Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Szwecja zapowiada kurs oszczędnościowy dla UE

0
Podziel się:

- Ton dyskusji zmieni się najpóźniej latem - zapowiada szwedzki minister finansów.

Szwecja zapowiada kurs oszczędnościowy dla UE
(PAP/EPA)

Po przejęciu przewodnictwa w UE Szwedzi chcą określenia redukcji deficytu - minister finansów Anders Borg: _ Słabe kraje płacą cenę za pakiety koniunkturalne _.

Po przejęciu przewodnictwa w UE Szwecja chce wprowadzić dla wspólnoty twardy kurs oszczędnościowy. _ Ton dyskusji zmieni się najpóźniej latem. Wszystkie zdadzą sobie wtedy sprawę, że nie mamy już pieniędzy _, mówi szwedzki minister finansów Anders Borg, ostrzegając wyraźnie przed nowymi programami wydatkowymi.

_ Back to order _ stanie się motywem przewodnim Szwecji, która 1 lipca przejmie przewodnictwo w UE. Wprawdzie w 2009 roku nie będzie jeszcze możliwe uchwalenie oszczędności budżetowych, _ jednak musimy koniecznie powrócić do solidnych podstaw i do przestrzegania kryteriów europejskiego paktu stabilizacyjnego _, wzywa Borg. W przeciwnym razie UE grożą kolejne deficyty, także w latach 2014 i 2015. - a tym samym kolejny kryzys. W ubiegłym tygodniu Komisja UE wezwała do wprowadzenia oszczędności cztery państwa o skrajnie wysokich deficytach budżetowych.

Odbywający się w Londynie światowy szczyt finansowy G20 nie może w żadnym wypadku uchwalić nowych programów wydatkowych. Borg zarzuca Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii, że nie przemyślały skutków ubocznych finansowanej długami ofensywnej polityki finansowej: _ Cena za gigantyczne amerykańskie programy koniunkturalne płacona jest w innych częściach świata. _ Jeżeli USA i Wielka Brytania zwiększą zadłużenie, zwiększy to i tak już dużą presję na państwa słabe, jak Węgry, Grecja czy Kraje Nadbałtyckie. Państwa te mają coraz większe problemy z pożyczeniem pieniędzy na rynkach kapitałowych.

Dlatego błędem jest nieobecność na światowym szczycie finansowym państw jak Ukraina. _ Byłoby lepiej, gdyby debata była prowadzona przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w którym reprezentowane są wszystkie państwa. _ Borg ostrzega także, że ekspansywna polityka finansowa odbija się negatywnie także na państwach jak Szwecja, które wprawdzie nie uczestniczą w szczycie G20, ale partycypują w zwiększeniu awaryjnego funduszu pomocy MFW o 100 mld dolarów. _ Płacenie bez prawa głosu nie było nigdy dobrą zasadą. _

Minister finansów jest przeciwny żądaniom Francji, która chce rozbudowania współpracy w strefie euro. Szwecja opowiada się za zacieśnieniem koordynacji gospodarczej w UE, jednak w ramach Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych (Ecofin). W radzie reprezentowane są także kraje jak Szwecja, które nie wprowadziły jeszcze wspólnej waluty.

Borg chwali wyraźnie stabilizacyjną rolę euro. _ Wspólna waluta jest najwidoczniej dużą zaletą, ponieważ w przeciwnym razie mielibyśmy cztery lub pięć kryzysów walutowych jednocześnie. _ Czy kryzys przyspieszy wprowadzenie euro w Szwecji, Borg pozostawił kwestią otwartą. Jednak sympatia dla euro wzrasta: _ Patrząc długoterminowo, przyjęcie euro byłoby dla Szwecji dobre. _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)