Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd Niemiec chce umożliwić wywóz odpadów radioaktywnych za granicę

0
Podziel się:

Niemiecka organizacja ochrony środowiska DUH (Deutsche Umwelthilfe) ostro skrytykowała planowane zmiany.

Rząd Niemiec chce umożliwić wywóz odpadów radioaktywnych za granicę
(mayo5/iStockphoto)

Rząd Niemiec chce wprowadzić przepisy zezwalające na wywóz odpadów radioaktywnych za granicę - ujawniły w piątek media. Minister środowiska Peter Altmaier zapewnił, że rząd chce dalej składować odpady atomowe także w kraju, a zmiany wymusza prawo unijne.

O projekcie nowelizacji ustawy, która ma umożliwić _ wywóz odpadów radioaktywnych lub wykorzystanego paliwa nuklearnego w celu składowania _ - poinformował dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ oraz agencja dpa.

Minister Altmaier podkreślił jednak w wywiadzie dla radia WDR Hoerfunk, że rozwiązanie problemu odpadów nuklearnych poprzez ich wywóz za granicę to _ nonsens _, a budowa stałego składowiska w Niemczech wciąż jest w planach rządu.

_ Wysoko radioaktywne odpady powstałe w Niemczech będziemy składować również w kraju _ - powiedział Altmaier, zapewniając, że nowelizacja przepisów to jedynie wynik dostosowania prawa niemieckiego do dyrektywy UE.

Niemiecka organizacja ochrony środowiska DUH (Deutsche Umwelthilfe) ostro skrytykowała planowane zmiany.

Ustawa w nowym kształcie musi zostać przyjęta przez rząd Niemiec, uchwalona przez Bundestag i wejść w życie do sierpnia bieżącego roku; zdaniem resortu środowiska nie jest konieczna zgoda Bundesratu, drugiej izby parlamentu.

Rządząca w Niemczech koalicja chadecko-liberalna liczy na współpracę z innymi partiami, jednak - jak wskazuje agencja dpa - stoi to pod znakiem zapytania. Punktem spornym jest m.in. kwestia przyszłości składowiska odpadów nuklearnych w Gorleben. Powstało ono w latach 80. jako tymczasowy magazyn takich odpadów, jednak są one tam składowane do dziś mimo gwałtownych protestów społecznych.

Altmaier wyraził w czwartkowym wywiadzie przekonanie, że termin budowy stałego składowiska odpadów atomowych w Niemczech do 2030 roku jest realistyczny.

Rząd kanclerz Angeli Merkel ogłosił nową strategię energetyczną kraju po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie wiosną 2011 roku. Polega ona na całkowitej rezygnacji z energii atomowej do 2022 roku i rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Czytaj więcej o sytuacji w Niemczech w Money.pl
Wielka zmiana w Niemczech. Znieśli monopol Między największymi miastami Niemiec po 80 latach, zaczną kursować autobusy.
Bardzo dobra wiadomość dla konsumentów Inflacja w Niemczech zmniejszyła się w ubiegłym roku do 2 procent, podczas gdy w roku 2011 wyniosła jeszcze 2,3 procent.
Tym będzie żył świat w 2013 roku Strefę euro czeka stagnacja gospodarcza. Nieco lepiej będzie w USA i w Polsce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)