Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Program 500+ już nie daje przewagi nad Europą

97
Podziel się:

Po sierpniowym wybuchu sprzedaży detalicznej w Polsce tempo wzrostu słabnie. Większą dynamiką zakupów może się pochwalić już pięć krajów Unii. Mimo że nie ma tam Programu 500+.

Program 500+ już nie daje przewagi nad Europą
(Jacek Bereźnicki)

Polska gospodarka zależy już prawie wyłącznie od wyników sprzedaży detalicznej. Według najnowszych danych o Produkcie Krajowym Brutto siadły inwestycje, a handel zagraniczny stał się obciążeniem wzrostu. Ratuje nas już więc tylko konsumpcja, a ta jest napędzana m.in. Programem 500+ oraz wzrostem wynagrodzeń.

Na tle krajów Unii Europejskiej nasza przewaga w tym zakresie stopniowo jednak krok po kroku blednie. O ile w sierpniu tylko dwa kraje Europy miały większą od polskiej dynamikę zakupów, a we wrześniu trzy, to w październiku wyprzedzają nas już cztery.

Według danych Eurostatu nasz wzrost sprzedaży jest dość wysoki, bo 7,1 proc. w październiku (rok do roku). W całej Unii sprzedaż detaliczna zwiększyła się w październiku o 3,5 proc. rok do roku, a w strefie euro o 2,4 proc.

Częściej od Polaków zaczęli jednak odwiedzać sklepy mieszkańcy: Luksemburga (+16 proc. wzrostu sprzedaży w październiku w porównaniu z tym samym miesiącem 2015 r.), Słowenii (+8,7 proc.), Rumunii (+8,7 proc.), Litwy (+8,3 proc.) i... Wielkiej Brytanii (+7,7 proc.).

Tej ostatniej przysłużył się słaby funt. Nagle dla klientów z kontynentu zakupy na Wyspach zrobiły się dużo tańsze. Tak jednak było do końca października - w listopadzie funt wrócił do łask, więc należy oczekiwać malenia tłoków w brytyjskich sieciach handlowych.

W Rumunii działa cały czas efekt drastycznej redukcji podstawowej stawki VAT z 24 proc. do 20 proc., choć należy zauważyć, że wynik cięcia jest stopniowo coraz słabszy. Rumuni obkupili się już chyba w poprzednich miesiącach, bo tempo wzrostu w październiku było najsłabsze w tym roku.

W Polsce wzrosty zakupów ma nawet podobny trend jak w Rumunii. Po największej dynamice zakupów w sierpniu, gdy przelano wszystkie środki z 500+, tempo przyrostu stopniowo spada. W sierpniu wzrost był o 9,4 proc. rok do roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
gdsgsd
7 lat temu
łał już 5 z 28 krajów. czy wy to czytacie w ogóle? bycie na 6-tym miejscu jest złe? awansowaliśmy z 27, to wam odpowiadało?
Rysiek
7 lat temu
broszka musi teraz wprowadzić program 1000+ może starczy, koniecznie należy pamiętać o jakimś wsparciu dla byłych ZOMOwców i ubeckich prokuratorów bo to ich ewidentne zaplecze
JANKRY1989
7 lat temu
NIEMCY - tu od stycznia miesięcznie podwyższyli zasiłek o 4 Euro - Kiedyś na religii uczyli, że tylko Bóg jest w TRZECH Osobach, a teraz Polska ma swego boga - Kaczyński w trzech osobach - Prezydent - Premier - Prezes - żaden najbogatszy kraj w Unii nie może sobie pozwolić na taką rozrzutność pieniędzy, wzór wzięty żywcem z Lenina, po przyjęciu władzy, Carskie bogactwo, rozdali, rozhuśtali z przeznaczeniem dla biednych, zaczęli bogatych, bogatszych łupić, karać, nie wygodnych w odwecie do więzień wsadzać a te skutki widoczne w Rosji są do dzisiaj i to co Polacy wywalczyli przez te ostatnie 20 - 25 lat, przehulane zostanie
cypisek
7 lat temu
w listopadzie funt wrócił do łask, więc należy oczekiwać malenia tłoków w brytyjskich sieciach handlowych. o co chodzi w malenia tłoków........
endy
7 lat temu
te 500+ to tylko konsumpcj a nie produkcja a na tym polska dlugo nie pojedzie
...
Następna strona