Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Południe Europy ponownie poprosi o pomoc?

0
Podziel się:

W zadłużonych państwach Południa Europy: Portugalii, Hiszpanii i Włoszech
wzrosło polityczne ryzyko. W Portugalii panuje polityczny impas.

Południe Europy ponownie poprosi o pomoc?
(Will Spaetzel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

W: Portugalii, Hiszpanii i Włoszech wzrosło polityczne ryzyko. W Portugalii panuje polityczny impas, a kraj może potrzebować finansowego wsparcia z zewnątrz - ocenia Barclays Capital (BarCap).

Rynki obawiają się, że ewentualnego pakietu pomocowego dla Portugalii może nie udać się uzgodnić przed wyborami powszechnymi w Niemczech wyznaczonymi na koniec września. Niewykluczone też, że przewidywałby on straty dla sektora prywatnego. _ Prezydent odrzucił rządową propozycję przydzielenia większej liczby tek ministerialnych ludowcom - młodszemu koalicyjnemu partnerowi socjaldemokratów. Z kolei wszystkie partie odniosły się z dystansem do prezydenckich propozycji utworzenia rządu narodowego ocalenia _ - wyjaśnia Barclays Capital w komentarzu.

Najbliższy przegląd realizacji programu pomocowego Trojki wyznaczony na dziś został przełożony, co najmniej do września, a więc do czasu, gdy kryzys rządowy zostanie rozwiązany. Oznacza to, że Portugalia nie otrzyma 2,8 mld euro transzy, którą miała dostać w lipcu. W Hiszpanii w czasie minionego weekendu wyszło na jaw, że były skarbnik rządzącej Partii Ludowej Luis Barcenas uwięziony pod zarzutem korupcji i premier Mariano Rajoy byli w SMS-owym kontakcie do marca br.

_ Wprawdzie treść ujawnionych SMS-ów nie rzuca żadnego nowego światła na sprawę tajnego funduszu na cele partyjne, ale największe lewicowe partie opozycyjne (socjaliści i zjednoczona lewica) zmieniły strategię i domagają się obecnie rezygnacji premiera Rajoya _ - wyjaśnia BarCap. _ Wysokie bezrobocie i rosnące społeczne rozczarowanie klasą polityczną zwiększa ryzyko społecznych wystąpień. Rząd wciąż ma dużą większość w obu izbach parlamentu, a żaden z polityków rządzącej partii nie przeszedł do opozycji. Z tego punktu widzenia na polityczny kryzys w krótkim czasie nie zanosi się _ - dodaje.

Z kolei we Włoszech polityczne ryzyko wzrosło w przededniu spodziewanego z końcem lipca orzeczenia najwyższego sądu odwoławczego w sprawie malwersacji finansowych Silvio Berlusconiego, którego partia PdL popiera rząd Enrico Letta. _ Wprawdzie nasz podstawowy scenariusz zakłada utrzymanie się rządu Letty w najbliższych kwartałach, ale orzeczenie sądu w krótkim czasie zwiększa ryzyko wczesnych wyborów _ - stwierdzili analitycy Barclays Capital.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpanom już znudziło się protestowanie? Rząd poprosił o międzynarodową pomoc w uzdrowieniu finansów państwa, ale w zamian za nią musiał zobowiązać się do drastycznych oszczędności.
"Wszyscy zjednoczeni przeciwko trojce" Potępiają politykę oszczędności, eksmisji, reformy pracy i prywatyzacji, wymaganych przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Oddalili skargi Włoch i Hiszpanii. Co z Polską? Decyzja Rady UE nie jest obejściem wymogu jednomyślności i nie wyklucza państw, które nie przyłączyły się do wniosków o podjęcie wzmocnionej współpracy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)