej.

Jak tłumaczyła Merkel, należy tak wzmocnić autorytet instytucji europejskich, by wymogi utrzymania deficytu poniżej 3 proc. PKB i zadłużenia poniżej 60 proc. PKB były faktycznie dotrzymywane. Jednym z centralnych elementów unii stabilności ma być _ hamulec zadłużenia _, czyli wprowadzenie przez kraje eurolandu pułapu długu, po którego przekroczeniu zmuszone byłyby do wdrożenia programów oszczędnościowych.

- _ Do Brukseli jedziemy z celem przeforsowania zmiany traktatów UE, ale w takim duchu, by uniknąć podziału między państwami euro a państwami spoza strefy euro. Pozostawimy krajom, które nie są członkami strefy wspólnej waluty, możliwość przyłączenia się do mocniejszych zobowiązań przyjętych przez strefę euro. Nikt nie może chcieć takiego podziału _ - powiedziała.

Zdaniem Merkel także eurogrupa, czyli współpraca ministrów finansów Eurolandu, powinna być otwarta dla każdego, kto chce się przyłączyć do współpracy - na przykład Polski. - _ Polska która zawsze mówiła wyraźnie, że choć nie ma jeszcze euro, to chce przyjąć mocniejsze zobowiązania _ - dodała Merkel.

_ - W trakcie rozmów, które teraz przeprowadziliśmy, Polska także powiedziała jasno, że chce iść tą drogą unii stabilności _ - dodała.

- _ Kryzysu długu nie da się rozwiązać jednym posunięciem. Musimy bronić wiarygodności banku centralnego. Mandat ECB jest inny, niż Fed-u, czy Banku Anglii _- stwierdziła Merkel.

Kanclerz dodała, że europejscy politycy stracili wiarygodność w kryzysie długu. Zaznaczyła jednak, że konstytucja Niemiec nie pozwala oddać kontroli nad budżetem europejskim instytucjom, natomiast dyskusja o euroobligacjach nie ma większego sensu. - _ Jedyną drogą do unii fiskalnej jest zmiana traktatów _ - podkreśliła.

W ostatnich tygodniach Angela Merkel zdecydowanie naciskała na zmianę europejskiego traktatu, która umożliwiłaby większą kontrolę nad budżetami państw członkowskich. Chodzi o to, żeby kraje zaciągające zbyt duże długi, a tym samym łamiące pakt stabilności i wzrostu, można było karać.

Zaostrzenie dyscypliny budżetowej w Europie jest dla Merkel tak ważne, że rozważa nawet umowy międzyrządowe w tej sprawie, gdyby nie udało się zmienić traktatu. Wielokrotnie podkreślała także obronę niezależności Europejskiego Banku Centralnego.


O pomysłach na uzdrowienie sytuacji w UE czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t197515.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;chce;odmienionej;unii;sarkozy;i;merkel;tez,81,0,980561.html) Sojusz Tusk, Sarkozy, Merkel. Ta trójka chce silniejszej Unii Polska opowiada się za szybką zmianą unijnego traktatu. Więcej władzy dla Komisji Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;chce;ostro;karac;za;szastanie;pieniedzmi,55,0,967735.html) Bruksela ujawnia jak chce karać niepokornych Nowe pomysły na ścisłą integracją Eurolandu dotyczą emisji euroobligacji, przez sankcje dla krajów łamiących dyscyplinę budżetową po harmonizację podatków i polityki społecznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dla;ratowania;euro;zrobia;wszystko;bedzie;rewolucja,251,0,928251.html) Dla ratowania euro zrobią wszystko. Nawet... Niemcy nie wykluczają zmian w traktacie, by umożliwić ściślejszą współpracę w ramach strefy euro - poinformowała kanclerz Angela Merkel w Brukseli po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)