Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowa PGNiG przekonywała komisarza do...

0
Podziel się:

- Przekonywałam Pana komisarza Potocznika, że PGNiG prowadzi prace w poszukiwaniu gazu z łupków, przestrzegając prawo ochrony środowiska - mówi Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska - Oliwa.

Szefowa PGNiG przekonywała komisarza do...
(mat. pras. PBG)

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska - Oliwa przekonywała dziś w Brukseli komisarza ds. środowiska Janeza Potocznika do wydobycia gazu z łupków. Zaprosiła komisarza do Polski, by zobaczył, jak robi to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

_ - Przekonywałam Pana komisarza Potocznika, że PGNiG prowadzi prace w poszukiwaniu gazu z łupków, przestrzegając przepisów prawa ochrony środowiska, które w Polsce są bardzo restrykcyjne, oraz, że nie ma żadnych dowodów na to, iż jego wydobywanie może realnie zagrażać środowisku. To było bardzo ważne, merytoryczne spotkanie _ - powiedziała Piotrowska - Oliwa.

Jak mówiła szefowa PGNiG, komisarz przekazał, iż propozycja nowych przepisów ma być gotowa do połowy 2013 r. Nie przedstawił jednak żadnych szczegółów.

_ - Komisarz zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji, czy będzie to projekt dyrektywy, czy rozporządzenia _ - powiedziała.

Rozmowa - jak relacjonowała szefowa PGNiG - dotyczyła też bezpieczeństwa inwestycji dla dużych firm wydobywczych. _ - Podkreślaliśmy, że chcemy wiedzieć, jakie jest nastawienie Komisji Europejskiej do gazu z łupków, zanim wydamy bardzo duże pieniądze na jego poszukiwania _ - zaznaczyła.

Jak dodała, zaprosiła Potocznika do Polski, aby mógł zobaczyć, jak wyglądają poszukiwania prowadzone przez PGNiG. _ Pan komisarz zaproszenia nie odrzucił _ - dodała.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;rosji;ukraina;chce;placic;do;280;dolarow;za;tysiac;metrow,16,0,1271312.html) *Ukraina stawia warunki i ostrzega Rosję * 280 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu - to maksymalna cena, którą Ukraina gotowa jest zapłacić w drugiej połowie roku. Piotrowska - Oliwa podkreśliła też, że miesiąc temu spotkała się z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem i rozmowa również dotyczyła gazu łupkowego.

_ - Komisarz Oettinger doskonale rozumie, że gospodarka europejska ma problem z konkurencyjnością. Miejsca pracy i firmy przenoszą się poza Europę tam, gdzie koszty energii są niższe. Gaz jest konkurencyjny i jest najlepszym paliwem przejściowym, jeśli myślimy docelowo o energii odnawialnej. Jest też paliwem niskoemisyjnym _ - powiedziała.

W ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim debatę nt. gazu łupkowego organizował europoseł PO Bogusław Sonik. Powiedział wtedy, że zwrócił się z pytaniem do komisarza UE ds. środowiska Janeza Potocznika, czy KE zamierza odwiedzić miejsca odwiertów poszukiwawczych w Polsce i dostał odpowiedź odmowną. Dodał wtedy, że to zadziwiające, że KE nie chce korzystać z analizy na miejscu odwiertów.

W debacie wzięła też udział Andreea Strachinescu, która w Komisji Europejskiej kieruje działem ds. nowych technologii w energetyce. Powiedziała wtedy, że gaz łupkowy jest ważny, ale jeśli ma być wydobywany w Europie musi być wydobywany zgodnie z przepisami środowiskowymi i w sposób bezpieczny dla obywateli. _ - Niemożliwe jest pozwolenie na dalsze poszukiwania gazu łupkowego w Europie bez poszanowania obywateli. Jednocześnie gaz łupkowy może być ważną częścią bilansu energetycznego. Oba aspekty muszą być rozważane jednocześnie, a nie przeciwstawiane sobie _ - podkreśliła. Stwierdziła, że dyrekcja generalna KE ds. energii zbiera informacje o najlepszych dostępnych na świecie praktykach wydobywania gazu łupkowego.

KE może jesienią br. zaproponować nowe przepisy regulujące środowiskowe aspekty wydobycia gazu łupkowego w UE. Propozycja ma bazować na analizie wyników konsultacji społecznych i opracowań dot. wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie ludzi.

Polska, która obok Wielkiej Brytanii chce wydobywać gaz łupkowy, uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne. Polscy europosłowie wskazują, że nowe przepisy mogą zmniejszyć opłacalność wydobycia gazu łupkowego. Są jednak kraje takie jak Francja i Rumunia, które wprowadziły zakaz wydobywania gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania. Szczelinowanie hydrauliczne polega na wpompowaniu pod ciśnieniem w odwierty poszukiwawcze dużych ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych po to, by w skałach powstały szczeliny, którymi wydobywać będzie się gaz.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwie duże spółki poszukają razem gazu? - _ Wystąpimy do Ministerstwa Środowiska z naszymi propozycjami _ - zapowiedział przedstawiciel giełdowej spółki. Minister: _ Mówimy o miliardach metrów sześciennych _.
Rafako i Mostostal wybudują blok elektrowni w Jaworznie KIO oddaliła odwołania przegranych w przetargu na blok w Jaworznie
Firma i etat - czy trzeba złożyć dwa zeznania? Prowadzenie w 2012 roku działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym i dochody z umowy o pracę rozlicza się na dwóch odrębnych formularzach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)