Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Niemcy. Odbyło sie spotkanie Bartoszewski-Woidke

0
Podziel się:

Rozmowa dotyczyła również wizyty w Polsce niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Stosunki Polska-Niemcy. Odbyło sie spotkanie Bartoszewski-Woidke
(PAP/Radek Pietruszka)

Dwustronne relacje i przygotowywana na marzec wizyta w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel były m.in. tematami dzisiejszego spotkania pełnomocnika premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego i niemieckiego pełnomocnika ds. kontaktów z Polską Dietmara Woidke (na zdjęciu).

Woidke, polityk SPD, otrzymał nominację na to stanowisko w nowym rządzie Angeli Merkel na początku lutego; zastąpił Cornelię Pieper. Jej partia, liberalna FDP, nie weszła do wybranego we wrześniu parlamentu. Nowy rząd koalicyjny utworzyły trzy partie - CDU, CSU i SPD. CDU Angeli Merkel oraz jej bawarska sojuszniczka CSU zdecydowanie wygrały wybory do Bundestagu, jednak ze względu na brak absolutnej większości do utworzenia rządu potrzebowały partnera koalicyjnego.

_ - Liczymy na ścisły i szczery dialog, który zapewni intensyfikację stosunków polsko-niemieckich, które są zadowalające, nawet dobre, w niektórych dziedzinach bardzo dobre, i że (Woidke) będzie w swej nowej roli filarem dobrego klimatu panującego w tych stosunkach _ - powiedział Bartoszewski na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu obu polityków w Warszawie.

Bartoszewski poinformował, że na pierwszą połowę marca przygotowywana jest wizyta w Polsce niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Merkel miała przyjechać do Warszawy 8 stycznia, jednak uległa wypadkowi - odniosła kontuzję podczas ubiegłorocznego urlopu świątecznego w Szwajcarii.

Pełnomocnik polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego podkreślił, że tematami rozmowy z Woidke były m.in. współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego (Francja, Niemcy, Polska), wymiana młodzieży, potrzeba wsparcia nauczania języka kraju sąsiedniego oraz sytuacja Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce.

_ - Opracowaliśmy rodzaj katalogu najbliższych konsultacji międzyrządowych, forum polsko-niemieckiego, nagrody polsko-niemieckiej, polsko-niemieckich dni mediów - mają być już 8 maja w Niemczech - polsko-niemieckiej komisji rządowej i prac okrągłego stołu _ - powiedział Bartoszewski.

Zwrócił uwagę, że Woidke współpracował dotychczas z międzyrządową komisją ds. transgranicznych, w której Polskę reprezentuje wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. - _ W tej chwili pan Stachańczyk zostaje decyzją premiera - mimo że jest wysokim urzędnikiem ministerstwa spraw wewnętrznych - przydzielony do działania biura pełnomocnika, które będzie miało do czynienia na co dzień z panem premierem Woidke _ - poinformował Bartoszewski.

Woidke z kolei podkreślał, że powierzenie mu funkcji koordynatora ds. polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej było dla niego wielkim zaszczytem. - _ Z wielkim szacunkiem i pokorą zgodziłem się przyjąć tę ofertę _ - zaznaczył.

Podkreślił, że możliwość współpracy z Bartoszewskim to dla niego ogromna radość. _ Jesteśmy zgodni w wielu kwestiach, zadaniach _ - wskazał.

Jak mówił, zarówno on jak i Bartoszewski są zgodni co do tego, iż łączące Polskę i Niemcy od 25 lat stosunki są dobre, jednak nadal można je doskonalić. - _ Istnieje bardzo intensywna współpraca polsko-niemiecka, mamy normalność, z tym że normalność nie oznacza, że możemy zapomnieć o tym, co było w przeszłości. Nigdy bowiem nie można zapomnieć wydarzeń, które miały miejsce 75 lat temu, kiedy Niemcy rozpętały napaścią na Polskę II wojnę światową _ - oświadczył.

Podkreślił, że dla niego jako dla premiera Brandenburgii - kraju związkowego graniczącego z Polską - relacje z naszym krajem mają szczególną wymowę, znaczenie. _ - Zawsze pamiętamy też o tym, co zawdzięczamy narodowi polskiemu, jesteśmy wdzięczni za to, co zostało uczynione jeszcze przez rokiem 1989. To dzięki odwadze i determinacji narodu polskiego możliwy był upadek muru, gdyż to naród polski przeciwstawił się jako pierwszy dyktaturze komunistycznej _ - zaznaczył.

Woidke mówił o tym, iż zobowiązaniem jest doskonalenie i poprawianie relacji polsko-niemieckich. Podkreślił, że oba kraje mają ogromną szansę, by jeszcze bardziej rozbudowywać współpracę w sferze nauki, kultury i wymiany gospodarczej. Wskazał, że dla niego szczególnym zadaniem jest sprawa polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Wyraził nadzieję, że uda się rozbudować współpracę Polski i Niemiec w tym zakresie na takim samym poziomie jak Niemiec i Francji.

Po konferencji Bartoszewski i Woidke spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych - Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)