Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie pomoc dla Grecji. Tusk obiecuje, że Polska też się dołoży

0
Podziel się:

Grecy potrzebują 120 miliardów euro. W pierwszym pakiecie dostali 110 mld.

Będzie pomoc dla Grecji. Tusk obiecuje, że Polska też się dołoży
(PAP/Radek Pietruszka)

Aktualizacja 14:28

W trakcie dzisiejszego spotkania w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy opowiedzieli się za szybkim sfinalizowaniem drugiego pakietu pomocy finansowej dla Grecji i udziałem w nim Europejskiego Banku Centralnego.

Zaznaczyli jednocześnie, że dobrowolny udział prywatnych wierzycieli Grecji w akcji pomocowej powinien być uzgodniony z Europejskim Bankiem Centralnym. Do tej pory EBC sceptycznie traktował niemiecką inicjatywę w tej sprawie, ale według Sarkozy'ego nastąpił tutaj _ przełom _.

Jak podkreśliła Merkel, problemy Grecji i całej strefy euro powinny zostać rozwiązane w możliwie jak najkrótszym czasie. _ - Im szybciej się z nimi uporamy, tym lepiej _ - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Dodała, iż Francja i Niemcy są zdecydowane bronić wspólnej waluty. - _ Uczynimy wszystko, by utrzymać i wzmocnić euro _ - zapewniła pani kanclerz.

Porozumienie niemiecko-francuskie otwiera drogę do kompromisu w sprawie nowej pomocy dla Aten podczas spotkanie ministrów finansów strefy euro w niedziele wieczorem w Luksemburgu, albo na kolejnym ich spotkaniu 11 lipca, o czym mówiła w czwartek Komisja Europejska.

Grecy będą potrzebować 120 miliardów euro

Pomimo coraz bardziej dramatycznej sytuacji finansowej Grecji oraz wynikających z tego zagrożeń dla stabilności wspólnej waluty kraje UE nie zdołały się porozumieć w tym tygodniu w sprawie nowego programu ratunkowego dla Aten. Nieoficjalnie szacunki podawane w czwartek przez niemiecką prasę mówią, że Grecja może potrzebować dodatkowo nawet do 120 mld euro.

Sporne pozostaje żądanie Niemiec, by w rozwiązanie greckich problemów włączyć sektor prywatny. Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaproponował zamianę greckich obligacji państwowych na nowe (tzw. przeprofilowanie). Okres wykupu obligacji byłby wydłużony do siedmiu lat, natomiast wartość i oprocentowanie pozostałyby bez zmian.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;grekom;zostawic;tylko;kozy;i;drzewka;oliwne,200,0,852168.html) Czujko: Grekom zostawić tylko kozy i drzewka oliwne
Także partie chadecko-liberalnej koalicji rządzącej w Niemczech uzależniają swoje poparcie dla nowego programu wsparcia dla Aten od udziału w nim prywatnych inwestorów. Niemcy, jako największa gospodarka UE, ponoszą największy ciężar ratowania zadłużonych państw strefy euro.

Niemieckie źródła sygnalizowały, że Berlin prawdopodobnie będzie musiał pójść na ustępstwa i zgodzić się, by udział sektora prywatnego w ratowaniu Grecji był dobrowolny. W otoczeniu ministra Schaeublego zapewniano w minionych dniach, że nikt nie chce postępować wbrew radzie EBC.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z OGARNIĘTEJ PROTESTAMI GRECJI (AP, ang):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t142881.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;ma;nowego;ministra;finansow,14,0,852750.html) Grecja ma nowego ministra finansów
Pierwszy pakiet ratunkowy dla Aten, wart 110 mld euro, kraje strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyjęły rok temu. Na początku lipca UE i MFW powinny przekazać Grecji piątą transzę wsparcia z tego pakietu, wynoszącą 12 miliardów euro. Warunkiem jest jednak uchwalenie przez grecki parlament kolejnego drastycznego programu oszczędności, przeciwko czemu mieszkańcy Grecji gwałtownie protestują. Premier Jeorjos Papandreu zapowiedział zmiany w rządzie i ogłosił gotowość do rezygnacji ze stanowiska, jeśli pomoże to w porozumieniu z opozycją w sprawie restrykcyjnego planu budżetowego.

Polska dołoży parę groszy

Polska będzie uczestniczyć w mechanizmie gwarancji dla Grecji - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że nie wpłynie to na finanse publiczne Polski.

_ - Chcę podkreślić, że Polska będzie uczestniczyła w systemie gwarancji, tak jak każdy innych członek UE. Zależy to od naszego udziału w europejskim PKB _ - powiedział Tusk podczas piątkowej wspólnej konferencji prasowej z szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Zaznaczył, że mowa jest o gwarancjach w wysokości 250 mln euro, a nie o gotówce. Zdaniem premiera uruchomienie mechanizmu gwarancji jest mało prawdopodobne.

_ - Na razie nic nie wskazuje na to, aby te pieniądze musiały być użyte. Podkreślam jeszcze raz, że jest to wyraz europejskiej solidarności wobec każdego kraju, który znajduje się w kłopotach. To zobowiązanie każdego kraju członkowskiego, opisane przepisami unijnymi, a nie dobrowolny wybór tego, czy innego państwa _ - wyjaśnił.

_ - Nie będziemy blokować zgody UE na stosowanie tego mechanizmu _ - zapewnił Tusk. Wytłumaczył, że Polska dobrze wie, jak ważna jest gotowość do pomocy, czy gwarancji wtedy, kiedy jest się w potrzebie.

_ - Odpukać, w przyszłości też możemy znaleźć się w takiej potrzebie. Dlatego Polska była jednym z pierwszych krajów, które deklarowały pomoc w postaci gwarancji, czy gotówki - Islandii, Łotwie, czy Mołdowie _ - mówił premier.

Tusk zapewnił, że sprawę konsultował z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i nie ma powodów do niepokoju. _ Tego typu działania nie mają większego znaczenia z punktu widzenia naszych finansów publicznych. Nie będą to działania, które będą miały wpływ na naszą kondycję finansową _ - poinformował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t38735.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe;podatki;ciecia;etatow;i;wielka;prywatyzacja;uratuja;grekow,198,0,852422.html) Nowe podatki, cięcia etatów i wielka prywatyzacja uratują Greków? Nowy program oszczędnościowy greckiego rządu przewiduje oszczędności w wysokości 28,4 mld euro do 2015 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t142658.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sarkozy;chce;bronic;euro;nie;ma;planu;b;dla;grecji,10,0,852234.html) Sarkozy chce bronić euro. Nie ma planu B dla Grecji Grecja nie sprostała programowi oszczędnościowemu, ma kłopoty ze ściąganiem podatków i prywatyzacją. Grozi jej bankructwo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)