Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji. Unia zamrozi inwestycje i ograniczy pomoc techniczną

0
Podziel się:

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju potwierdził, że zamrozi nowe programy inwestycyjne w Rosji. Z kolei według unijnego komisarza ds. energetyki Unia nie powinna udzielać Rosji pomocy technicznej.

Guenther Oettinger
Guenther Oettinger (Parlament Europejski)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) potwierdził, że zamrozi swoje nowe programy inwestycyjne w Rosji w ramach nowych europejskich sankcji przeciwko temu krajowi i jego roli w kryzysie na Ukrainie. Z kolei według unijnego komisarza do spraw energetyki (na zdjęciu) Unia nie powinna udzielać Rosji pomocy technicznej w zagospodarowaniu złóż ropy i gazu w Arktyce, jeśli Moskwa nie pomoże w deeskalacji kryzysu ukraińskiego.

EBOR na razie _ nie będzie w stanie zatwierdzać nowych programów inwestycyjnych w Rosji _ - czytamy w komunikacie. Decyzję w tej sprawie zatwierdziła większość członków rady dyrektorów banku. Decyzję poparli wszyscy przedstawiciele krajów UE, a także niektórzy reprezentanci państw, które nie są członkami Unii. W oświadczeniu nie wyjaśniono, o jakie kraje chodzi.

Jednocześnie EBOR poinformował, że _ będzie nadal zarządzał portfelem istniejących projektów w Rosji _ i utrzyma stosunki z klientami w tym kraju. Bank _ nadal będzie fizycznie obecny _ w Rosji - dodano.

Oświadczenie opublikowano tydzień po tym jak bank poinformował, że skonsultuje się ze wszystkimi swoimi kredytodawcami w sprawie apelu szefów państw i rządów UE do niego oraz do Europejskiego Banku Inwestycyjnego, by zawiesić finansowanie nowych projektów realizowanych w Rosji.

EBOR, który ma siedzibę w Londynie, został utworzony w 1991 roku, by pomóc krajom Europy Wschodniej w procesie transformacji. W skład rady dyrektorów banku wchodzą przedstawiciele 64 krajów członkowskich, Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rosja dotychczas była największym odbiorcą funduszy EBOR-u. W ubiegłym roku rosyjskie firmy otrzymały z funduszy banku kredyty w wysokości ok. 1,8 mld euro, z kolei pożyczki na projekty dotyczące rosyjskiego sektora publicznego z EBI sięgają około 300-500 mln euro rocznie.

W pierwszych sześciu miesiącach br. 19 proc. inwestycji EBOR-u trafiło do Rosji. W tym czasie bank zainwestował rekordową sumę 3,6 mld euro w 35 krajach, w których działa - poinformowano w oświadczeniu.

O wstrzymanie inwestycji w Rosji przez EBOR i EBI zaapelowali 17 lipca szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli. Według dokumentu końcowego Rada Europejska uznała, że warunki, postawione pod koniec czerwca prorosyjskim separatystom na Ukrainie oraz Rosji i mające doprowadzić do złagodzenia napięć, nie zostały w większości spełnione.

Guenther Oettinger: _ Pokój, albo... _

_ - Jeśli oni (Rosjanie) nie będą próbowali doprowadzić do pokoju na wschodzie Ukrainy, (...) jeśli nie podejmą zdecydowanej próby uczynienia czegoś, co zapobiegnie eskalacji, to nie ma powodu, byśmy pomagali w rozwoju ich przemysłu i zagospodarowaniu nowych złóż ropy i gazu _ - powiedział Oettinger i podkreślił, że sprzęt do zagospodarowania złóż w Arktyce powinien być wpisany na listę sankcji.

Komisarz zwrócił uwagę, że Rosja mówi o dużym potencjale złóż w Arktyce. Ale złoża te mogą być zagospodarowane tylko za pomocą sprzętu i technologii z Zachodu - wskazał.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści zestrzelili kolejne samoloty. Piloci przeżyli O incydencie poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy. Rebelianci do zestrzelenia maszyn użyli wyrzutni rakiet Buk.
Rosja sprawdziła gotowość broni jądrowej Dywizjon mobilnych wyrzutni rakiet Jars i Topol- M, w obwodzie Iwanowskim odwiedził dziś minister obrony Siergiej Szojgu.
Czarne skrzynki bezpieczne. Kiedy odczyt? Wielka Brytania poinformowała o otrzymaniu dwóch rejestratorów lotu z malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Kiedy poznamy odczyt?
wiadomości
prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)