Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Regulacje w sprawie łupków niepotrzebne"

0
Podziel się:

Zdaniem ministra ds. europejskich Piotra Serafina niepotrzebne
są planowane unijne regulacje w takich sprawach, jak gaz łupkowy czy papierosy.

"Regulacje w sprawie łupków niepotrzebne"
(Piotr Kowalczyk/Agencja SE/East News)

Minister ds. europejskich Piotr Serafin pozytywnie ocenił inicjatywę KE, by uprościć bądź nawet wycofać niektóre unijne przepisy. Jego zdaniem niepotrzebne wydają się też planowane unijne regulacje w takich sprawach, jak gaz łupkowy czy papierosy.

Ministrowie ds. europejskich państw UE dyskutowali we wtorek w Brukseli m.in. o programie prac legislacyjnych Komisji na 2014 rok. Komisarz UE ds. administracji Marosz Szefczovicz powiedział na konferencji prasowej, że w przyszłym roku z _ 400 propozycji legislacyjnych KE, które są na stole, Komisja skoncentruje się na 26 _. Chodzi o takie inicjatywy, nad którymi prace legislacyjne powinny się zakończyć przed końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dotyczą one unii bankowej, instrumentów finansowych i innych środków, które mogą pobudzić wzrost i tworzenie miejsc pracy - tłumaczył komisarz.

Dodał, że z poparciem ministrów spotkała się też analiza obszarów, w których KE podejmie dodatkowe działania, by uprościć lub wycofać niektóre unijne przepisy. Celem tych działań jest pozbycie się niepotrzebnych ciężarów administracyjnych, głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Komisja przedstawiła te obszary 2 października, prezentując wyniki przeglądu unijnego prawa (REFIT).

Piotr Serafin powiedział dziennikarzom, że wielu ministrów, w tym on, wyraziło satysfakcję z tego, że program prac KE na przyszły rok _ jest skoncentrowany na mniejszej liczbie inicjatyw _. _ To jest w naszym przekonaniu właściwy kierunek _ - dodał minister. Jego zdaniem _ na poziomie europejskim powinniśmy zajmować się tym, co jest najważniejsze, i tylko tymi obszarami, w których regulacja europejska może być skuteczniejsza _.

Przypomniał, że na marginesie październikowego szczytu UE w Brukseli polski premier Donald Tusk wziął udział w spotkaniu kilku szefów rządów, w tym brytyjskiego premiera Davida Camerona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, na którym zaapelowano o zmniejszenie biurokracji w UE. Zaprezentowano raport środowisk biznesowych z Wielkiej Brytanii i innych krajów UE, w tym Polski, wskazujący na _ obszary, gdzie KE mogłaby się bądź wycofać z inicjatyw legislacyjnych bądź ich w ogóle nie podejmować, bo nie ma potrzeby interwencji na poziomie europejskim _ - powiedział Serafin.

Jedną z kwestii, które nie powinny być regulowane na poziomie unijnym, jest - zdaniem Serafina - wydobycie gazu łupkowego. Projekt regulacji w tej sprawie KE chce przedstawić na przełomie obecnego i przyszłego roku.

_ - Czasami jest tak, że trudniej się wycofywać z obszarów, które już się zajęło, ale dużo łatwiej nie wchodzić z interwencją legislacyjną w obszary, na których się jeszcze nie jest. I takim klasycznym przykładem, zresztą podnoszonym również przez premiera Tuska na spotkaniu, jest kwestia legislacji w dziedzinie gazu łupkowego _ - powiedział minister.

Jego zdaniem także dyrektywa tytoniowa jest przykładem zagadnienia, którym _ Europa nie powinna się zajmować _. _ Naprawdę nie uważam, że jest potrzebna interwencja Brukseli w sprawie tego, czy papierosy cienkie są palone, czy są palone papierosy grube _ - mówił minister. Zaproponowana przez KE dyrektywa tytoniowa, nad którą prace jeszcze się nie zakończyły, zakłada m.in. zakaz sprzedaży papierosów typu slim i mentolowych.

_ - Nie sądzę, aby takie regulacje były oczekiwane przez Europejczyków i by Europejczycy chcieli, by to na poziomie ponadnarodowym decyzje w tych sprawach były podejmowane _ - dodał Serafin.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska gospodarka nie pójdzie pod lupę Unii Jesteśmy poza grupą 16 państw, których gospodarkę dokładnie zbada Unia. I to mimo przekroczenia części progów bezpieczeństwa.
Komisja Europejska apeluje do krajów Unii Komisja Europejska wezwała kraje UE do złagodzenia restrykcji w dostępie do zawodów regulowanych, co - zdaniem KE - ułatwiłoby mobilność pracowników, pobudziło wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
Sprzeciw ws. zakazu sprzedaży papierosów Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych w Unii Europejskiej.
Zieloni w PE: albo łupki albo rolnictwo Produkcja rolna kłóci się z wydobywaniem gazu łupkowego, jeśli chcemy mieć dobrą przyszłość opartą na czystej wodzie i glebie - uważa szefowa Zielonych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)