Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemówienie Barroso w europarlamencie. "Test na wiarygodność"

0
Podziel się:

Szef KE podkreślił, że wszystkie kraje muszą poprzeć nową perspektywę finansową UE.

Przemówienie Barroso w europarlamencie. "Test na wiarygodność"
(PAP/EPA)

Nowy unijny budżet musi postawić na inwestycje - mówił w Parlamencie Europejskim Jose Barroso. Szef Komisji Europejskiej przedstawił raport o stanie Unii Europejskiej.

Barroso podkreślił, że budżet Unii jest narzędziem pobudzającym wzrost gospodarczy. Dodał, że wszystkie kraje muszą zdecydowanie poprzeć nową perspektywę finansową do 2020 roku, która skupi się na inwestycjach i daniu impulsu do wzrostu, wzmacnianiu jednolitego rynku.

- _ Teraz przyszedł czas na przetestowanie wiarygodności krajów członkowskich. Chciałbym widzieć, że te same kraje, które mówią o wzroście gospodarczym, wesprą budżet, ten wzrost wspierający na poziomie europejskim _ - powiedział Barroso.

Barroso podkreślił, że przedstawia _ Decydujące Porozumienie dla Europy _ zmierzające do utrzymania z jednej strony europejskiego modelu socjalnego, a z drugiej - wzmocnienia wzrostu.

- _ To umowa, która łączy zapotrzebowanie na utrzymanie społecznej gospodarki rynkowej oraz na jej reformę. Będzie czynnikiem stabilizacyjnym dla unii monetarnej, zapewni stabilny wzrost gospodarczy i konkurencyjność. To będzie pakt między krajami Unii a instytucjami europejskimi, między partnerami społecznymi a obywatelami i Unią Europejską. Nie możemy poddawać w wątpliwość zwartości Unii ani nieodwracalności istnienia waluty euro _ - stwierdził szef Komisji Europejskiej.

Barroso podkreślił, że Europa musi kontynuować działania na rzecz niezależności energetycznej, lepiej wykorzystywać zasoby naturalne, wzmacniać przedsiębiorczość, zwiększyć ambicje w takich dziedzinach jak edukacja i nauka. Dodał, że Europie potrzebna jest też polityka przemysłowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa wojna o kasę w Unii Europejskiej Nieoficjalnie mówi się, że Komisja zaproponuje wzrost wydatków o prawie 7 procent.
Zobacz gdzie chcą cięć na min. 100 miliardów Berlin, Londyn, Haga czy Wiedeń chcą redukcji minimalnie o 100 miliardów euro.
Komisja Europejska oceniła polski budżet. Lewandowski krytyczny Z danych Brukseli wynika jednak, że deficyt finansów publicznych będzie w tym roku wyższy od dozwolonego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)