Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport MAE. Węgiel pozostanie ważnym źródłem energii

0
Podziel się:

Raport podkreśla, że mimo wzrostu zużycia ceny węgla nadal będą spadać.

Raport MAE. Węgiel pozostanie ważnym źródłem energii
(CribbVisuals/iStockphoto)

Do 2018 r. globalny popyt na węgiel będzie rósł wolniej niż przewidywano - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE), w raporcie. Podkreśla, że mimo wzrostu zużycia ceny węgla nadal będą spadać.

MAE ocenia, że popyt na węgiel będzie rósł do roku 2018 średnio o 2,3 proc. rocznie, w poprzedniej prognozie było to 2,6 proc. Roczny wzrost w latach 2007-2012 wynosił 3,4 proc.

- "Może się to podobać lub nie, ale węgiel pozostanie ważnym źródłem energii na lata" - podkreśliła dyrektor wykonawcza Agencji Maria van der Hoeven.

Agencja zauważa w raporcie, że węglowym centrum świata są i pozostaną Chiny, połowa światowego zużycia: 45 proc. produkcji i 60 proc. nowego popytu przypada na ten kraj. Wskazano, że Chiny na ogromną skalę próbują wdrożyć zgazowywanie węgla i produkcję syntetycznych paliw płynnych - podkreślono.

-"W ciągu następnych pięciu lat ze zgazowania węgla Chiny uzyskają więcej gazu niż z łupków" - ocenił szef działu rynków energii i bezpieczeństwa w MAE Keisuke Sadamori. Dodał, że gdyby te projekty zostały zrealizowane, to nie tylko wzrośnie popytu na węgiel, ale i konieczność rewizji w dół prognoz dla cen ropy i gazu.

W raporcie stwierdzono, że węgiel jest najtańszy od trzech lat i będzie dalej taniał. Podkreślono, że rynek oczekuje dalszych spadków cen, ponieważ kontrakty typu forward (uwowy kupna-sprzedaży za wcześniej określoną cenę) zawierane rok temu na lata 2014-2016 opiewały na 105-115 dol. za tonę, a w "forwardach" z sierpnia br. na ten sam okres: 85-95 dol. za tonę.

Zdaniem Agencji nowe regulacje środowiskowe w USA utrudnią budowę nowych elektrowni węglowych i doprowadzą do zamknięcia części starych, natomiast coraz więcej energii powstawać będzie z gazu.

Oznacza to, że USA będą eksportować coraz więcej węgla, bo nie rezygnują z produkcji, a w latach 2011-2012 r. popyt spadł tam o ponad 10 proc. Inni wielcy eksporterzy, Australia, Indonezja, Rosja czy RPA, uruchamiają nowe moce produkcyjne i eksportowe. Lokalni producenci węgla będą coraz bardziej narażeni na konkurencję z tych krajów - ocenia MAE, zaznaczając, że dotyczy to zarówno Europy, jak i Chin.

W europejskich krajach OECD - mimo polityki klimatycznej UE - lata 2012-2013 to historyczny szczyt wykorzystania węgla, choć - według MAE - to zjawisko chwilowe, spowodowane niskimi cenami emisji CO2 i niewielką konkurencyjnością drogiego w Europie gazu.

Produkcja energii elektrycznej z węgla w OECD spada za sprawą USA, ponieważ w Europie rośnie - coraz więcej węgla zużywają elektrownie w Wlk. Brytanii, Hiszpanii i w Niemczech, gdzie tani prąd z węgla wypiera z rynku droższą energię z gazu, produkowaną w sąsiednich krajach - stwierdza raport.

Czytaj więcej w Money.pl
Organizacje kontra elektrownia Informacje o wyborze wykonawcy elektrowni Północ wywołało spore zamieszanie wśród organizacji przyrodniczych. Wiele eko podmiotów jest przeciwko inwestycji uważając, że jej projekt narusza prawo. Wykonawca kontrowersyjnej inwestycji elektrowni Północ został wybrany. Organizacje przyrodnicze nie czekały długo ze skomentowaniem postępów w realizacji przedsięwzięcia. Jak twierdzą ciągle nie uwzględnia się, że stworzony projekt narusza przepisy prawa. Organizacje ...
Mają Południowy Koncern Węglowy Kompania Węglowa ma mniej kopalni, a Tauronowi Polska Energia ich przybyło. Wczoraj, 10 grudnia w Katowicach obie spółki podpisały umowę zakupu przez Tauron akcji Południowego Koncernu Węglowego. Do PKW należą kopalnie Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu. Zgodnie z podpisana wczoraj umową Tauron za 310 mln zł kupił 16 730 525 akcji imiennych, co satowi 47,52 ...
Elektryzująca inwestycja Wybudują, czy nie wybudują? Pytanie powtarzane od chwili, kiedy pojawił się pomysł na rozbudowę Elektrowni Opole o kolejne dwa bloki. Losy inwestycji zmieniają się jak ceny energii i węgla. Zmiany w zarządach, procesy sądowe, umowy pod lupą prokuratury i protesty ekologów, to tylko kilka okoliczność, jakie towarzyszą temu przedsięwzięciu. Nie ekologiczne protesty a rentowność budowy ...
Oszczędźmy 40% energii W celu powstrzymania wzrostu globalnego ocieplania musimy zadbać o obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Jak podaje WWF aż 43 proc. Co2 w Polsce pochodzi z sektora energetycznego. Dane zaprezentowane przez organizację ekologiczną WWF nie napawają optymizmem, nasz kraj znajduje się w czołówce emitentów gazów cieplarnianych w UE. Według statystyk, na każdego obywatela przypada ponad 8 ton ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)