Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Regulowane ceny gazu. Polska przed Trybunał UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska upomniała nas także w kilku innych kwestiach. Zobacz, czym zagroziła.

Guenther Oettinger, komisarz UE ds. energii
Guenther Oettinger, komisarz UE ds. energii (PAP/EPA)

Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za regulowane ceny gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe. Ceny powinny być określane popytem i podażą, a nie ustanawiane przez państwo - podkreśla KE.

_ - Dziś Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę przed Trybunał UE za niestosowanie się do zasad wewnętrznego rynku energii. Zgodnie z dyrektywą gazową ceny powinny być zasadniczo kształtowane podażą i popytem _ - czytamy w informacji KE.

Komisja dodała, że _ regulowane przez państwo taryfy dla odbiorców końcowych innych niż gospodarstwa domowe utrudniają dostawcom gazu wejście na rynek i nie pozwalają polskim konsumentom korzystać z tego, co oferuje rynek wewnętrzny _. W lutym Urząd Regulacji Energetyki uwolnił częściowo ceny gazu dla przemysłu.

_ _

_ - Połączony i przejrzysty rynek wewnętrzny energii w Europie odgrywa główną rolę w osiągnięciu naszych celów w dziedzinie energii i klimatu. W rzeczywistości, konkurencyjny rynek oferuje obywatelom i biznesowi bezpieczne i zrównoważone dostawy energii po najniższych możliwych cenach _ - skomentował pozew komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Komisja wskazała, że zgodnie z prawem UE, regulacja cen energii może być stosowana tylko w wyjątkowych okolicznościach i nie powinna być głównym wyznacznikiem cen. _ - Komisja uważa, że polskie przepisy nie respektują tych wymogów unijnego prawa, zwłaszcza w aspekcie wyznaczenia limitu czasu stosowania regulowania cen _ - czytamy. Ponadto KE zarzuca Polsce, że stosuje regulację cen w stosunku do firm, bez względu na ich wielkość i indywidualną sytuację.

KE przypomniała, że uruchomiła procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec Polski już w czerwcu 2009 r. _ - Pomimo intensywnej wymiany (informacji) z polskimi władzami w trakcie tej procedury, Polska nie dostosowała swojego systemu regulowania cen do unijnego prawa. Dlatego Komisja zdecydowała pozwać Polskę do Trybunału _ - podsumowała KE.

Unia upomina nie tylko w sprawie gazu **

Komisja Europejska upomniała też Polskę ws. konieczności wdrożenia dyrektyw poprawiających współpracę podatkową z innymi krajami UE, efektywność energetyczną budynków i monitoring leków. KE zagroziła Trybunałem UE. Polska ma dwa miesiące na odpowiedź.

KE wysłała m.in. Polsce tzw. uzasadnioną opinię w sprawie wdrożenia dyrektywy o administracyjnej współpracy podatkowej. Zwiększa ona przejrzystość podatkową i pozwala na skuteczniejsze zwalczanie zjawiska unikania płacenia podatków m.in. poprzez lepszą wymianę informacji podatkowych między krajami UE i bliższą współpracę w tym zakresie.

- _ Kraje członkowskie mają prawny obowiązek stosowania dyrektywy od 1 stycznia. Belgia, Finlandia, Grecja, Włochy i Polska nie poinformowały Komisji o wdrożeniu jej do ich krajowych przepisów. W razie braku satysfakcjonującej odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy, Komisja może pozwać te pięć krajów przed Trybunał Sprawiedliwości UE _ - czytamy.

Ponadto KE upomniała Polskę w sprawie efektywności energetycznej budynków, czyli m.in. ich ocieplania. _ - Komisja prosi siedem krajów o przyjęcie krajowych środków (poprawy) efektywności energetycznej budynków _ - informuje KE. Poza Polską KE upomniała Belgię, Finlandię, Francję, Łotwę, Niemcy i Holandię. KE podkreśliła, że kraje te powinny zapewnić _ pełną zgodność _ krajowych przepisów z dyrektywą o efektywności energetycznej budynków.

_ - Komisja wysłała tzw. uzasadnioną opinię do tych krajów, prosząc o poinformowanie o wszystkich środkach wdrażających dyrektywę, która powinna być wdrożona do krajowego prawa do 9 lipca 2012 r. _ - czytamy.

Polska znalazła się też wśród krajów wezwanych do zastosowania się do zasad wzmacniających monitoring bezpieczeństwa produktów leczniczych w UE. Jak podkreśliła KE, lepszy monitoring _ poprawia bezpieczeństwo leków i zdrowie publiczne poprzez lepszą prewencję, wykrywanie i ocenę ubocznych skutków leków _. _ - Pozwala także na zgłaszanie przez pacjentów ubocznych skutków leków bezpośrednio do odpowiednich władz _ - dodano.

Komisja podała, że Czechy, Hiszpania, Polska i Słowenia wciąż nie wdrożyły unijnej dyrektywy w tym zakresie, chociaż powinny to zrobić do 21 lipca ub.r. - _ Kraje te mają dwa miesiące na poinformowanie Komisji o podjętych środkach zapewnienia pełnej zgodności z prawem UE. Brak informacji może doprowadzić do pozwów przed Trybunał Sprawiedliwości UE _ - zagroziła KE.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;rosji;ukraina;chce;placic;do;280;dolarow;za;tysiac;metrow,16,0,1271312.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina stawia warunki i ostrzega Rosję 280 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu - to maksymalna cena, którą Ukraina gotowa jest zapłacić w drugiej połowie roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m94088.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina;janukowycz;nie;wyklucza;przekazania;gazociagow;w;dzierzawe,168,0,1256360.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mogą wydzierżawić gazociągi. Ceny gazu... Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie wykluczył wydzierżawienia należących do jego kraju systemów przesyłania gazu na Zachód.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m241994.jpg ) ] (http://tech.money.pl/drozej-za-internet-kontrowersyjny-plan-ue-0-1218335.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Drożej za internet? Kontrowersyjny plan UE Dziś Komisja Europejska zaprezentowała nowe priorytety w zakresie tzw. agendy cyfrowej, czyli rozwoju cyfrowej gospodarki i społeczeństwa w UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)