Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oni pierwsi opuszczą strefę euro? To nie Grecja

0
Podziel się:

Niewielki kraj z dobrym bilansem płatniczym, zdrowymi finansami i silną gospodarką. To kusi.

Oni pierwsi opuszczą strefę euro? To nie Grecja
(PAP/EPA)

Finlandia może być pierwszym krajem, który zrezygnuje z waluty euro. Pod takim lub zbliżonymi tytułami fińskie media w wydaniach internetowych omawiają treść raportu ogłoszonego przez brytyjski ośrodek analiz ekonomicznych Strategy Economics.

Na zdjęciu Jyrki Katainen, premier Finlandii* *

Wynika z niego, że to nie słabnąca Grecja, lecz Finlandia mogłaby się zdecydować na podobny krok.

Niewielki kraj z dobrym bilansem płatniczym, zdrowymi finansami publicznymi, silną gospodarką - to są argumenty za opuszczeniem strefy euro. Powrót do marki - narodowej waluty - spowoduje szybki wzrost jej wartości. Spadną koszta importu, a fińskie inwestycje za granicą staną się tańsze.

Mogą być kłopoty z eksportem, ale kraj równocześnie uniknie udziału w coraz bardziej kosztownych pakietach solidarnej pomocy.

Zobacz rozmowę z ekonomistą

Decyzja fińska nie spowoduje większych zawirowań w strefie euro w przeciwieństwie do podobnego kroku na przykład Niemiec, który by wywołał upadek europejskiej waluty.

Brytyjscy autorzy raportu jednak zauważają, że prawdopodobieństwo takiego posunięcia Helsinek jest niewielkie, a w kraju nie ma poważniejszych antyeuropejskich nastrojów.

Tymczasem w Brukseli trwają próby ustalenia mechanizmu ratunkowego dla zagrożonego Eurolandu. Walka z kryzysem to główny temat spotkania unijnych ministrów finansów. Większy udział sektora prywatnego w ratowaniu pogrążonej w kryzysie Grecji i wzmocnienie europejskiego funduszu ratunkowego dla bankrutujących krajów - to kluczowe kwestie, które muszą być uzgodnione, żeby uratować strefę euro. Do tego dochodzi jeszcze wsparcie dla europejskich banków.

Nie jest wykluczone, że jeszcze dziś spotkają się też szefowie resortów finansów Eurogrupy. A wieczorem niemiecka kanclerz Angela Merkel rozmawiać będzie z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym. Natomiast jutro w Brukseli dwa szczyty - pierwszy z udziałem liderów Unii Europejskiej, drugi z udziałem przywódców tylko Eurogrupy.

O drugiej fali kryzysu i jego skutkach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strefa;euro;nie;chce;by;pomagali;grecji;nie;na;takich;warunkach,143,0,895887.html) Na takich warunkach nie pomogą Grecji Piętrzą się problemy z uruchomieniem drugiego pakietu pomocy dla ogarniętego kryzysem kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t137621.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prawdziwi;finowie;maja;rekordowe;poparcie,26,0,832026.html) Prawdziwi Finowie mają rekordowe poparcie Ponad 22 procent Finów popiera populistyczną partię. Ugrupowanie po kwietniowych wyborach jest trzecią siłą w parlamencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t167845.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tyle;straca;banki;na;ratowaniu;grecji;policzyli,242,0,945650.html) Tyle stracą banki na ratowaniu Grecji. Policzyli Zdaniem ekspertów, wierzyciele powinni zgodzić się na straty. To pozwoli uniknąć dalszego pompowania pomocy dla Aten.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)