Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ożywi Europę? Świat nas ocenia

0
Podziel się:

- Jeśli ktoś jest w stanie ożywić poczucie wspólnego europejskiego celu, jest to właśnie Polska - pisze Financial Times.

Polska ożywi Europę? Świat nas ocenia
(PAP/Paweł Supernak)

Jeśli ktoś jest w stanie ożywić poczucie wspólnego europejskiego celu, jest to właśnie Polska - pisze, w pierwszym dniu polskiej prezydencji, dziennik _ Financial Times _. Rosjanie podkreślają, że wśród polskich priorytetów znalazła się polityka energetyczna i ochrona rynku wewnętrznego UE. Niemiecka prasa podkreśla, że *Polska długo uchodziła za awanturnika w Unii, teraz chce wykorzystać prezydencję, by dowieść, że jest partnerem. *Z kolei Francuzi komentują, że nasze priorytety będą trudne do realizacji.

_ Financial Times _ zwraca uwagę, że prezydencja unijna jest obecnie mniej istotna niż przed przyjęciem Traktatu z Lizbony, który zwiększył kompetencje Parlamentu Europejskiego i powołał stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

_ Wiele prezydencji sprowadza się teraz do egzaminów logistycznych dla nowych państw członkowskich. Pozostaje jednak istota zasadzająca się na wyznaczaniu programu, a Warszawa ma odpowiednie kwalifikacje, by dobrze to spożytkować _ - pisze _ FT _.

_ Żadne państwo nie jest równie wyczulone na rzeczywistość brutalnej siły co Polska, którą zmusiła do tego historia. A jednak w niewielu miejscach równie mocno płonie ogień politycznego idealizmu _ - ocenia dziennik, podkreślając, że świadomość historyczna pozwala dziś rządowi PO bronić wartości założycielskich UE z entuzjazmem, który w rdzeniu UE dawno już wygasł.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t148836.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;prezydencja;kazdy;dzien;kosztuje;2;3;mln;zl,25,0,863513.html) Polska prezydencja. Każdy dzień kosztuje 2,3 mln zł
Gazeta przytacza wypowiedź, jakiej udzielił jej premier Donald Tusk: _ Najważniejszym zadaniem jest odbudowanie zaufania i wiary w ideę, że Unia ma sens - że UE jest rzeczywiście wartym zachodu wynalazkiem _.

_ Tusk ma rację - podkreśla dziennik. - Kwestii greckiego kryzysu nie rozwiązywano w sposób sprzyjający zachowaniu świadomości wspólnych interesów. Wyblaknięcie unijnej solidarności jest też widoczne w sprzeciwie wobec traktatu Schengen i znużeniu rozszerzeniem, jeśli chodzi o Bałkany, a Tusk obiecuje, że zaradzi obu tym problemom _.

_ FT _ podkreśla jednak, że nie oznacza to, iż Polska nie dba o swoje interesy. Przytacza przy tym jako przykład kwestie emisji dwutlenku węgla czy politykę spójności. _ I Warszawa nie boi się pójść własnym torem: w odróżnieniu od Berlina nie dopuściła do tego, by katastrofa nuklearna w Fukushimie zawróciła ją z pronuklearnego kursu _ - czytamy.

Dziennik zwraca na koniec uwagę, że Polska wyrasta na regionalne mocarstwo. _ Fakt, że Polska wypracowała lepsze stosunki z Niemcami i Rosją niż kiedykolwiek w historii, sprawia, że kraj ten ma centralne znaczenie dla unijnej polityki wobec Moskwy. Polska dowodzi jednak, że narodową asertywność można pogodzić z europejską jednością. Solidarność była hasłem antykomunistycznej walki Polaków. Jeśli ktoś potrafi ożywić poczucie wspólnego europejskiego celu, są to właśnie oni _ - kończy _ FT _.

Polska może pokazać, że jest poważnym partnerem

Polska długo uchodziła za awanturnika w Unii Europejskiej, teraz chce wykorzystać prezydencję, by dowieść, że jest partnerem - pisze niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _, komentując objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE.Według gazety dla premiera Donalda Tuska unijna prezydencja rozpoczyna się w dobrym momencie. _ Jesienią w Polsce wybrany zostanie nowy parlament, (Tusk) chce się zaprezentować w kampanii wyborczej jako europejski przywódca i myśliciel _ - pisze _ SZ _.

_ Tusk chciałby, aby zapomniano o tych dwóch latach od 2005 do 2007 r., kiedy to Polska uchodziła w Brukseli i innych stolicach za największego awanturnika, a także o fakcie, że inicjatywa zablokowania reformy UE pierwotnie wyszła od jego własnej partii, PO _ - dodaje dziennik, nawiązując do polskiego sprzeciwu wobec zmiany systemu głosowania w Radzie UE oraz do hasła _ Nicea albo śmierć _.

_ Przede wszystkim minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski będzie starał się o sprawne funkcjonowanie kierowanej teraz przez niego Rady ministrów UE. Przed pięciu laty należał jeszcze do obozu Kaczyńskiego i głosił, że najważniejszym partnerem Polski muszą być USA, a nie pozostałe kraje UE. Jednak rozczarowanie Sikorskiego postawą jego neokonserwatywnych mecenasów w administracji ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha, którzy nie chcieli znieść obowiązku wizowego dla Polaków, uczyniło z niego energicznego orędownika integracji europejskiej _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _

Gazeta ocenia, że w czasie polskiego przewodnictwa w UE może dojść do sporu o unijne finanse między Polską, która jest największym beneficjentem netto budżetu UE, a płatnikami netto, w tym Niemcami. Kolejny konflikt może wyniknąć z planów dotyczących Partnerstwa Wschodniego UE. _ Między wszystkimi partiami w Polsce panuje konsensus, że Rosja uprawia neoimperialną politykę i dlatego rosyjskie wpływy powinny zostać ograniczone. Wprawdzie Tusk i Sikorski stawiają na przyjazne gesty pod adresem Moskwy, ale za naiwną uważają oni politykę wobec Rosji, jaką uprawiał były szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier pod hasłem zbliżenia poprzez tworzenie związków _ - pisze _ SZ _.

Dodaje też, że wraz z porażką proeuropejskich reformatorów na Ukrainie, zabrakło _ flagowego projektu w przestrzeni postsowieckiej, czyli modelu, na którym można by zademonstrować, że demokratyzacja społeczeństwa jest najlepszą przesłanką sukcesu gospodarczego _.

Dziennik _ Berliner Zeitung _ pisze, że wskazujące w górę strzałki w logo polskiej prezydencji zdają się sugerować, iż Polska nawet w ten sposób chce stawić opór aktualnej rzeczywistości w UE. _ W istocie strzałki dla Europy skierowane są dziś w dół, a co najmniej w całkowicie różnych kierunkach. Z tym musi zmierzyć się Polska, gdy dziś na pół roku przejmie od Węgier prowadzenie interesów Unii _ - ocenia berliński dziennik.

_ Obecni przywódcy Polski podkreślają, że widzą swoją odpowiedzialność wobec Europy _ - pisze gazeta, także przypominając o _ roszczeniowej _ postawie poprzedniego rządu Polski.

Według _ Berliner Zeitung _ bez konfliktów się jednak nie obędzie. Pierwsze tarcia mogą pojawić się już w lipcu, gdy rozpoczną się negocjacje o nowym wieloletnim budżecie UE, bo Polska chce większego budżetu, czemu sprzeciwiają się Brytyjczycy, Francja i Niemcy. Większym wyzwaniem dla polskiej prezydencji będzie jednak rozwiązanie problemu Grecji. _ Pomoc w ratowaniu euro nie będzie łatwym zadaniem dla kraju spoza strefy euro. Co do tego ekonomiści są zgodni. Polska wnosi jednak do UE wyjątkowe doświadczenie: minister finansów Jacek Rostowski może wyjaśnić swoim kolegom z innych krajów, jak można uniknąć recesji pomimo napiętej sytuacji budżetowej _ - pisze dziennik.

Ocenia również, że plany rozwoju programu Partnerstwa Wschodniego UE nie mają wielkich szans na realizację. _ Właściwa przeszkoda dla rozbudowy Partnerstwa Wschodniego leży na południu. Grecja i arabska wiosna, obalenie dyktatur w Afryce Północnej oraz nieprzewidywalne konsekwencje tych wydarzeń, w najbliższym czasie pochłoną uwagę UE _ - pisze _ Berliner Zeitung _.

Polacy nie będą straszyć Europy

Dziennik _ Nowyje Izwiestia _ wybija, iż Polacy obiecują, że nie będą straszyć Europy zbędnymi innowacjami i że reanimują program zbliżenia UE z jej wschodnimi sąsiadami. Według rosyjskiej gazety, _ informacja o przejmowaniu prezydencji przez kraj wschodnioeuropejski tradycyjnie wywołuje pewien niepokój w Starej Europie _. _ Nowyje Izwiestija _ wyjaśniają, że _ nowi Europejczycy są bardzo niespokojni _.

Dziennik podaje, że _ aby rozwiać obawy Europejczyków, premier Polski Donald Tusk w przededniu 1 lipca opowiedział w Sejmie o priorytetach nowego przewodniczącego _ w Radzie Unii Europejskiej. _ Nowyje Izwiestija _ przekazują, że wśród polskich priorytetów znalazła się polityka energetyczna i ochrona rynku wewnętrznego UE.

_ Z nowinek, które Warszawa obiecuje zjednoczonej Europie, jest jedynie z lekka zapomniany program Partnerstwa Wschodniego _ - informuje gazeta, wyjaśniając, że _ jest to zainicjowany trzy lata temu przez Szwecję i Polskę plan zbliżenia do wstąpienia do Unii Europejskiej krajów byłego ZSRR, przede wszystkim Ukrainy i Gruzji _.

_ Plan ten bardzo szybko odszedł w przeszłość. W tym samym roku jego główny sponsor - Szwecja poinformowała, iż nie ma pieniędzy na jego finansowanie. Ostatecznie Partnerstwo Wschodnie pogrzebała wojna w Osetii Południowej i porażka Wiktora Juszczenki w wyborach prezydenckich _ - piszą _ Nowyje Izwiestija _.

Moskiewski dziennik wskazuje, że _ teraz Polacy zamierzają tchnąć nowe życie w ten projekt, a jednocześnie przyczynić się do przyjęcia do UE Chorwacji - kraju, w którym ostatnimi czasy nasiliły się antyeuropejskie nastroje _. _ Nowyje Izwiestija _ oceniają również, że _ jeśli oba te projekty uda się zrealizować, to nie będzie to wyłączną zasługą Polaków _.

Polskie priorytety zbyt ambitne?

Polska wyznaczyła sobie na czas swojej prezydencji w UE ambitne cele, jak ożywienie Partnerstwa Wschodniego czy wzmocnienie unijnej obronności, których realizacja nie będzie jednak łatwa - podkreśla dziennik _ Le Figaro _. Według francuskiej gazety, Polska liczy na to, że _ w ciągu kolejnych sześciu miesięcy wymaże wyraźną reputację siewcy zamętu, którą zyskała sobie za rządów braci Kaczyńskich _.

Centroprawicowy dziennik podkreśla, że - mimo zmniejszenia się znaczenia rotacyjnej prezydencji po wejściu w życie Traktatu z Lizbony - rząd Donalda Tuska ma ambicję pokazania w ciągu tego półrocza, że Polska _ ma dziś rolę do odegrania wśród największych państw _ Europy. _ Ten przekaz jest skierowany za granicę, ale także do polskich wyborców, którzy tej jesieni będą wybierać przedstawicieli swojego parlamentu _ - dodaje _ Le Figaro _.

Zdaniem gazety, żaden z trzech priorytetów, które wyznaczyła sobie Polska, _ nie będzie łatwy do realizacji _.

_ Arabska wiosna przeciwdziała ambicjom Warszawy w dziedzinie Partnerstwa Wschodniego _ - zauważa dziennik, którego zdaniem Polska będzie musiała bardzo mocno walczyć, aby zachować obecny poziom funduszy unijnych na to Partnerstwo.

_ Pokusa protekcjonizmu, która rozpowszechnia się w Europie, może zahamować drugi z priorytetów: integrację wspólnego rynku europejskiego w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego _ - dodaje _ Le Figaro _.

Podkreśla, że obecna debata nad porzuceniem energetyki jądrowej może także _ negatywnie obciążyć _ trzeci z priorytetów tej prezydencji, czyli wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. _ Na wzór innych państw Europy Środkowej Polska chce zmniejszyć swoją zależność od Rosji, w chwili gdy wielu ekspertów zachodnich twierdzi, że niezawisłość energetyczna Europy jest niemożliwa do osiągnięcia i że Rosja pozostanie koniecznym dostawcą gazu _ - dodaje _ Le Figaro _.

W przekonaniu gazety, także kwestia umocnienia unijnej obronności, podnoszona przez rząd Tuska, nie ma dużych szans na znaczny postęp za polskiej prezydencji. _ Wyciągając wnioski z konfliktu libijskiego, który dowiódł właśnie, że wspólna europejska obronność nie istnieje, rząd polski jest zwolennikiem refleksji nad stworzeniem wspólnego dowodzenia UE-NATO _ - twierdzi francuski dziennik.

Polska z napędem turbo

_ Polska z napędem turbo próbuje rozbudzić zgaszoną Europę _ - pisze włoski dziennik katolicki _ Avvenire _ o początku polskiej prezydencji. Podkreśla, że na czele Unii Europejskiej staje _ jedyny kraj oszczędzony przez kryzys _.Wysłannik gazety Luigi Geninazzi pisze w korespondencji z Warszawy, że inauguracja polskiego przewodnictwa to _ debiut, który napełnia słuszną dumą _ największy z krajów Wschodu, przyjętych do Unii Europejskiej. Przypomina słowa premiera Donalda Tuska o tym, że Polska może stać się nowym motorem Europy.

_ Polacy świętują mimo wszystko. W panoramie, zdewastowanej przez najstraszniejszy kryzys ostatniego półwiecza, z Grecją w niebezpieczeństwie i całą strefą euro w bardzo poważnych trudnościach, może stanowić dobrą wróżbę fakt, że przewodnictwo nad 27 krajami zostaje powierzone jedynemu państwu europejskiemu, nietkniętemu przez światową recesję _ - wskazuje publicysta _ Avvenire _.

Zauważa: _ Polska cieszy się godną pozazdroszczenia stabilnością i silnym dynamizmem, gospodarką, która rozwija się w niemieckim rytmie _. Podsumowując wyniki gospodarcze Polski, stwierdza zarazem: _ Tu nie chodzi o spekulacyjną bańkę, ale realną gospodarkę, opartą na wzroście produktywności i konsumpcji _.

_ To wyzwolenie narodu, który zawsze uważany był za ziemię pośrodku, ściśniętą przez dwóch zawadzających sąsiadów, Niemcy i Rosję _ - podkreśla się na łamach włoskiego dziennika. Według publicysty obecna sytuacja i nastrój w Polsce to także _ rewanż za europesymizm, który szerzył się przed przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku _.

_ Avvenire _ zastanawia się: _ Czy Europa zdoła myśleć z większym rozmachem? _.

Luigi Geninazzi odnotowuje też trwające przygotowania do Euro 2012. Polska _ zamierza zaprezentować się na nich w świetnej formie, jako błyszczące okno wystawowe nowej Europy _ - pisze.

Kryzys zdominuje polską prezydencję

Zapobieżenie groźbie rozszerzenia się kryzysu finansowego w eurostrefie i zapoczątkowanie negocjacji ws. unijnego budżetu na lata 2014-20 będą najważniejszymi oraz najtrudniejszymi zadaniami polskiej prezydencji - napisał _ The Irish Times _. _ Kryzys finansowy będzie na pierwszym planie, ponieważ Europa dąży do uściślenia zasad zarządu finansami i zreformowania wspólnego budżetu _ - napisała gazeta.

Praktycznym ograniczeniem z punktu widzenia polskiej prezydencji będzie to, że Polska nie jest członkiem eurostrefy, a więc polski minister finansów nie będzie uczestniczył w obradach ministrów finansów tej grupy, usiłujących zaradzić skutkom kolosalnego zadłużenia Grecji - zauważa dziennik.

_ Z braku szybkiej perspektywy ustania perturbacji wywołanych greckim kryzysem jest to na obecnym etapie najpilniejszy punkt porządku działań _ - zaznacza _ Irish Times _.

Innym ograniczeniem z punktu widzenia możliwości prezydencji jest to, że jej ranga obniżyła się, gdy Traktat z Lizbony wprowadził stałe stanowiska: przewodniczącego Rady Europejskiej oraz wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Z kolei BBC sądzi, że w trakcie rokowań na temat nowej unijnej perspektywy budżetowej, które zostaną zapoczątkowane w okresie polskiej prezydencji, na jaw wyjdą różnice w podejściu rządów UE do ekonomicznych trudności.

W środę rzecznik brytyjskiego rządu nazwał projekt budżetu UE zaproponowany przez Komisję Europejską _ całkowicie nierealistycznym _. Polska ze swej strony argumentuje, że większy budżet pobudzi wzrost we wszystkich państwach członkowskich.

Tymczasem państwa, które tak jak W. Brytania wprowadziły cięcia wydatków i inne programy oszczędnościowe dla poprawy kondycji finansów publicznych i są płatnikami netto, sądzą, że budżet powinien być niższy.

Według BBC, ekologom nie podoba się z kolei to, że Polska nie poprze tzw. zielonej agendy, ponieważ jej potrzeby energetyczne zaspokaja węgiel emitujący CO2.

_ Centrowemu rządowi PO na czele z Donaldem Tuskiem prezydencja stwarza okazję do zyskania wyższej międzynarodowej rangi i uwierzytelnienia się wobec wyborców w okresie przedwyborczym _ - stwierdza BBC.

_ Polska chce uchodzić za ważnego regionalnego gracza z pomysłami wartymi poważnego potraktowania. Najważniejszy wśród nich dotyczy stosunku do jej wschodnich sąsiadów. Warszawa liczy, że wrześniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego ożywi tę inicjatywę. Chce też zakończyć rokowania z Ukrainą ws. strefy wolnego handlu _ - zauważa warszawski korespondent BBC Adam Easton.

Polska dobra na ciężkie czasy

Polska jest postrzegana jako dobry lider w ciężkich czasach - pisze bułgarski dziennik _ 24 czasa _ i dodaje, że to jedyny kraj unijny, który wychodzi z kryzysu bez recesji. _ W bieżącym roku w Polsce spodziewany jest 3,8-procentowy wzrost PKB, prognozy na następny rok są jeszcze bardziej obiecujące. W ciągu 20 lat Polacy rozwinęli stabilną gospodarkę. W odróżnieniu od Słowacji, która liczy wyłącznie na przemysł samochodowy, w Polsce średnia klasa rozwija wiele rozmaitych branż. W tej chwili kraj ten jest największym europejskim placem budowy. Warszawa potrafiła rozsądnie wykorzystywać i inwestować fundusze unijne. Problemów z malwersacjami tych środków, jak to dzieje się w Bułgarii, nie ma - _ pisze dziennik.

Ważnym akcentem w publikacji jest zwrócenie uwagi na tendencję do powrotu młodych polskich emigrantów. _ Jedna trzecia tych, którzy opuścili Polskę w ostatnich 20 latach, prawdopodobnie wróci; w niektórych regionach kraju odczuwa się niedosyt rąk do pracy, bezrobocie w rejonie Wrocławia jest zerowe _ - pisze gazeta.

_ Cena, jaką Polacy zapłacili, jest wysoka - pisze dziennik 24 czasa _. - Terapia szokowa Balcerowicza wciąż powoduje dreszcze u większości z nich, lecz daje owoce. Gazeta zwraca uwagę, że dzisiaj słabym ogniwem reform jest system ochrony zdrowia, a autostrad praktycznie nie ma, lecz miasta są zadbane dzięki środkom unijnym, jest czysto. Usługi bankowe i internet są drogie, natomiast żywność i gaz - nie. Na mistrzostwa Europy w piłce nożnej buduje się nowe stadiony, uniwersytety budują nowe akademiki, w planach jest pierwsza elektrownia jądrowa - podkreśla dziennik.

Polska zamierza pokazać całkiem nowe oblicze podczas prezydencji - ocenia dziennik _ Dnewnik _. Jeśli chodzi o ważną dla Bułgarii sprawę rozszerzenia strefy Schengen, media cytują premiera Donalda Tuska, że będzie ono jednym z priorytetów polskiej prezydencji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;prezydencja;w;trudnym;czasie,26,0,864026.html) _ Polska prezydencja w trudnym czasie _ Tusk: Trwa kryzys finansowy strefy euro, najmocniej dziś widoczny w Grecji. Wydarzenia w Afryce i Bliskim Wschodzie wywołały dodatkowe problemy i wyzwania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t140023.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/buzek;oczekiwania;wobec;nas;sa;duze,19,0,864019.html) Buzek: Oczekiwania wobec nas są duże Polska jest już u sterów Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk przejmie przewodnictwo od premiera Węgier. Parlament zbierze się na specjalnym posiedzeniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)