Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki niemiecko-rosyjskie się pogarszają. Co nas czeka dalej?

0
Podziel się:

Merkel całkowicie pozbyła się złudzeń dotyczących politycznego i społecznego rozwoju w Rosji.

Stosunki niemiecko-rosyjskie się pogarszają. Co nas czeka dalej?
(PAP/EPA)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaostrzył kurs wobec Niemiec, stawiając na konfrontację z władzami w Berlinie - pisze tygodnik _ Der Spiegel _ w materiale _ Koniec przyjaźni _.

Jednym z powodów zmiany rosyjskiej polityki jest reinterpretacja historii przez niemiecką telewizję ZDF.

Jak pisze _ Der Spiegel _, Federalna Służba Bezpieczeństwa FSB nakazała swoim pracownikom w ambasadzie rosyjskiej w Berlinie podjęcie bardziej intensywnej działalności wywiadowczej na terenie Niemiec. Redakcja przypomina, że kilka lat temu Putin nakazał ograniczenie działań wywiadowczych przeciwko niemieckim instytucjom. _ To ograniczenie przestało teraz obowiązywać _ - czytamy w materiale.

Wydawany w Hamburgu niemiecki magazyn polityczny wymienia kroki podjęte ostatnio przez stronę rosyjską, mające świadczyć o nastaniu w stosunkach niemiecko-rosyjskich _ epoki lodowcowej _.

I tak delegacja rządzącej w Niemczech CDU, która w zeszłym tygodniu przebywała w Moskwie, w ostatniej chwili dowiedziała się, że większość umówionych wcześniej partnerów rosyjskich nie ma dla nich czasu. Powiązany z Kremlem tabloid opublikował zdjęcia nagiej kobiety, przedstawiając ją jako niemiecką kanclerz Angelę Merkel.

Państwowa telewizja rosyjska porównała przyjęte na Cyprze rozwiązanie, prowadzące do utraty przez bogatych inwestorów części ich wkładów bankowych, z wywłaszczeniem Żydów przez nazistowskie władze III Rzeszy. Szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy, Aleksiej Puszkow, zarzucił niemieckiej telewizji ZDF, że pokazany przez nią miesiąc temu film _ Nasze matki, nasi ojcowie _ bagatelizuje niemiecki atak na Związek Radziecki (1941) i stanowi kolejną próbę _ pisania historii na nowo _.

_ Der Spiegel _ twierdzi, powołując się na źródło w urzędzie kanclerskim, że Merkel całkowicie pozbyła się złudzeń dotyczących politycznego i społecznego rozwoju w Rosji. _ Berlin nie chce jednak zrywać mostów _ - powiedziała osoba z otoczenia kanclerz.

Jak podkreśla redakcja, spotkanie Putina z Merkel przy okazji Targów Przemysłowych tydzień temu w Hanowerze przebiegało w _ lodowatej atmosferze _. Rosja była krajem partnerskim tego największego na świecie spotkania branży przemysłowych. Przy tej okazji Merkel publicznie skrytykowała rosyjskie represje wobec działających w Rosji organizacji pozarządowych.

Ofiarą kontroli i przeszukań padło w marcu też kilka niemieckich organizacji, w tym zbliżona do CDU Fundacja im. Konrada Adenauera. W jej siedzibie funkcjonariusze rosyjskich służb zarekwirowali twarde dyski komputerów.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel zada trudne pytania Putinowi Kanclerz Niemiec zamierza rozmawiać z prezydentem Władimirem Putinem o niepokojących Berlin zmianach w polityce wewnętrznej w Rosji.
Zakaz adopcji "przesłaniem dumnego kraju" _ - Tylko wtedy, gdy Rosja - zamiast się zamykać - otworzy się, możliwy będzie rozwój kraju, także w dziedzinie gospodarki - _przewiduje komentator.
Rosjanie mają dość Putina. Oto sondaż Już ponad połowa Rosjan nie chce, aby Władimir Putin pozostał na Kremlu po 2018 roku, kiedy to w Rosji powinny się odbyć kolejne wybory prezydenckie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)