Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent rozpoczyna debatę o przyjęciu euro

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski wezwał do siebie ekonomistów i ekspertów. - To ważne dla gospodarki i dla Polaków - informuje Kancelaria Prezydenta.

Prezydent rozpoczyna debatę o przyjęciu euro
(eecpoland.eu)

Dziś zbiera się Rada Gabinetowa, czyli rząd pod przewodnictwem prezydenta. Jej ostatnie posiedzenie odbyło się w 2011 roku, tuż przed naszą prezydencją w Unii Europejskiej. Tym razem politycy zajmą się europejską walutą.

Szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że prezydent zwołał Radę Gabinetową, by porozmawiać o metodach, które przybliżyłyby Polskę do spełnienia kryteriów z Maastricht.

Jak mówiła, zdaniem Bronisława Komorowskiego, ten proces, niezależnie od decyzji o przyjęciu euro, jest dla naszego kraju korzystny. _ - Dla polskiej gospodarki i trzeba wierzyć, że także dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego _ - powiedziała Joanna dodała Trzaska-Wieczorek.

Wicepremier-minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że do omówienia jest nie tylko mapa drogowa naszego wejścia do strefy euro, ale także kwestia, co zrobić, by na tym ewentualnym przyjęciu wspólnej waluty Polska skorzystała. Zdaniem ministra, za dwa - trzy lata będziemy gotowi na to, by rozpocząć drogę wchodzenia do strefy euro.

W ubiegłym tygodniu, premier Donald Tusk powiedział, że kondycja polskich finansów publicznych w latach 2015-2016 powinna pozwolić naszemu krajowi na rozpoczęcie drogi do przystąpienia do strefy euro. Zaznaczył jednak, że nie jest to zapowiedź, że wtedy tę drogę zaczniemy. Premier tłumaczył, że kluczowym zadaniem dla polskiego rządu nie jest wskazanie daty przyjęcia wspólnej waluty, tylko takie prowadzenie spraw, by możliwie szybko być gotowym do podjęcia tego wyzwania.

Polska nie jest gotowa na przyjęcie euro - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej ekonomista Jarosław Janecki. Główny ekonomista banku Societe Generale podkreśla, że dyskusja o euro na razie jest czysto teoretyczna, bo do zmiany waluty nie jest przygotowana ani polska gospodarka, ani prawo.

Jarosław Janecki dodaje, że do czasu zażegnania kryzysu w strefie euro, Polsce nie opłaca się zmiana waluty. _ - Będąc poza strefą euro, możemy być pewni, że czynnik walutowy nie będzie pogłębiał kryzysu. Poza tym nie będziemy zmuszeni pomagać finansowo w ratowaniu bankrutujących krajów ze strefy euro - _ powiedział Janecki.

Posiedzenie Rady Gabinetowej to nie jedyna debata dotycząca wejścia do strefy euro. Cykl spotkań na ten temat rozpoczął już Narodowy Bank Polski, a na piątek zaplanowano w ministerstwie finansów debatę z udziałem szefa resortu Jacka Rostowskiego oraz prezesa NBP Marka Belki.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące słowa wiceministra o euro Zdaniem głównego ekonomisty w Ministerstwie Finansów, gdybyśmy dzisiaj podjęli decyzję, to w strefie euro znaleźlibyśmy się już w...
Polska nie musi wchodzić do strefy euro _ Pozostawanie Polski poza eurostrefą nie jest żadnym problemem dla zagranicznych inwestorów, złoty jest instrumentem przydatnym _.
Rząd bierze się do roboty. Padła deklaracja ws. euro Minister finansów Jacek Rostowski ma w tej sprawie rozmawiać z szefem NBP Markiem Belką oraz ekonomistami.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)