Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE w Brukseli. Oszustwa podatkowe głównym tematem

0
Podziel się:

Co roku Unia traci na tym bilion euro - to niemal tyle, co wartość PKB Hiszpanii, albo cały, siedmioletni budżet Wspólnoty.

Szczyt UE w Brukseli. Oszustwa podatkowe głównym tematem
(ec.europa.eu)

O skutecznej walce z oszustwami podatkowymi i rosnących cenach energii będą dziś rozmawiać unijni przywódcy. W Brukseli zbierze się kilkugodzinny szczyt, poświęcony tym sprawom.

Walka z uchylającymi się przed płaceniem podatków jest ostatnio nośna politycznie, zwłaszcza w czasie kryzysu, gdy wiele krajów zaciska pasa. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że każdego roku Unia traci na oszustwach bilion euro.

- _ To niemal tyle samo, co wartość PKB Hiszpanii, piątej co do wielkości gospodarki we Wspólnocie, albo cały, siedmioletni budżet Unii. A także tysiąc razy więcej niż uzgodniona pomoc finansowa dla Cypru. Nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie takiej sytuacji _ - powiedział Van Rompuy.

Na szczycie można się spodziewać presji na Austrię i Luksemburg, które w Unii Europejskiej blokują wprowadzenie automatycznej wymiany informacji o oszczędnościach, gromadzonych na kontach. To ma pomóc w ściganiu tych, którzy unikają płacenia podatków.

Drugi temat szczytu to problem rosnących cen energii - zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. - _ W 2012 roku ceny gazu płacone przez przemysł były niemal czterokrotnie wyższe w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. Ceny za energię elektryczną były niemal dwa razy wyższe niż w USA. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo energetyczne i o konkurencyjność _ - podkreślił szef KE.

W Stanach ceny spadły głównie dzięki wydobyciu gazu łupkowego, z którym Polska wiąże nadzieje, a który w Unii wywołuje kontrowersje w związku z chemikaliami używanymi w tym procesie. Szczyt nie przesądzi o przyszłość łupków, nie należy się spodziewać ani poparcia, ani krytyki. W projekcie wniosków ze spotkania napisano tylko o konieczności rozwoju rodzimych źródeł energii. Możliwości korzystania z nich ma sprawdzić Komisja Europejska, szanując suwerenne decyzje unijnych państw w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Za energię płacimy drożej niż Szwedzi i Finowie Obecnie w Polsce dostawca ciepła przedstawia swój cennik Urzędowi Regulacji Energetyki, a ten sprawdza, czy stawki nie są zbyt wysokie.
Niższe rachunki za prąd? Tusk będzie rozmawiał Trzeba jak najszybciej zastanowić się nad przyczynami wysokich cen energii w krajach UE. Bez tego nie będziemy konkurencyjni.
Ten rok będzie trudny, ale Europa wyjdzie z kryzysu. Kiedy? Lewandowski porównał Polskę i Europę do okrętu na wzburzonym morzu. - _ W takich warunkach trzeba unikać nieodpowiedzialnych zachowań, które mogą go rozbujać. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)