Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowa nadwyżka w bilansie handlowym Niemiec

0
Podziel się:

Nadwyżka w bilansie niemieckiego handlu zagranicznego w 2013 roku pobiła rekord: 198,9 miliarda euro - podał Federalny Urząd Statystyczny.

Rekordowa nadwyżka w bilansie handlowym Niemiec
(Rex Roof/CC/Flickr)

Eksport Niemiec spadł o 0,2 procent wobec 2012 roku, do 1,094 bln euro, a import zmalał o 1,2 procent, do 895 miliardów euro.

Poprzedni rekord - 195,3 mld euro - Niemcy zanotowały w 2007 roku. Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. Najważniejsze niemieckie artykuły eksportowe, to auta i części samochodowe, maszyny i wyroby przemysłu chemicznego. Najwięksi odbiorcy niemieckich towarów to: Francja, USA i Wielka Brytania. Z kolei Niemcy najwięcej importują z Holandii, Chin i Francji. W handlu z większością krajów, w tym zwłaszcza z USA, Niemcy odnotowują nadwyżkę; wyjątki to Chiny, Norwegia i Holandia.

Utrzymującą się nadwyżkę eksportową Niemiec skrytykował w styczniu minister finansów USA Jacob Lew. Po rozmowie z szefem niemieckiego resortu finansów Wolfgangiem Schaeuble, Lew powiedział dziennikarzom, że w imieniu swego rządu wyraził zastrzeżenia wobec polityki gospodarczej Niemiec i wezwał rząd niemiecki do zwiększenia popytu wewnętrznego i inwestycji w kraju.

Proeksportowa polityka Niemiec krytykowana jest też przez inne kraje UE, szczególnie z południa Europy. Ich rządy uważają, że stała nadwyżka rachunku obrotów bieżących Niemiec ma negatywne skutki dla równowagi gospodarczej w UE. Zastrzeżenia do polityki eksportowej Niemiec ma także Komisja Europejska, która zapowiedziała zbadanie tej kwestii. Zdaniem części ekonomistów Niemcy powinny inwestować więcej środków finansowych we własnym kraju.

Według danych KE od 2007 r. Niemcy, największa gospodarka UE, utrzymują nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących powyżej progu 6 proc. PKB. (w 2012 było to 7 proc.), dlatego znalazły się pod lupą Komisji.

Niemiecki rząd kanclerz Angeli Merkel nie zgadza się z krytyką ze strony innych krajów UE i stoi na stanowisku, że silny eksport jest fundamentem niemieckiego dobrobytu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)