Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nici z porozumienia w Brukseli. Unia trzeszczy w szwach

0
Podziel się:

Nie wiadomo kto ma ratować bankrutującą Grecję i zarażone banki. Tusk: Kilka krajów mogłoby przestać istnieć. Ujawnia szczegóły

Nici z porozumienia w Brukseli. Unia trzeszczy w szwach
(PAP/Radek Pietruszka)

Na dzisiejszym szczycie nie uda się ustalić zasad na jakich będzie ratowana Grecja, oraz jak wspomagane będą _ zarażone _ banki. Kolejna szansa dopiero w środę, wtedy w Brukseli zbierze się Rada Europejska, czyli szczyt przywódców wszystkich 27 państw Unii Europejskiej. Polska wraz częścią krajów zablokowała pomysł utworzenia sekretariatu Eurogrupy, czyli _ rządu gospodarczego _.

Aktualizacja: 19:27

Początkowo planowano, że w środę odbędzie się tylko szczyt przywódców strefy euro, by sfinalizować decyzje dotyczące planu ratunkowego dla strefy euro. O jego organizację zwróciła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Do środy musi ona uzyskać od niemieckiego parlamentu zielone światło dla unijnego planu ratunkowego, którego główne elementy ustali w niedzielę z europejskimi parterami.

Premier Donald Tusk po spotkaniu powiedział, że intencja większości uczestników koncentrowała się wokół takich zmian, które mogłyby urealnić unię ekonomiczną i zwiększyć kontrolę finansów państw. _ - Pojawiły się sugestie, ze kilka krajów przestałoby istnieć pod względem gospodarczym, w przeciągu kilku tygodni - _ powiedział. Tusk dodał, że chodzi o wymuszenie większej dyscypliny państw strefy euro. - _ Wszyscy się zgodzili, że potrzebna ścisła kontrola finansowa oraz, że trzeba stworzyć instytucjonalną możliwość zmiany traktatów unijnych. _

*POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA: *

Premier dodał, że na szczycie UE w Brukseli zostały podjęte decyzje, które zapewniają, że integracja strefy euro nie wyklucza integracji całej UE. _ - Integracje strefy euro nie jest alternatywą dla integracji 27 - _ zapewnił.

O organizację w środę - obok szczytu strefy euro - także szczytu całej UE zabiegał dzisiaj premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Ale - jak powiedziały źródła dyplomatyczne - kilka delegacji z państw spoza euro także podniosło ten postulat, w tym Polska, która od dawna apeluje o unikanie podziałów w UE. Kraje spoza strefy euro argumentowały, że pewne elementy pakietu ratunkowego, jak np. rekapitalizacja banków kluczowych dla europejskiego systemu bankowego, dotyczy całej UE, a nie tylko _ 17 _.

Gra toczy się o biliony euro

Na organizację szczytów tylko w formacie _ 17 _ od dawna naciskała Francja, przekonując, że tzw. zarządzanie gospodarcze - czyli zbliżanie polityk gospodarczych - powinno dotyczyć tylko unii monetarnej, czyli krajów dzielących wspólną walutę.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek uważa, że decyzje w sprawie walki z kryzysem powinny zapadać w gronie wszystkich przywódców unijnych, a nie tylko strefy euro. Jerzy Buzek podkreślił, że europarlament nie chce dopuścić do powstania Europy dwóch prędkości.

Ustalono ustalono, że w środę szczyt _ 17 _ przywódców strefy euro odbędzie się po Radzie Europejskiej, czyli dokładnie według tego samego scenariusza co dzisiejsze spotkania.

Premier z zadowoleniem potwierdził, że odbędzie się szczyt z udziałem wszystkich krajów Unii, a nie tylko strefy euro, co początkowo planowano.

_ - Zorganizowanie szczytu z udziałem wszystkich państw tylko potwierdza jego optymizm co do zachowania jedności w Unii _ - uważa premier .

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:


Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że Polska nie powinna na razie wchodzić do strefy euro. _ - Nierozsądne byłoby wchodzenie do strefy w której trwa przebudowa _ - mówi.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Polska na razie nie wyznaczyła konkretnej daty. Ale obecnie i tak nie spełnia wszystkich warunków wejścia do strefy euro. Polska ma między innymi zbyt duży deficyt, przekraczający dozwolony poziom 3 procent PKB.

Unijni liderzy dali zielone światło dla rozpoczęcia reform zacieśniających współpracę wyłącznie w gronie 17 państw ze wspólną walutą. Do grudnia przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma przedstawić raport w tej sprawie. Na razie jest mowa o regularnych spotkaniach Eurogrupy co najmniej dwa razy w roku i o tym, że będzie stały przedstawiciel grupy roboczej Eurolandu. Po raz pierwszy w oficjalnych unijnych dokumentach znalazły się tak konkretne zapisy dotyczące wzmocnienia strefy euro. Premier Donald Tusk traktuje je jednak ze spokojem. Uważa, że są to neutralne zapisy, i podkreśla, że nie znalazły się daleko idące postulaty, których obawiała się Polska, dotyczące na przykład utworzenia sekretariatu Eurogrupy, czyli niejako rządu gospodarczego.

Europa przygotowuje kompleksowy plan naprawczy, którego kluczowe elementy to: rewizja planu pomocowego dla Grecji i restrukturyzacja jej długu ze znaczną stratą prywatnych wierzycieli długu, odpowiednia rekapitalizacja banków europejskich, co ma przygotować je na szok związany z częściowym umorzeniem długu Grecji oraz wzmocnienia funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF).

W pierwszych dwóch punktach znaczny postęp osiągnęli wczoraj ministrowie finansów. Minister Jacek Rostowski, który prowadził kilkunastogodzinne spotkanie Ecofinu mówił o _ konsensusie co do działań _ antykryzysowych.

*źródło: Money.pl

Uzgodniono, że należy podwyższyć z 5 do 9 proc. wskaźnik płynności kapitałowej, konieczny do spełnienia przez banki, by zdały nowe, ostrzejsze testy wytrzymałości, które przeprowadzi Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w bankach kluczowych dla unijnego systemu bankowego. A to oznacza, że na rekapitalizację banków europejskich potrzeba między _ 100 a 110 mld euro _, jak nieoficjalnie mówili dyplomaci.

Eurogrupa zgodziła się też, że trzeba _ znacznie _ podnieść wkład banków w program ratunkowy dla Grecji. Straty posiadaczy greckich obligacji mogą sięgnąć nawet 60 proc. Takie są wnioski raportu na temat spłacalności greckiego długu, przygotowanego przez ekspertów tzw. trojki, czyli EBC, MFW i KE. Zgodnie z tym raportem bankowi wierzyciele długu Grecji powinni zaakceptować stratę przynajmniej połowy wartości greckich obligacji, aby uniknąć konieczności znacznego zwiększenia drugiego pakietu pomocy dla Grecji, jaki obiecała Atenom strefa euro i MFW.

Zmiany w serwisie giełdowym Money.pl
Unikalne narzędzia i profesjonalne analizy

Wciąż brak porozumienia Niemiec i Francji, jak zwiększyć opiewający obecnie na 440 mld euro EFSF, tak by mógł przychodzić z pomocą takim krajom jak Hiszpania czy Włochy. Mowa o zwiększeniu EFSF nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro. Holenderski minister finansów Jan Kees de Jager zapewnił, że _ na stole _ nie ma już propozycji, by został do tego włączony EBC, jak chciała Francja.

Dziś tematem jest też dalsza integracja gospodarcza unii monetarnej - tak by nie tylko zacieśniać polityki budżetowe, ale też zwiększyć dyscyplinę finansową członków eurolandu. Van Rompuy ma być wybrany na przewodniczącego strefy euro na poziomie przywódców (premier Luksemburga Juncker pozostaje przewodniczącym na poziomie ministrów finansów).

Berlin naciska, by w celu umożliwienia Unii kontroli budżetów narodowych, (by zapobiec w przyszłości powtórce greckiego przypadku), a także, by Trybunał Sprawiedliwości UE mógł sądzić kraje łamiące zasady dyscypliny finansów publicznych - zmienić traktat UE.

Dyskusja o zmianie traktatu i zacieśnianiu Eurolandu - jak uprzedziły źródła bliskie Van Rompuya - będzie mieć miejsce zarówno w gronie _ 27 _, jak i samej _ 17 _. Premier Donald Tusk powiedział, że zmiana traktatu UE wchodzi w grę dopiero, gdy przetestowane zostaną obecne przepisy do walki z kryzysem, w tym wzmacniający dyscyplinę finansów publicznych _ sześciopak _.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t161148.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;w;dol;a;i;tak;sa;lepsi;od;polski,32,0,936224.html) Są na skraju bankructwa, ale lepsi od Polski Money.pl zestawił oceny agencji ratingowych największych europejskich gospodarek. Ekonomiści wieszczą recesję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t124560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;sadzic;zadluzajace;sie;panstwa,117,0,946549.html) Trybunał batem na zadłużające się państwa Chcą zmienić unijne traktaty by, _ to, co przeżyliśmy, nie powtarzało się bez końca _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t175877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;przelom;w;sprawie;ratowania;europy;politycy;ujawniaja;co;myslia,147,0,946323.html) Będzie zgoda w sprawie ratowania Europy? Ważą się losy pomocy dla bankrutującej Grecji i zagrożonych banków. Jacek Rostowski ujawnia w jakiej sprawie się dogadano.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)