Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny sprawdza się w Polsce

0
Podziel się:

- Utrzymanie eurostrefy wymaga podjęcia określonych zobowiązań ustawowych, których nie można uchylić z dnia na dzień.

Pakt fiskalny sprawdza się w Polsce
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Pakt fiskalny, który chce wprowadzić 25 państw UE, sprawdza się w Polsce - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik podczas seminarium zorganizowanym w Londynie przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju._ _

_ - Utrzymanie eurostrefy wymaga podjęcia określonych zobowiązań ustawowych, których nie można uchylić z dnia na dzień. Nie ma znaczenia, czy będą wprowadzone w formie paktu fiskalnego, regulacji czy dyrektywy. Ważne jest zobowiązanie się do przestrzegania wspólnych standardów _ - zaznaczył.

_ - Problemem europejskiej polityki gospodarczej na szczeblu eurostrefy było to, że nie wprowadzono wcześniej przyjętych zasad (Europejskiego Paktu Stabilizacji i Wzrostu - PAP), co wymusiło przyjęcie nowego zestawu politycznych zobowiązań (paktu fiskalnego - PAP) _ - dodał.

_ - Polska jest w szczególnym położeniu, ponieważ przyjęcie paktu fiskalnego nie wymaga od niej daleko idących zmian w ustawodawstwie. Większość elementów paktu fiskalnego została przyjęta w Polsce w połowie lat 90. _ - wyjaśnił Dominik.

Wśród zalet polskich rozwiązań wymienił narzucenie dyscypliny rządowi (musi przestrzegać ustawy o finansach publicznych, jeśli nie chce być zmuszony do niepopularnych działań) oraz Sejmowi (nie może podnosić progu wydatków proponowanego przez rząd).

Pakt fiskalny określa zasady wzmocnienia finansowej dyscypliny, aby zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia, z którym borykają się niektóre państwa eurostrefy od ubiegłego roku. Nakazuje też utrzymanie deficytu budżetowego poniżej poziomu 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może przekroczyć 60 proc. PKB. Pakt przyznaje też Brukseli prawo do sprawowania nadzoru nad państwowymi budżetami i przewiduje nakładanie sankcji na kraje, które nie dostosowały się do jego wymogów.

Irlandia, jako jedyny kraj UE, podda 31 maja pakt fiskalny pod referendum. Nowy prezydent Francji Francois Hollande podczas swej kampanii wyborczej argumentował, że pakt powinien być uzupełniony o zapis skłaniający rządy do prowadzenia polityki stymulowania wzrostu gospodarczego.

Wielka Brytania i Czechy nie przyjęły paktu fiskalnego. O kryzysie w eurostrefie Dominik powiedział, że _ zbliża się do sytuacji, której nie przewiduje traktat i która wymaga niestandardowych rozwiązań _. _ Potrzebujemy silnego sygnału od największych państw strefy euro, że są gotowe na podjęcie zdecydowanych działań _ oraz informacji o tym, jakie to będą kroki. _ Zmierzamy ku sytuacji, która jest coraz mniej przewidywalna _ - ocenił.

Czytaj więcej o pakcie fiskalnym w Money.pl
Twarde stanowisko Francji zaszkodzi euro? _ Mówiliśmy już, że pakt fiskalny nie będzie ratyfikowany w obecnym kształcie _ - podkreślił minister finansów.
Zaskoczenie. Większość chce paktu fiskalnego Jeszcze dwa tygodnie temu mniej niż połowa obywateli tego kraju chciało zagłosować w referendum za paktem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)