Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistanie. Bundeswehra wycofuje się

0
Podziel się:

Kontyngent Bundeswehry liczył blisko 5,5 tys. osób. Od rozpoczęcia misji w 2012 roku w Afganistanie zginęło 54 niemieckich żołnierzy.

Misja w Afganistanie. Bundeswehra wycofuje się
(PAP/EPA)

Niemcy przekazały swoją kluczową bazę w prowincji Kunduz na północnym wschodzie Afganistanu miejscowym siłom bezpieczeństwa, kończąc tym samym ponad dziesięcioletnią misję Bundeswehry w tym kraju. Od 2012 roku życie straciło tam 54 niemieckich żołnierzy.

Kunduz jest miejscem, gdzie Bundeswehra musiała uczyć się walczyć - powiedział minister obrony Thomas de Maiziere. - _ To był punkt zwrotny nie tylko w historii Bundeswehry, lecz także całego społeczeństwa niemieckiego _ - podkreślił szef resortu obrony, cytowany przez agencję dpa.

W uroczystości przekazania bazy uczestniczył też minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle. Szef niemieckiej dyplomacji powiedział, że misja przyniosła wymierne rezultaty. - _ W wielu dziedzinach nastąpiła poprawa, choć nie wszystkie cele zostały osiągnięte _ - powiedział Westerwelle.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje jeszcze 4 tys. niemieckich żołnierzy; 900 z nich w Kunduzie. Do końca października mają oni opuścić bazę. Misja NATO w Afganistanie zakończy się ostatecznie w końcu przyszłego roku. Po tym terminie sojusz zamierza nadal wspierać afgańską armię, jednak już znacznie mniejszymi siłami.

Kontyngent Bundeswehry liczył blisko 5,5 tys. osób. Od rozpoczęcia misji w 2012 roku w Afganistanie zginęło 54 niemieckich żołnierzy.

Po zamachach terrorystycznych 11 września 2001 roku ówczesny kanclerz Gerhard Schroeder (SPD) zapewnił USA o nieograniczonej solidarności swego kraju z Ameryką. Jednak wobec zastrzeżeń znacznej części posłów koalicji rządowej SPD i Zielonych, Schroeder połączył głosowanie nad wnioskiem o wysłanie Bundeswehry do Afganistanu z wnioskiem o wotum zaufania dla niego. W tej sytuacji Bundestag poparł oba wnioski. Zgodnie z niemiecką konstytucją zgodę na udział niemieckiej armii w misjach zagranicznych musi za każdym razem wyrazić parlament.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)