Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Pakt fiskalny jest absolutnie pozytywny dla polski"

0
Podziel się:

Rząd uważa, że dzięki przyjęciu paktu fiskalnego polska zyska na reputacji i będzie mogła stać się partnerem w negocjacjach ws. euro.

"Pakt fiskalny jest absolutnie pozytywny dla polski"
(MPD01605/CC/Flickr)

Traktat w wersji ostatecznie przyjętej na szczycie Rady Europejskie zawiera gwarancje dotyczące ścisłego związku tej umowy z systemem prawa UE, o co Polsce chodziło - twierdzi Mikołaj Dowgielewicz.

_ - Dla Polski pakt fiskalny, z punktu widzenia podstawowych interesów naszego kraju, jest absolutnie pozytywny _ - powiedział podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji ds. UE oraz Finansów Publicznych minister ds. europejskich.

Dowgielewicz ocenił, że pakt ma duże znaczenie dla odzyskania przez euro reputacji na rynkach finansowych. Podkreślił, że rząd uważa za zasadne, by Polska stała się stroną tego paktu. - _ Uważamy, że wybór jest bardzo prosty - czy Polska chce być w gronie, w którym będziemy mogli wpływać na przyszłość strefy euro, czy chcemy także brać odpowiedzialność za wspólną walutę, czy chcemy mieć wpływ na to jak - ewentualnie w przyszłości - mogą się zmienić zasady obowiązujące w strefie euro, (...) czy tego nie chcemy _ - powiedział.

Dodał, że umowa zawiera także zapisy mówiące o otwartej formule współpracy. - _ Każdy kraj członkowski UE, który w tej chwili nie zdecyduje się przystąpić (do paktu) będzie mógł to zrobić w przyszłości _ - zaznaczył minister.

Dowgielewicz powiedział, że Polska jest zadowolona z zapisów, które dotyczą roli parlamentów narodowych. - _ Wszystkie parlamenty krajów sygnatariuszy będą uczestniczyły w nowej formule współpracy permanentnej, która będzie dotyczyła polityk budżetowych w UE _ - podkreślił.

_ - Zapisy, które Polska uzyskała - zawarte w preambule - mówią co do zasady szczyty strefy euro powinny się odbywać natychmiast po Radzie Europejskiej lub spotkaniu wszystkich sygnatariuszy uważamy za dosyć solidną, praktyczną gwarancję, że te spotkania w gronie węższym będą zwoływane tylko wtedy, kiedy będzie to konieczne _ - podkreślił.

Z kolei wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział podczas wspólnego posiedzenia komisji, że celem dokumentu jest zobligowanie państw członkowskich do wprowadzenia tzw. reguły fiskalnej i wpisanie jej do prawa krajowego.

Dominik zwrócił uwagę, że zapisy paktu są obligatoryjne dla państw strefy euro od momentu jego wejścia w życie. - _ Natomiast dla państw, które są państwami z derogacją na wprowadzenie wspólnej waluty, czyli takich jak Polska, pakt stanie się obowiązujący (...) dopiero w momencie przyjęcia wspólnej waluty, nie wcześniej, chyba, że dane państwo samo złoży odpowiednią deklarację _ - tłumaczył.

Jego zdaniem dzięki przystąpieniu do paktu, Polska ma możliwość udziału w całej dyskusji dotyczącej sytuacji gospodarczej Unii i problemów strefy euro poza wąskim zakresem, kiedy strefa euro będzie decydowała _ o pewnych elementach czysto wewnętrznych _.

Podczas dyskusji poseł Krzysztof Szczerski (PiS) podniósł zastrzeżenia, co do jednakowej zawartości merytorycznej angielskiej wersji paktu fiskalnego i tłumaczenia tego dokumentu przekazanego przez MSZ posłom.

Dowgielewicz zapewnił posła, że obie wersje dokumentu zarówno w języku polskim, jak i angielskim są spójne. Dodał, że umowa na język polski została przetłumaczona przez sekretariat generalny Rady.

Poseł PiS pytał także, kiedy Rada Ministrów i w jakim trybie podejmie decyzję upoważniającą premiera do podpisania traktatu i czy może już ją podjęła. Dowgielewicz odpowiedział, że wprawdzie jest przygotowany projekt decyzji Rady Ministrów upoważniający premiera do podpisania umowy, ale rząd jeszcze się tym nie zajmował.

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) podczas dyskusji sugerował, że traktat ingeruje w polską procedurę budżetową. Z tym jednak nie zgodził się wiceminister finansów, który odparł, że dokument nie narzuca Polsce nieznanych wcześniej obowiązków. _ - Traktat nas nie obowiązuje wprost _ - dodał.

Pakt fiskalny, czyli Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej ma zostać podpisany w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

Zgodnie z osiągniętym w styczniu kompromisem w sprawie zapisów o zarządzaniu strefą euro i szczytach euro zdecydowano, że kraje spoza eurostrefy, które ratyfikują nowy traktat, powinny przynajmniej raz w roku uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu.

Więcej o pakcie fiskalnym czytaj w Money.pl
Tylko w Money.pl. Buzek krytykuje pakt fiskalny Zdradza też, czego w prywatnej rozmowie z prezydentem Czech dowiedział się o nowym traktacie.
Rywalizuje z Tuskiem. Za to go jednak chwali _ Na szczycie UE poświęconym paktowi fiskalnemu premierowi Donaldowi Tuskowi i stronie polskiej udało się uzyskać sporo _ - ocenił prezydent Bronisław Komorowski.
Pakt fiskalny z Unią jest "tragicznym błędem" Przejście od unii walutowej do paktu fiskalnego jest niekorzystne - twierdzi prezydent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)