Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szara strefa na Węgrzech. Łapówkarstwo i unikanie podatków wśród głównych przyczyn

1
Podziel się:

Większość ankietowanych oceniła też, że dla ich kraju charakterystyczne jest oszukiwanie w celu uzyskania zwrotu podatku, podejmowanie się pracy na czarno oraz wykorzystywanie zasobów miejsca pracy do celów osobistych.

Szara strefa na Węgrzech. Łapówkarstwo i unikanie podatków wśród głównych przyczyn
(Bartosz Wawryszuk)

Znaczna większość Węgrów uważa, że wręczanie kopert w służbie zdrowia, unikanie płacenia podatków i łapówkarstwo są w ich kraju powszechnym zjawiskiem - wynika z opublikowanego w piątek sondażu ośrodka Nezoepont.

Nezoepont zbadał sposób postrzegania przez respondentów siedmiu zjawisk przyczyniających się do powstawania szarej strefy w gospodarce. Wśród nich za najpowszechniejsze na Węgrzech respondenci uznali wręczanie gratyfikacji pieniężnej w służbie zdrowia (72 proc.), unikanie płacenia podatków, jeśli nadarzy się okazja (65 proc.) oraz przyjmowanie łapówek i bezprawne korzystanie z państwowych świadczeń (po 64 proc).

Większość ankietowanych oceniła również, że dla ich kraju charakterystyczne jest oszukiwanie w celu uzyskania zwrotu podatku (62 proc.), podejmowanie się pracy na czarno (61 proc.) oraz wykorzystywanie zasobów miejsca pracy do celów osobistych (52 proc.).

Przy tym aż 33 proc. sądzi, że wszystkie siedem zjawisk jest charakterystycznych dla Węgier.

Zdaniem ankietowanych szara strefa w gospodarce cechuje w największym stopniu budownictwo (73 proc.) i służbę zdrowia (61 proc.), a w mniejszym stopniu drobny handel (52 proc.).

Chociaż zdecydowana większość (trzy czwarte ankietowanych) uważa za niewłaściwe działanie na szkodę państwa, to pewien procent respondentów uznał za dopuszczalne wymienione powyżej zachowania. Najwięcej wskazań (22 proc.) uzyskało przy tym wręczanie pieniędzy lekarzom, przyjmowanie łapówek oraz podejmowanie pracy na czarno (po 17 proc.).

Sondaż przeprowadzono na próbie 1000 osób powyżej 18. roku życia w dniach 2-18 maja. Błąd statystyczny wynosił 3,2 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
asb
8 lat temu
macie swojego orbana hahahaha