Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie weto w sprawie redukcji emisji CO2

0
Podziel się:

Chodzi o program walki ze zmianami klimatycznymi, przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Polskie weto w sprawie redukcji emisji CO2
(Marcopolo/Dreamstime)

(Aktualizacja: 20.40)

Polska zawetowała unijny plan walki ze zmianami klimatycznymi, przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla o 80 procent do 2050 roku. Sprzeciw padł na spotkaniu unijnych ministrów środowiska w Brukseli.

Polska, której gospodarka oparta jest w większości na węglu, obawia się zbyt wysokich kosztów związanych z walką z globalnym ociepleniem.

Warszawa zrobiła więc tak jak zapowiadała i odrzuciła ambitne, unijne plany. Polska argumentowała, że Wspólnota nie może brać na siebie jeszcze większych zobowiązań, bo jest na to za wcześnie. Podkreślała, że Unia Europejska najpierw powinna poczekać na zakończenie światowych negocjacji klimatycznych, co ma nastąpić w 2015 roku i zobaczyć co zrobią najwięksi emitenci - Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m206520.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/korolec;nie;ma;zgody;polski;na;wyzsze;cele;redukcji;emisji;co2;w;ue,233,0,1041129.html) *Minister szykuje weto na spotkaniu w Brukseli * Polska nie wyraża zgody na żadne wyższe cele redukcyjne UE w perspektywie roku 2020. Unijny plan przewidywał, że redukcja emisji CO2 będzie stopniowa - o 40 procent do 2030 roku, o 60 procent do 2040, tak by Unia osiągnęła swój cel, czyli 80-procentową redukcję w 2050 roku. Wprawdzie ten plan nie był zobowiązujący, ale Polska obawiała się, że zostanie wykorzystany wkrótce przez Brukselę do prac nad bardziej rygorystycznymi dyrektywami, narzucającymi krajom członkowskimi dalsze zmniejszanie emisji CO2.

Dania, kierująca pracami Unii, zaangażowana w walkę ze zmianami klimatycznymi, liczyła jeszcze rano na porozumienie. Tym bardziej że usunęła z dokumentu kontrowersyjną propozycję, by Wspólnota zredukowała emisje dwutlenku węgla o jedną czwartą do 2020 roku, zamiast jedną piątą, co już wcześniej uzgodniła. Polska uznała jednak, że to nie wystarczy i zawetowała cały plan.

Co na to eksperci? Zdaniem Anny Ogniewskiej z Greenpeace stanowisko Polski w sprawie redukcji CO2 jest nieracjonalne. Ogniewska wyjaśnia, że redukując emisję CO2 kraje rozwijają nowoczesne technologie i są bardziej innowacyjne. Jak dodaje, stawianie na duże limity emisji jest krótkowzroczne.

Natomiast zastępca kierownika Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego doktor Piotr Wawrzyk uważa, że nasze weto pokazuje słabość polskiej dyplomacji. Nie udało nam się bowiem zmontować koalicji, przeciwnej ambitnym planom Unii.

Czytaj więcej o pakiecie klimatycznym
Kiepskie nastroje, widmo weta. Polska negocjuje... Rozmowy unijnych ministrów mogą trwać nawet kilkanaście godzin i nie wiadomo, czy przyniosą efekt.
Polska przeciwko Brukseli. Będzie wojna? _ Warunki narzucane przez Komisję Europejską, to wielomiliardowe koszty dla Polski _ - mówią eksperci.
Odpuszczą nam w sprawie CO2? Nie jest łatwo Rozpatrywanie polskiego wniosku zostało przedłużone, bo Komisja ma problem z listą elektrowni, które miałyby z pozwoleń korzystać.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)