Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy zapłacą więcej za energię elektryczną

0
Podziel się:

Podwyżki będą konieczne, pomimo że wolnorynkowa cena energii elektrycznej spada. Paradoksalna sytuacja jest wynikiem subwencjonowania producentów energii ze źródeł odnawialnych.

Niemcy zapłacą więcej za energię elektryczną

Dopłata do odnawialnych źródeł energii wzrośnie od 2014 roku o jeden eurocent do rekordowej wysokości 6,24 eurocentów za kilowatogodzinę. Z wyliczeń telewizji publicznej ZDF wynika, że po podwyżce trzyosobowa rodzina zapłaci rocznie około 70 euro więcej niż do tej pory. Większe gospodarstwa domowe muszą się liczyć ze wzrostem kosztów o ponad 100 euro w skali roku.

Ceny energii elektrycznej na największej niemieckiej giełdzie w Lipsku spadają w związku z rosnącą nadwyżką podaży prądu pochodzącego w coraz większym stopniu z odnawialnych źródeł - wiatru, słońca i biomasy.

Właściciele elektrowni wiatrowych i słonecznych dostarczają energię po stałych cenach gwarantowanych przez państwo przez 20 lat od rozpoczęcia działalności. Różnicę pomiędzy wykazującymi stałą tendencję zniżkową cenami rynkowymi prądu, a stałą ceną otrzymywaną przez producenta pokrywają z własnej kieszeni użytkownicy energii elektrycznej.

Ich sytuację pogarsza jeszcze zarządzenie, zwalniające energochłonne koncerny z dopłat, co ma im zapewnić konkurencyjność na międzynarodowych rynkach. Koszty tych zwolnień przerzucane także są na indywidualnych odbiorców.

Dopłata do prądu w ostatnich latach gwałtownie wzrosła; w 2008 roku wynosiła zaledwie 1,2 eurocenta za kilowatogodzinę.

Z szacunków wynika, że w 2014 roku wartość dopłat przekroczy 21 mld euro. Od początku wprowadzenia tego systemu w 2000 roku wartość dopłat osiągnęła 100 mld euro.

Zapisana w ustawie o energiach odnawialnych (EEG) opłata jest traktowana przez niemiecki rząd jako elementem polityki klimatycznej. Niemcy wyznaczyły sobie jako cel redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. w roku 2020, o 50 proc. w 2030 oraz 80 proc. w 2050 (w porównaniu z rokiem 1990). W 2050 roku 80 proc. zużywanego w Niemczech prądu ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Równocześnie do 2022 roku zostaną zamknięte wszystkie elektrownie atomowe.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)