Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt w Brukseli. "Przełomu nie będzie"

0
Podziel się:

Zdaniem ekonomistów najważniejsze jest, by Unia Europejska jak najszybciej odzyskała wiarygodność na rynkach finansowych.

Szczyt w Brukseli. "Przełomu nie będzie"
(PAP/EPA)

Jak uratować Europę przed kryzysem - to główny temat spotkania unijnych przywódców. Zdaniem ekonomistów najważniejsze jest, by Unia Europejska jak najszybciej odzyskała wiarygodność na rynkach.

aktualizacja 09:26

Liderzy 27 krajów Wspólnoty mają uzgodnić zasady dotyczące większej dyscypliny finansowej w strefie euro, co wiąże się ze zmianami traktatowymi, a także rozwiązać kluczowy problem - znaleźć pieniądze na ratowanie bankrutów. Powraca pomysł interwencji Europejskiego Banku Centralnego i emisji euroobligacji.

Brukselski ekspert Guntram Wolff, wiceszef prestiżowego ośrodka badawczego Bruegel uważa, że decyzje o większej dyscyplinie finansowej spowodują, że EBC zwiększy skup obligacji krajów z problemami finansowymi. Bez tego niemożliwa jest skuteczna walka z kryzysem.

- _ Z pewnością konieczne jest ogłoszenie, albo przynajmniej uzgodnienie, że decydujemy się na Europejski Bank Centralny, jako pożyczkodawcę ostatniej szansy. EBC może zainterweniować, ale na razie jest niechętny w związku z ryzykownym postępowaniem niektórych państw, które obserwowaliśmy wiosną - te państwa, które miały obietnice pożyczki, rezygnowały później z reform, a to jest niebezpieczne. Europejski Bank Centralny chce mieć pewność, że taka sytuacja już się nie powtórzy _- powiedział Wolf.

Były minister finansów profesor Grzegorz Kołodko nie spodziewa się przełomu na szczycie przywódców Unii Europejskiej. Wystarczy wprowadzić już istniejące mechanizmy wspólnej polityki finansowej - mówi Grzegorz Kołodko.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA KOŁODKO:

- _ Teraz najważniejsze jest aby Unia Europejska jak najszybciej odzyskała wiarygodność na rynkach finansowych _ - podkreśla Grzegorz Kołodko. Były minister finansów przyjmuje z zadowoleniem aktywność Polski na rzecz rozwiązania kryzysu w strefie euro. W jego opinii nas kraj wejdzie do strefy euro dopiero pod koniec obecnej dekady.

Zdaniem Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, kryzys w Unii Europejskiej ma charakter polityczny, a nie gospodarczy. Ekonomista uważa, że brak decyzji a także złe decyzje polityków sprawiają, iż przedsiębiorcy w całej Unii boją się inwestować. Jego zdaniem, Europejczycy stali dotychczas na stanowisku, że sami sobie poradzą, ale prawdopodobieństwo takiego wariantu jest coraz mniejsze.

Ekspert do spraw unijnych Grzegorz Rzeźnik z Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że unijnych przywódców czeka burzliwy szczyt. Politolog wątpi jednak, by emocje przełożyły się na jakość decyzji. Grzegorz Rzeźnik przypomina, że do tej pory zmiany w Unii wprowadzane były latami.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA RZEŹNIKA:

Dzisiejszy szczyt Unii Europejskiej jest uważnie obserwowany w Stanach
Zjednoczonych. Z punktu widzenia Białego Domu sprawa jest na tyle ważna, że prezydent Barack Obama wysłał do Europy ministra skarbu, a wczoraj telefonował do Angeli Merkel.

O ratowaniu euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t197861.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/spotkanie;merkel;-;sarkozy;czas;na;dyskusje;sie;skonczyl,66,0,982850.html) "Czas na dyskusję się skończył". Są zdeterminowani Europejscy przywódcy nie podali żadnych sposobów na poradzenie sobie z sytuacją strefy euro - uważają ekonomiści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t85965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dowgielewicz;po;spotkaniu;merkel-sarkozy;nie;mozna;oczekiwac;zbyt;wiele,48,0,982576.html) To ważne spotkanie, ale oczekują za dużo Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz przyznaje, że spotkanie niemieckiej kanclerz i francuskiego prezydenta w Paryżu jest ważne, ale przestrzega przed zbytnimi oczekiwaniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sikorski;badzmy;w;grupie;decydentow;nim;przystapimy;do;strefy;euro,110,0,982894.html) "Nie ma nas w Eurolandzie, nie łamiemy zasad" - _ W tej sprawie - arcyważnej dla korelacji sił w UE na wiele lat - Niemcy są naszym sojusznikiem _ - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)