Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce się wycofać

0
Podziel się:

Eksperci rozważają kilka scenariuszy, bo już dziś wiadomo, że Grecy nie wywiążą się ze swoich zobowiązań.

Pomoc dla Grecji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce się wycofać
(bizoo_n/iStockphoto)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zasygnalizował UE, że nie będzie dalej uczestniczył w finansowaniu programu pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji - informuje w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.

[aktualizacja 21:06]

_ - Cierpliwość MFW do Grecji wyczerpuje się _ - pisze _ Spiegel _. Według tygodnika wskutek wycofania się funduszu we wsparcia dla Aten kraj ten może zbankrutować już we wrześniu.

Aktualnie - pisze niemiecki tygodnik - misja trojki, złożona z ekspertów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW bada, jak dalece Grecja wywiązuje się ze swoich reformatorskich zobowiązań. _ - Jedno już wiadomo: Rząd w Atenach nie zdoła ograniczyć poziomu zadłużenia kraju do 120 proc. PKB do 2020 r., tak jak uzgodniono _ - twierdzi _ Spiegel _.

Eksperci trojki szacują, że jeśli rząd w Atenach otrzyma zgodę na wydłużenie okresu reform oszczędnościowych, oznacza to konieczność wypłacenia Grecji dodatkowych 50 miliardów euro pomocy._ _

_ Der Spiegel _ podkreśla, że coraz więcej krajów strefy euro jest przeciwna dalszemu wspieraniu Aten. Według tygodnika, także cierpliwość MFW wobec Greków powoli się kończy. A - jak czytamy - część państw jak Holandia czy Finlandia uzależnia wsparcie dla Grecji od zaangażowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według niemieckiego tygodnika, w strefie euro powszechne jest już przekonanie, że gdyby Grecy zrzekli się wspólnej waluty, sytuacja byłaby do opanowania.

Ryzyko, że plajtujące Ateny pociągną za sobą inne kraje eurolandu zmniejszyłoby się, jak pisze _ Der Spiegel _, po wprowadzeniu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Jego wdrożenie opóźnia się jednak, gdyż jego zapisy zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego Niemiec. Ten wyda orzeczenie w tej sprawie dopiero 12 września.

Już 24 lipca do Aten ponownie uda się misja trojki, która zdecyduje, czy następna transza pomocy dla Grecji zostanie wypłacona.

Niedawno niemiecka prasa informowała na podstawie nieoficjalnych informacji, że najnowszy raport trojki może być dla Grecji fatalny, bo kraj ten nie zrealizowali aż 210 z ponad 300 obligatoryjnych przedsięwzięć oszczędnościowych, zalega przede wszystkim w prywatyzacją i zwalczaniem uchylania się od płacenia podatków.

Postulowane przez Grecję przesunięcie o dwa lata realizacji celów oszczędnościowych trojka miała uznać we wstępnym raporcie trojki za _ niemożliwe do zaakceptowania _.

Czytaj więcej w Money.pl
Pompowanie pieniędzy w Grecję. Ujawnili kiedy ruszy Pakiet to gigantyczne wsparcie od Eurolandu i MFW oraz gwarancje dla inwestorów. Zobacz jaka to skala.
Grecja zapewnia, że przeprowadzi reformy Premier Grecji zapowiada, że wbrew protestom obywateli kraj jest gotowy do dużych oszczędności, by wyjść z kłopotów.
Trybunał zdecydował. Pomoc dla Grecji jest... Zobacz, co orzekł niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)