Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ma zapłacić blisko 90 tysięcy euro kary dziennie

0
Podziel się:

- Potrzebne jest szybkie przyjęcie nowego prawa gazowego - to komentarz ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego do pozwu, który Komisja Europejska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Polska ma zapłacić blisko 90 tysięcy euro kary dziennie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Potrzebne jest szybkie przyjęcie nowego prawa gazowego - to komentarz ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego do pozwu, który w środę Komisja Europejska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niepełnym wdrożeniem dyrektywy gazowej.

KE wystąpiła z wnioskiem o karę pieniężną dla Polski w wysokości 88 tys. 819,2 euro dziennie.

_ - To pokazuje, jak potrzebne jest szybkie przyjęcie nowego prawa gazowego, które ureguluje kwestie podnoszone w pozwie _ - powiedział dziennikarzom minister skarbu. Przygotowany przez MG projekt nowego prawa gazowego znajduje się w konsultacjach międzyresortowych. Według jego założeń na giełdy towarowe miałaby trafić większość gazu ziemnego wprowadzanego do sieci przesyłowej.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz zapewnił, że mimo formalnego braku szefa resortu (premier przyjął dymisję Waldemara Pawlaka z funkcji ministra gospodarki i wicepremiera), prace nad projektem trwają, w najbliższych dniach uzgadniane będą kwestie, co do których uwagi odnośnie projektu zgłosił MSZ.

Komisja Europejska pozywa Polskę i Finlandię do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niedopełnieniem obowiązku pełnej transpozycji przepisów UE dotyczących wewnętrznego rynku energii. Jak czytamy w komunikacje KE: _ Do chwili obecnej Polska dokonała jedynie częściowej transpozycji dyrektywy w sprawie gazu do prawa krajowego. Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji tych dyrektyw do dnia 3 marca 2011 r _.

Chodzi o przepisy III pakietu energetycznego, liberalizującego rynek energii w UE. Już w październiku Komisja pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za niepełne wdrożenie innej dyrektywy wchodzącej w skład pakietu - dotyczącej energii elektrycznej. KE wnioskowała wówczas o dzienną karę dla Polski w wysokości blisko 84,4 tys., płacone od dnia wyroku do czasu pełnego wdrożenia.

III pakiet energetyczny m.in. wymusza konkurencję na rynku energii, wzmacnia niezależność regulatorów oraz wymaga rozdziału działalności dystrybucyjnej od handlowej.

Określając wysokość wnioskowanej dla Polski kary, KE uwzględnia czas trwania i wagę uchybienia. W środę KE wraz z Polską pozwała do Trybunału UE także Finlandię, zarówno w sprawie gazu, jak i energii elektrycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny gazu ostro w górę? Bruksela nas naciska Komisja Europejska: - _ Polska musi odejść od regulowania cen gazu, zwłaszcza na rynku hurtowym _.
Jest unijny termin ws. polskiego deficytu Od tego, jakie wnioski przedstawią unijni komisarze, zależy ewentualny powrót Polski do niższej stawki VAT.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)