Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny w Niemczech. Partie doszły do porozumienia

0
Podziel się:

Rząd Angeli Merkel okupił kompromis szeregiem zobowiązań.

Pakt fiskalny w Niemczech. Partie doszły do porozumienia
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Niemiecki rząd uzgodnił z opozycją warunki ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego o wzmocnieniu dyscypliny finansowej. Zobowiązał się m.in. do starań o opodatkowanie transakcji finansowych w krajach UE oraz działań służących stymulowaniu wzrostu.

Porozumienie otwiera drogę do wyrażenia przez Bundestag zgody na ratyfikację paktu fiskalnego oraz stałego funduszu ratunkowego dla euro (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny - EMS). Głosowanie planowane jest na 29 czerwca.

Ratyfikacja paktu przez Niemcy wymaga zgody większości 2/3 posłów Bundestagu, dlatego chadecko-liberalna koalicja rządząca musiała zabiegać o głosy partii opozycyjnych i wyjść na przeciw ich postulatom w sprawie walki z kryzysem w strefie euro.

_ - Porozumienie jest ważnym przesłaniem dla Europy i sygnałem dla rynków _ - powiedział szef frakcji rządzącej Niemcami chadecji Volker Kauder po zakończeniu negocjacji w Urzędzie Kanclerskim. - _ Jako najsilniejszy gospodarczo kraj Europy musimy pomóc w ustabilizowaniu euro i pokonaniu kryzysu _ - dodał.

_ - Wprawdzie kryzys w Europie nie został przez to rozwiązany, ale nasze porozumienie to ważny postęp na tej drodze _ - powiedział szef opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Sigmar Gabriel.

Według dzisiejszych uzgodnień niemiecki rząd ma zaproponować na forum szczytu UE oraz rady ministrów Unii wprowadzenie - w miarę możliwości do końca 2012 r. - podatku od transakcji finansowych (FTT) przez państwa, które popierają to rozwiązanie. Taka _ koalicja woli _ mogłaby powstać na podstawie traktatowego mechanizmu tzw. wzmocnionej współpracy w ramach UE, obejmującej co najmniej dziewięć państw.

Przeciwna FTT dla całej UE jest przede wszystkim Wielka Brytania, która broni interesów ośrodka finansowego w londyńskim City. Także współrządzący Niemcami liberałowie odrzucali do niedawna możliwość wprowadzenia FTT tylko w części krajów UE. Szef frakcji liberałów Rainer Bruederle tłumaczył dzisiaj, że FDP zgodziła się na ustępstwo, bo byłoby _ fatalnym sygnałem _ dla rynków, gdyby politycy w najsilniejszym kraju strefy euro nie mogli dojść do porozumienia i zapewnić większości dla EMS i paktu fiskalnego.

_ - Chcemy jednak, aby opodatkowanie transakcji finansowych nastąpiło w taki sposób, by miejsca pracy w Niemczech oraz niemieckie centra finansowe nie zostały zagrożone _ - zastrzegł Bruederle.

Koalicja i opozycja zgodziły się również na pakiet działań służących pobudzeniu wzrostu gospodarczego w krajach dotkniętych kryzysem zadłużenia oraz zwiększeniu zatrudnienia, szczególnie wśród młodych ludzi.

_ - Rząd zrozumiał, że czasy zaciskania pasa w Europie minęły _ - powiedział Trittin dziennikarzom. - _ Ani w Europie ani w Niemczech nie ma większości dla polityki, zakładającej, że oszczędności są jedyną drogą wyjścia z kryzysu - oświadczył. - Bez inwestycji i wzrostu gospodarczego konsolidacja finansów nie przyniesie oczekiwanych efektów _ - dodał.

Według Trittina wśród uzgodnionych propozycji są zwiększenie kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego, obligacje projektowe na sfinansowanie dużych inwestycji oraz lepsze wykorzystanie środków z funduszy strukturalnych.

Niemieckiej opozycji nie udało się jednak przeforsować powołania funduszu oddłużeniowego, w którym gromadzono by długi państw strefy euro powyżej 60 proc. PKB. Fundusz miałby ulżyć krajom o najwyższych kosztach obsługi zadłużenia. Zdaniem chadeków i liberałów oznaczałby on faktycznie wspólną odpowiedzialność za długi, co nie jest zgodne z traktatami UE. Zieloni zapowiedzieli jednak, że nie rezygnują ze starań o powołanie funduszu oddłużeniowego. - _ Rząd już wielokrotnie zgadzał się na rzeczy, które wcześniej uważał za tematy tabu _ - zauważył szef Zielonych Cem Ozdemir.

24 czerwca o poparciu dla paktu fiskalnego kanclerz Angela Merkel chce rozmawiać z rządami 16 niemieckich krajów związkowych; zgodę na ratyfikację paktu musi wydać również druga izba parlamentu Niemiec, Bundesrat, złożona z przedstawicieli landów.

Pakt fiskalny został podpisany w marcu z inicjatywy niemieckiej kanclerz Angeli Merkel przez 25 z 27 krajów UE. Ustala on reguły dyscyplinowania budżetów narodowych, by w przyszłości zapobiec nowemu kryzysowi zadłużenia w strefie euro.

Niemiecka partia Lewica zapowiedziała dzisiaj, że zaskarży pakt fiskalny do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, aby wstrzymać proces ratyfikacyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny dokument UE bez zgody w Niemczech Chadecko-liberalny rząd Niemiec oraz opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni nie zdołali uzgodnić warunków ratyfikacji przez Niemcy unijnego paktu fiskalnego.
Wprowadzą nowy podatek. Chcą go w Europie Partia rządząca dogadała się z opozycją w celu wprowadzenia podatku od transakcji finansowych.
Merkel się myli? Tak twierdzi niemiecka prasa _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ negatywnie ocenia jeden z większych sukcesów niemieckiej kanclerz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)