Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obcy łatwiej kupią polską ziemię. Znamy termin

0
Podziel się:

Obywatele Unii Europejskiej, Norwegii, Lichtensteinu, Islandii i Szwajcarii nie będą już musieli uzyskiwać zgody polskich ministrów.

Obcy łatwiej kupią polską ziemię. Znamy termin
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Od maja 2016 cudzoziemcy łatwiej kupią polską ziemię. Skończy się okres przejściowy wynegocjowany z Unią Europejską podczas rokowań akcesyjnych.

Nadzór nad obrotem ziemią rolną i lasami na rynku prywatnym stanie się jednym z najważniejszych zadań Agencji Nieruchomości Rolnych - zapewniał senatorów Zbigniew Abramowicz z Ministerstwa Rolnictwa.

Podczas posiedzenia senackiej komisji przypomniał, że przejściowe ograniczenia wprowadzono w obawie przed wykupem i koncentracją polskiej ziemi w rękach cudzoziemców. Jako zamożniejsi mogli za nią dać lepszą cenę niż miejscowi rolnicy. Za 2,5 roku obywatele Unii Europejskiej, Norwegii, Lichtensteinu, Islandii i Konfederacji Szwajcarskiej nie będą już musieli uzyskiwać zgody polskich ministrów spraw wewnętrznych i rolnictwa.

Interesy polskich gospodarstw rodzinnych będą jednak chronione. Agencja Nieruchomości Rolnych skorzysta z prawa pierwokupu i wykupu. Będzie działać na rzecz budowy silnych gospodarstw rodzinnych i spółdzielni prowadzonych przez doświadczonych rolników mieszkających i uprawiających ziemię w danej gminie, a nie zarządzających nią zza granicy.

Zbigniew Abramowicz poinformował, że obecnie Agencja ma do rozdysponowania 1 milion 800 tysięcy hektarów gruntów i będzie czuwać nad sytuacją. Uczestnicząca w posiedzeniu senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi profesor Beata Jeżyńska zaapelowała jednak o głębokie zmiany prawne dotyczące obrotu nieruchomościami rolnymi. W jej ocenie, należy przywrócić kontrolę podziałów gospodarstw choćby w przypadku dziedziczenia, tak by nie traciły siły ekonomicznej. Trzeba też podnieść wymogi kwalifikacyjne określające, kto jest wykwalifikowanym rolnikiem. Za zbyt ogólne uznała również przepisy dotyczące uprawnień Agencji Nieruchomości Rolnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Karp w tym roku nie podrożeje? W ubiegłym roku średnia cena detaliczna karpia wyniosła 14,19 zł za kg. W tym roku ceny ryb z polskich hodowli mogą być na tym samym poziomie.
117 tys. polskich rolników dostanie mniej... Komisja Europejska nakała redukcję dopłat krajowych za 2012 r. o 101 mln euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)