Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc finansowa dla Ukrainy będzie jeszcze większa

0
Podziel się:

Świat w końcu zaczyna wymierzać najcięższe działa gospodarcze przeciwko Rosji.

Ministrowie finansów USA i Ukrainy <br>Jack Lew (po lewej) oraz Oleksandr Shlapak <br>podpisali deklaracje
Ministrowie finansów USA i Ukrainy <br>Jack Lew (po lewej) oraz Oleksandr Shlapak <br>podpisali deklaracje (PAP/EPA)

Unia Europejska udostępni Ukrainie dodatkowy miliard euro wsparcia na stabilizację sytuacji finansowej i gospodarczej w tym kraju oraz otworzy swój rynek na eksport z Ukrainy - zdecydowali obradujący dzisiaj w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych państw Unii. Również miliard dolarów pomocy dla Ukrainy zadeklarował Jack Lew, minister finansów USA.

Aktualizacja: godzina 19.00

Dodatkowy miliard euro w ramach tzw. pomocy makroekonomicznej to część przyjętego w marcu programu pomocy dla Ukrainy, którego łączna wartość ma wynieść co najmniej 11 mld euro.

Poniedziałkowa decyzja krajów UE oznacza zwiększenie puli pomocy makroekonomicznej dla Ukrainy, czyli pożyczek gwarantowanych z unijnego budżetu, do 1,6 mld euro. Już w zeszłym roku UE zaoferowała temu państwu 610 mln euro wsparcia, które miało pomóc złagodzić skutki wdrażania przez Ukrainę trudnych reform, wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

UE chce za pomocą tych środków wesprzeć stabilizację gospodarczą zagrożonej bankructwem Ukrainy oraz program reform strukturalnych w tym kraju. Pieniądze mają być wypłacone w dwóch ratach, o ile nadzwyczajne okoliczności nie będą uzasadniać natychmiastowej wypłaty całości wsparcia. Warunkiem otrzymania tych środków jest jednak wywiązywanie się Ukrainy ze zobowiązań porozumienia z MFW, dotyczących wdrażania reform oraz uzdrowienia finansów publicznych.

Szefowie dyplomacji państw UE zgodzili się też na wprowadzenie jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy, które przewidują czasowe ograniczenie lub zniesienie przez UE łącznie ok.98 proc. ceł na towary z Ukrainy.

Otwarcie rynku to także forma wsparcia dla podupadającej gospodarki tego kraju. Zniesienie bądź redukcja ceł przyniesie ukraińskim producentom oszczędności rzędu 487 mln euro rocznie.

Preferencje mają obowiązywać do 1 listopada tego roku, jeżeli wcześniej nie nastąpi podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą, przewidującej utworzenie pogłębionej strefy wolnego handlu.

Dodatkowy miliard również od USA

Ministrowie finansów USA i Ukrainy podpisali porozumienie o udzieleniu Kijowowi gwarancji kredytowych na sumę miliarda dolarów. Minister Jack Lew zapewnił, że USA są gotowe nałożyć na Rosję dodatkowe sankcje za eskalację sytuacji na Ukrainie.

_ - We współpracy z naszymi sojusznikami jesteśmy przygotowani do nałożenia dodatkowych znaczących sankcji na Rosję, jeśli w dalszym ciągu będzie eskalować sytuację na Ukrainie, w tym najwyraźniej poprzez wspieranie kampanii prowadzonej przez uzbrojonych bojowników na wschodniej Ukrainie _ - powiedział Lew podczas ceremonii podpisania w Waszyngtonie porozumienia o dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy.

Gwarancje kredytowe na sumę 1 mld dolarów są częścią dwustronnej pomocy USA, obejmującej także pomoc techniczną, by wesprzeć Ukrainę w uzdrowieniu jej gospodarki. Ustawę w tej sprawie, po przyjęciu przez Kongres, podpisał w ubiegłym tygodniu prezydent Barack Obama.

Lew wyjaśnił, że wraz z podpisaniem porozumienia, _ ukraiński rząd będzie mógł podjąć kroki, aby uzyskać dostęp do taniego finansowania na międzynarodowych rynkach kapitałowych i pomóc zmniejszyć ciężar transformacji gospodarczej na Ukrainie, szczególnie w odniesieniu do osób najbardziej potrzebujących _.

Podkreślił, że USA _ stoją na czele międzynarodowej kolacji, by wspierać Ukrainę i karać Rosję za jej działania destabilizujące Ukrainę _. Poinformował, że podczas zakończonej w weekend w Waszyngtonie wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego zapewnił rosyjskiego ministra finansów, że _ USA będą nadal obciążać Rosję kosztami za naruszanie suwerenności Ukrainy _.

Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak poinformował, że także rozmowy z MFW oraz Unią Europejską ws. pomocy finansowej dla Ukrainy są praktycznie zakończone. Wyraził oczekiwanie, że Rada Wykonawcza MFW _ w ciągu najbliższych dni _ ostatecznie zaaprobuje program dla Ukrainy. Zakłada on linię kredytową w wysokości 14-18 mld dolarów w ciągu dwóch lat, co ma otworzyć możliwość dalszych pożyczek, które mogą sięgnąć 27 mld dolarów. Porozumienie obłożone jest warunkami, od spełnienia których będą zależały wypłaty poszczególnych transz kredytu MFW.

_ Ukraiński rząd jest zdecydowany, by wdrożyć polityczne, gospodarcze i finansowe reformy. Wierzymy w siebie, wierzymy w naszych partnerów i przede wszystkim wierzymy w nasz naród _ - powiedział Szłapak.

W odpowiedzi na wojskową interwencję Rosji na Krymie oraz nielegalną zdaniem wspólnoty międzynarodowej aneksję półwyspu, USA nałożyły do tej pory sankcje w postaci zamrożenia aktywów i/lub zakazu wizowego wobec ok. 40 Ukraińców i Rosjan, w tym wysokiej rangi urzędników i osób z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina, a także kilku oligarchów, którzy dorobili się przy nim ogromnych majątków. Sankcjami objęty został też Bank Rossija z Petersburga, obsługujący wielu ludzi ze szczytów rosyjskiej władzy oraz mająca siedzibę na Krymie firma gazowa Czornomornaftohaz.

Ponadto prezydent Obama zagroził sankcjami wobec kluczowych sektorów gospodarki Rosji (finansowego, energetycznego, obrony, metalowego i górnictwa oraz inżynieryjnego), jeśli Kreml będzie eskalować sytuację na Ukrainie, np. wysyłając swe wojska do wschodnich i południowych regionów kraju. W tym celu Obama podpisał w marcu specjalny dekret, który umożliwi ministrowi finansów USA nałożenie sankcji na sektory rosyjskiej gospodarki i działające w nich firmy w każdej chwili, bez zgody Kongresu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)