Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Włochy. Będziemy wspólnie usprawniać szkolnictwo i naukę

0
Podziel się:

To dopiero początek dyskusji. Do Warszawy przyleciał premier Włoch Enrico Letta.

Stosunki Polska-Włochy. Będziemy wspólnie usprawniać szkolnictwo i naukę
(PAP/Radek Pietruszka)

Rozpoczęcie dyskusji o priorytetach we współpracy w nauce i szkolnictwie wyższym było elementem zakończonych dziś w Warszawie polsko-włoskich konsultacji międzyrządowych. Uczestniczyli w nich premierzy Donald Tusk i Enrico Letta (obaj na zdjęciu podczas dzisiejszego spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).

_ - Po raz pierwszy w agendzie rozmów znalazły się kwestie dotyczące współpracy w nauce i szkolnictwie wyższym _ - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przesłanym komunikacie.

Jak informuje MNiSW głównym celem spotkania było rozpoczęcie dyskusji o priorytetach we współpracy bilateralnej w nauce i szkolnictwie wyższym. Obie strony uznały, że konieczne jest wskazanie priorytetowych obszarów badawczych, w których prowadzone będą wspólne projekty naukowe, a także zebranie informacji o instytucjach naukowych, ośrodkach badawczych i zespołach naukowców zainteresowanych taką współpracą.

Włoskie ministerstwo ds. nauki przekaże Polsce listę dużych projektów badawczych, przygotowywanych lub już realizowanych przez włoskich badaczy, do których mogłyby włączyć się polskie uczelnie i instytuty badawcze.

_ - Nasze rozmowy odbywają się w ważnym dla nauki momencie. W tym tygodniu przyjęto nowy program ramowy finansowania badań w Unii Europejskiej Horyzont 2020. Od lipca 2014 roku Włochy obejmują przewodnictwo w Radzie UE, będą więc miały szczególny wpływ na kierunek prac w tym w tworzeniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej _ - podkreślała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Włoska minister ds. szkolnictwa, uniwersytetów i badań Maria Chiara Carrozza zaznaczyła, że priorytetem włoskiej prezydencji będą m.in. badania kosmosu i wspólne prace europejskich państw nad tworzeniem Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego. Włoski rząd zobowiązał się też do promowania Polski i polskich uczelni wśród włoskich studentów, wyjeżdżających na zagraniczne stypendia w ramach programu Erasmus. Jednym z priorytetów wymiany akademickiej będzie umożliwienie polskim studentom podjęcia nauki na kierunkach związanych z naukami o kosmosie oraz praktyk w wiodących ośrodkach włoskiego przemysłu kosmicznego.

Zakres współpracy naukowej i badawczej zostanie omówiony przez środowiska rektorów i pracowników naukowych w obu krajach. Polska i włoska minister wyznaczą pełnomocników odpowiedzialnych za bilateralną współpracę w obszarze badań.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)