Na skróty
Money.plGospodarkaUnia EuropejskaWiadomościPakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji
2012-03-02 21:31

Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji
[fot: PAP/EPA]

Ratyfikacja paktu bez PiS nie będzie możliwa. Dlatego premier, wspólnie z prawnikami, szuka innego sposobu na przepchnięcie paktu. Już są wstępne pomysły.

Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prawnicy dopuszczą taką możliwość, rząd zaproponuje metodę tzw. małej ratyfikacji paktu fiskalnego. O trybie i sposobie ratyfikacji paktu będzie musiał rozstrzygnąć Sejm - dodał premier.

- Sejm będzie musiał rozstrzygnąć w głosowaniu o trybie i sposobie ratyfikacji. Sądzę, że wówczas Sejm raczej przyjmie propozycję rządu, aby przyjąć to metodą tzw. małej ratyfikacji, jeśli prawnicy będą dopuszczali taką możliwość - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu szczytu UE.

Jak podkreślił, jest przekonany, że w dyskusji politycznej w Polsce pojawi się wiele ekspertyz opowiadających się zarówno za tzw. małą, jak i dużą ratyfikacją, która - jak stwierdził - mówiąc wprost, bez PiS-u, nie będzie możliwa.

Zgodnie z konstytucją, przy ratyfikacji umowy międzynarodowej, na podstawie której Polska przekazuje kompetencje organów władzy państwowej innej organizacji międzynarodowej, ustawa ratyfikująca taką umowę uchwalana jest przez Sejm i Senat większością 2/3 głosów. Ponadto niezbędna jest obecność co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Giełda na żywo

GPW traci, ale nadal jest na czele

Negatywne nastroje na najważniejszych parkietach wpłynęły również na GPW....

Giełda na żywo

JSW planuje emisję euroobligacji. Dokonano wyboru

Wybrano m.in globalnych koordynatorów emisji.

Giełda na żywo

Polmed będzi współpracował z ubezpieczycielem

Spółka szacuje, że zawarcie umowy mogłoby generować dla spółki przez pierwsze...

Jeśli jednak umowa nie dotyczy przekazania organom międzynarodowym pewnych kompetencji polskiego państwa, wystarczy zwykła większość w Sejmie.

Za małą ratyfikacją opowiada się też minister finansów Jacek Rostowski. - Uważam, że ratyfikacja paktu powinna się odbyć na podstawie tzw. małej ratyfikacji, czyli na podstawie zwykłej większości głosów, gdyż nie przekazujemy w tym pakcie żadnych kompetencji Brukseli - powiedział Rostowski w TVN24.

Premier Tusk zaznaczył, że jeśli ekspertyzy nie wskażą absolutnie jednoznacznego sposobu ratyfikacji paktu fiskalnego, to siłą rzeczy rozstrzygnie nastawienie polityczne. W ocenie szefa rządu, ci, którzy będą wątpili w zasadność takiego rozstrzygnięcia, zapewne zakwestionują to w Trybunale Konstytucyjnym.

- Intuicja mi podpowiada, że ta droga będzie tak wyglądała. Większość sejmowa powinna przyjąć wniosek rządu i prawdopodobnie ktoś z opozycji będzie to kwestionował przed Trybunałem. Nie namawiam, ale czuję, że tak będzie - powiedział premier.

Na drugiej stronie czytaj, kto już szykuje ofensywę w tej sprawie

Premier poinformował, że ekspertyzy w sprawie trybu ratyfikacji zamówiło już Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Podkreślił, że rozmawiał także wstępnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim i on także przygotowuje się do własnej oceny prawnej, jeśli chodzi o tryb ratyfikacji. - Więc poczekajmy na te ekspertyzy, bo w żadnym wypadku nie dopuściłbym do tego, by zrobiono coś wbrew oczywistościom - dodał.

- Dzisiaj mogę powiedzieć, że na podstawie dotychczasowych rozmów jest prawie pewne, że nie będzie oczywistego werdyktu ekspertów czy prawników, że będą takie i takie wskazania. Z mojego punktu widzenia - Bogu dzięki - bo to znaczy, że Sejm będzie mógł dość autonomicznie zdecydować o trybie ratyfikacji - podkreślił premier.

 

Pytany o przebieg procesu ratyfikacji odparł: Nie będziemy się spieszyć, w tym sensie, że nie będę nikogo popędzał, ale zrobimy to tak szybko, jak to będzie możliwe, właśnie zgodnie z ekspertyzami. Wyraził jednak nadzieję, że do lata się z tym uporamy.

Dziś w ciągu dnia przywódcy 25 państw europejskich, w tym Tusk, podpisali w Brukseli nowy traktat międzyrządowy, tzw. pakt fiskalny. Wymusza on więcej dyscypliny w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu, ustanawiając nowe, bardziej automatyczne sankcje. Do tej inicjatywy nie przyłączyły się Czechy i Wielka Brytania.

Polska podczas negocjacji nad nowym traktatem zabiegała, by nie był on pretekstem do dalszego pogłębiania podziałów w UE między strefą euro a państwami poza nią. Zgodnie z polskimi postulatami traktat nie przewiduje budowy jakieś nowej instytucji wokół strefy euro, ale sankcjonuje szczyty 17. Mają się one odbywać przynajmniej dwa razy w roku pod przewodnictwem wybranego w czwartek przewodniczącego tych szczytów Hermana Van Rompuya.

Zgodnie z osiągniętym kompromisem ws. zapisów o zarządzaniu eurolandem i szczytach euro - czyli kwestii, które budziły najwięcej sporów między Francją i Polską - zdecydowano, że kraje spoza eurostrefy, które ratyfikują nowy traktat, powinny przynajmniej raz w roku uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu.

Międzyrządowy traktat ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., jeśli do tego czasu będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro.

Czytaj więcej o pakcie fiskalnym
Ich zdaniem Polska będzie musiała walczyć
Ich zdaniem Donald Tusk słusznie zdecydował się na przystąpienie Polski do paktu fiskalnego na wczorajszym szczycie UE.
Dokument, który zmieni oblicze Europy
Donald Tusk dostał upoważnienie od rządu. Już jutro może go podpisać.
Ten dokument ma przywrócić wzrosty na giełdach. Od jutra?
Jose Barroso oczekuje od europejskich przywódców konkretów i szczerości.
Zobacz więcej:pakt fiskalny
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

zawiedziony / 79.191.129.* / 2012-03-04 22:53
Zostało jeszcze podpisać foksliste

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

samce alfa / 83.238.153.* / 2012-03-03 09:17
Sfera błogostanu rozrasta się.Więcej dla obywateli tylko poseł Biedroń jest w stanie dokonać.

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

bsf / 77.255.254.* / 2012-03-03 09:17
Skutki miernej wiedzy i przerost chorej ambicji nad możliwościami Tuska i jego ferajny będą się wlokły za Polską i Polakami jeszcze długie lata POdobnie jak zadłużenie Polaków na BILIONOWĄ kwotę.
To są XIX wieczne metody zrządzania państwem na jakiś wydumanej kolonii Tuska "Zielona Wyspa Oszustw."

ten bandyta przed niczym się nie cofnie:(

jAK TAM W SZAMBIE / 193.200.47.* / 2012-03-03 07:34
zrobi wszystko aby sie przypodobac niemce ,dla takich sk....w jest tylko jedna alternatywa .....stosowali nią jego ziomkowie

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

antyPOjeb / 217.153.235.* / 2012-03-03 05:45
co za h u j

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

antyPOjeb / 217.153.235.* / 2012-03-03 05:44
widzę, że zapędy ryżego oszusta na bycie małym dyktatorkiem są coraz większe, trybunał stanu dla tuska i jego POwskich przygłupów za r o z p i e r d a l a n i e Rzeczypospolitej

Niech Tusk zapusci mały wąsik

~jurga / 83.4.52.* / 2012-03-03 04:15
I niech w końcu jawnie kontynuuje dzieło dziadka z Wehrmachtu. Niech się nie maskuje lecz działa z otwartą przyłbicą.
(@) / 89.79.218.* / 2012-03-03 04:51

kontynuuje dzieło dziadka z Wehrmachtu

Dlaczego wypominasz Tuskowi że jego dziadek walczył pod dowództwem największego zbrodniarza świata; Adolfa Hitlera ?
Tusk pokazał że jest wielkim polskim patriotom. Przecież spokojnie w latach 70 i 80,mógł przyjąć obywatelstwo Niemieckie powołując się na dziadka z Wermachtu i szprechać z całą rodziną po niemiecku a jednak tego nie zrobił....dlaczego ?
jAK TAM W SZAMBIE / 193.200.47.* / 2012-03-03 08:05
mamusia nie lubiła,biła po główce co?
v1 / 93.105.57.* / 2012-03-03 06:16
@ piszesz z za Odry czy na polecenie?
Umowy to nie bajki dla dzieci. Z Ciebie też "Polak". Wynika to z pisma.

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

a szkoda gadać / 83.28.79.* / 2012-03-03 00:49
To może jeszcze małą ratyfikacją przegłosować rozbiór Polski.

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

obserwator2012 / 85.222.87.* / 2012-03-03 00:37
To jest falandyzacja prawa i zawsze źle się kończy - kto mieczem wojuje od miecza ginie. W ten sposób nie buduje się państwa prawa a jedynie zachąca obywateli, żeby też na każdym kroku próbowali oszukać państwo. Jak Czesi wiedzieli, że ich prezydent nie podpisze paktu, który nic im nie daje - to przynajmniej się nie wygłupiali.
(@) / 89.79.218.* / 2012-03-03 04:53

zachąca obywateli, żeby też na każdym kroku próbowali oszukać państwo

Państwo oszukuje obywateli, to obywatele oszukują państwo.Proste jak świński ogon.

Jakiś Duran czy Durak pisze głupoty. Zajmij się studiowaniem, bo nikt ci oleju do głowy przez lejek nie wleje.

............................ / 83.31.34.* / 2012-03-03 00:37
.

Po co ?! Przecież nie jesteśmy w Euro ?!

Prof.Mądral / 77.255.54.* / 2012-03-03 00:35
Tylko po to żeby Tusk, mógł zrobić sobie zdjęcie raz na rok, mamy naginać konstytucję płacić za prawników, i robić kolejny cyrk ?
Po co ?
Przecież to szkoda kasy ! Żeby mieć lepszy ratking? Grecja miała i co ? Czechy nie wchodzą, a mają niżej oprocentowane obligacje!
A w Euro będziemy dopiero za 8-10 lat, no to wtedy się będzie głosowało, jak należy.

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

zby799 / 188.47.237.* / 2012-03-03 00:30

Uważam, że ratyfikacja paktu powinna się odbyć na podstawie tzw. małej ratyfikacji, czyli na podstawie zwykłej większości głosów, gdyż nie przekazujemy w tym pakcie żadnych kompetencji Brukseli - powiedział Rostowski w TVN24.

Przekazanie organizacji międzynarodowej narzędzi, pozwalających dyscyplinować Polskę nie jest ograniczeniem kompetencji? Co wy nas za idiotów macie? Skończcie już, bo robicie z siebie błaznów.

To Tuskizacja prawa !

Prof.Bajdura / 77.255.54.* / 2012-03-03 00:28
Niedopuszczalny bełkot !

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

zagłębiak / 89.73.102.* / 2012-03-03 00:15
Nadal popieram Kaczynskiego.

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

lukaszduran / 2012-03-03 00:06 / Bywalec forum
DOSYĆ TEGO!!! TUSK, KACZYŃSKI, PAWLAK, PALIKOT, MILLER, ODEJDŹCIE, ODDAJCIE WŁADZĘ LUDZIOM, KTÓRYM NA PRAWDĘ ZALEŻEĆ BĘDZIE NA POLSCE I NA PRZYSZŁYCH POKOLENIACH!

PRZEZ OSTATNIE 20 LAT MIELIŚCIE JUŻ SWOJE 5 MINUT I JE ZMARNOWALIŚCIE!

VOX POPULI, VOX DEI! JEŚLI TO DLA WŁADZY NIC NIE ZNACZY TO WŁADZA DLA NAS TAKŻE!

LUDZIE, CZAS NA REWOLUCJĘ! ZRÓBMY TO CO ZROBIŁA ISLANDIA (o tym POlskie media nie poinformują)www.reformatorzy.org.pl/docs/pdf/Islandia-zaczyna-od-nowa.pdf

CZAS NA INICJATYWĘ SPOŁECZNĄ www.reformatorzy.org.pl.

CZAS NA REFORMATORSKIE SPOŁECZEŃSTWO!

JEŚLI NARÓD NIE OBALI TEGO BAGNA TO TO BAGNO WCIĄGNIE DO RESZTY CAŁY NARÓD. IDŹMY POD SEJM, PROTESTUJMY WSZYSCY, APELUJMY O PODJĘCIE POKOJOWYCH ROZMÓW BY OBECNI POLITYCY ZREZYGNOWALI. JEŚLI TO NIC NIE DA TO TRZEBA PODJĄĆ RADYKALNE KROKI M.IN. ZAPOWIEDZIEĆ BLOKADĘ EURO 2012.

ZROZUMCIE, ŻE TU CHODZI O WASZE ŻYCIE, O WASZE DZIECI I RODZINY O CAŁE POKOLENIA. TO WSZYSTKO JEST OD PONAD 20 LAT NISZCZONE! O TYM GDZIE MA WŁADZA NARÓD ŚWIADCZY KONSTYTUCJA (ART. 104 UST.1 I ART. 105)

POWOŁUJEMY RADĘ JEDNOŚCI NARODOWEJ A NASTĘPNIE RZĄD JEDNOŚCI NARODOWEJ.

SZCZEGÓŁY NA www.reformatorzy.org.pl

APLIKACJA DO RJN NA www.reformatorzy.org.pl/docs/Aplikacja-RJN.doc

MOJĄ APLIKACJĘ DO RJN WYŚLĘ KAŻDEMU, KTO SKONTAKTUJE SIE ZE MNĄ POPRZEZ E-MAIL ORAZ PODA SWOJE PRAWDZIWE DANE KONTAKTOWE (DWIE OSOBY JUŻ TAK ZROBIŁY)

NA PONIŻSZE ADRESY E-MAIL W/S INICJATYWY ODPISAŁO JUŻ KILKA OSÓB

ODNOŚNIE BEZROBOCIA TO MAM APEL DO LUDZI (SZCZEGÓLNIE MŁODYCH W WIEKU 18-25 LAT). POMÓŻCIE ODSUNĄĆ OBECNYCH POLITYKÓW OD KORYTA.ZRÓBMY REWOLUCJĘ CHYBA ŻE NADAL CHCECIE PRACOWAĆ W POLSCE NA UMOWACH ŚMIECIOWYCH LUB PRACOWAĆ NA NIEMCÓW, FRANCUZÓW ITP. STWORZYMY MIEJSCA PRACY Z UDZIAŁEM SKARBU PAŃSTWA W PROGRAMIE GOSPODARCZYM „KORPORACJE STUDENCKIE” (NAZWA JEST UMOWNA, DOBRZE PŁATNĄ PRACĘ DOSTANIE KAŻDY KTO BĘDZIE CHCIAŁ NIEZALEŻNIE CZY BĘDZIE PO STUDIACH CZY PO SZKOLE ZAWODOWEJ)

PROGRAM ZOSTANIE OPISANY NA BIERZĄCO POD ADRESEM WWW.KORPORACJESTUDENCKIE.PL

JEST TO MÓJ AUTORSKI PROGRAM

POZDRAWIAM
reformatorzy@gmail.com
lukasz.duran@gmail.com

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

win / 86.173.237.* / 2012-03-03 00:04
KTO tych CUDAKOW wybral?Naginaja i za niedlugo i ICH pognie.

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

anawars / 95.108.114.* / 2012-03-02 23:22
Zabawne. Zawsze sądziłem, że w tym państwie są zachowane przynajmniej pozory demokracji. Teraz nie będzie nawet tego, skoro chcą zignorować demokratyczny sprzeciw opozycji. Proponuję od razu koronować Tuska na króla Polski i zrobić monarchię. Efekt ten sam, a może zaoszczędzimy trochę kasy na wyborach i części posłów. Kończ waść, wstydu sobie oszczędź. Byłeś wiernym sługą zagranicznych decydentów, dowiodłeś swojej wierności względem nich, idź na jakieś stanowisko z dala od tego zrujnowanego kraju, może coś tu jeszcze wtedy wyrośnie.

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

JanuszPOlikot / 2012-03-02 23:11 / Tysiącznik na forum
...aPOrt....aPOrt....POmachaj ogonem brukselski piesku na POsyłki.....:):):)

Tradycyjnie POzdrawiam POletariat....wraz z GW..TOK FM i TVN.....:):):)

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

kolo_TT / 46.134.243.* / 2012-03-02 23:08
tusk i jego banda i tak nas pogrążą w coraz większej biedzie! jeszcze żaden rząd nie spychał polski na takie tory poniżenia w unij!
JanuszPOlikot / 2012-03-02 23:14 / Tysiącznik na forum
Był jeszcze POdobny rząd "eurogłupka".....Którego "reformy" teraz odczuwamy.....

Re: Pakt fiskalny. To Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji

Ronald Reagan / 93.154.161.* / 2012-03-02 22:51
Ten człowiek wykonuje polecenia obcych Mocarstw!

Re: Tusk: Sejm rozstrzygnie o trybie ratyfikacji paktu fiskalnego

ludojad / 46.45.107.* / 2012-03-02 22:18
będziesz zbóju wisiał na haku !!!!