Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji. Jest decyzja Bundestagu

0
Podziel się:

Przed głosowaniem Angela Merkel przyznała, że nie ma gwarancji sukcesu greckiego programu naprawczego.

Pomoc dla Grecji. Jest decyzja Bundestagu
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Zgodnie z przewidywaniami, niemiecki Bundestag poparł nowy pakiet pomocowy dla Grecji. Za jego przyjęciem głosowało 496 deputowanych. Przeciwko było 90. Pięciu wstrzymało się od głosu.

Aktualizacja: 19.18

Program poparło 304 posłów chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, jak również większość opozycyjnych socjaldemokratów i Zielonych. Opozycja sygnalizowała już wcześniej, że poprze wart 130 mld euro pakiet dla Grecji.

Przed głosowaniem o jego przyjęcie apelowała kanclerz Angela Merkel. Choć szefowa rządu przyznała, że nie ma gwarancji sukcesu greckiego programu naprawczego, to jednocześnie podkreśliła, że bankructwo Aten mogłoby mieć nieprzewidywalne konsekwencje.

- _ Znam głosy tych, którzy pytają, czy Grecja nie jest studnią bez dna, czy to nie beznadziejny przypadek i czy nie byłoby lepiej dla wszystkich, gdyby Grecy wrócili do drachmy. Te pytania są uprawnione. Ale po rozważeniu wszystkich za i przeciw dochodzę do wniosku, że szanse związane z nowym pakietem przeważają nad ryzykiem _ - stwierdziła Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz podkreśliła, że celem programu dla Grecji jest powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a także stworzenie unii stabilności w Europie. - _ To się uda, gdy każdy zrobi to, co do niego należy - przede wszystkim Grecja, która musi wdrożyć kompleksowy plan reform _ - dodała. Zdaniem Merkel Ateny muszą poprawić ściągalność podatków, a szczególna odpowiedzialność powinna spoczywać na zamożnych obywatelach Grecji.

Według Merkel obecnie nie ma potrzeby dyskusji o zwiększeniu wartości planowanego stałego mechanizmu ratunkowego dla euro EMS, czego żąda cześć krajów i instytucji UE. Kanclerz zapewniła jednak, że Niemcy są gotowe przyśpieszyć wpłatę swojego udziału w EMS; jeszcze w tym roku Berlin mógłby przekazać połowę swojego wkładu, czyli 11 mld euro, resztę zaś - w przyszłym roku.

_ - Warunkiem jest jednak, że podobnie postąpią pozostałe kraje strefy euro _ - powiedziała niemiecka kanclerz. EMS ma opiewać w sumie na 500 mld euro.

Podczas głosowania dały o sobie znać różnice zdań w chadecko-liberalnej koalicji. Niektórzy sceptyczni posłowie koalicji, którzy od dawna krytykują europejską politykę walki z kryzysem zadłużenia, głosowali przeciwko dalszemu wspieraniu Aten.

_ - Grecja nie oszczędza. Niczego się nie nauczyła. Pozostając w strefie euro, kraj ten nie ma szans _ - oświadczył podczas debaty jeden ze sceptyków, Frank Schaeffler z liberalnej partii FDP.

Sygnałem sporów w koalicji rządzącej była wypowiedź ministra spraw wewnętrznych Hansa-Petera Friedricha, który w rozmowie z tygodnikiem _ Der Spiegel _ zasugerował, że Grecja powinna wystąpić ze strefy euro. - _ Szanse Grecji na uzdrowienie i odzyskanie konkurencyjności są z pewnością większe poza unią walutową niż gdyby pozostawała ona w strefie euro _ - powiedział polityk bawarskiej chadecji CSU. W poniedziałek jednak Friedrich deklarował, że poprze nowy program pomocy dla Aten.

Pomoc dla zagrożonej bankructwem Grecji budzi spore kontrowersje w społeczeństwie Niemiec, które ponoszą największy ciężar walki z kryzysem euro. Opublikowany wczoraj sondaż dla tygodnika _ Bild am Sonntag _ pokazał, że 62 proc. mieszkańców RFN nie zgadza się na drugi pakiet ratunkowy dla Aten. Za dalszym wspieraniem Greków opowiedziało się 33 proc. respondentów. W podobnym sondażu we wrześniu przeciw było 53 proc., za - 43 proc.

Z kolei dzisiejszy _ Bild _ apelował do posłów Bundestagu: _ Stop miliardom dla Grecji! _. Gazeta przytoczyła też opinie 10 renomowanych ekonomistów, którzy krytykują politykę walki z kryzysem w Grecji.

Czytaj więcej o pomocy dla Grecji
_ Pomoc dla Grecji jest upokarzająca _ Specjalne konto odzwierciedla poziom braku zaufania do kraju - pisze dziennikarz BBC.
_ Problemy Grecji nie znikną, będzie zadłużona _ Paweł Cymcyk podkreśla, że miliardowa pożyczka jest kolejnym kołem ratunkowym, ale stała poprawa sytuacji finansowej tego kraju zależy od samych Greków.
Czekają ich drastyczne cięcia. Wszyscy się cieszą _ - To bardzo dobre porozumienie - _ uważa minister finansów Francji Francois Baroin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)