Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk chce odmienionej Unii. Sarkozy i Merkel też

0
Podziel się:

Polska opowiada się za szybką zmianą unijnego traktatu. Więcej władzy dla Komisji Europejskiej.

Tusk chce odmienionej Unii. Sarkozy i Merkel też
(PAP/Tomasz Gzell)

Premier Donald Tusk chce szybkiej zmiany traktatu UE i wzmocnienia Komisji Europejskiej. Według niego, nie ma już czasu na dalsze zwlekanie i czas na poważne decyzje, które uratują strefę euro.

**Tusk mówił, że o powadze sytuacji świadczą komentarze światowej prasy, w których pojawia się pytanie, czy strefa euro przetrwa kilkanaście najbliższych dni lub tygodni, a ewentualny rozpad strefy może doprowadzić do końca całej północno-zachodniej cywilizacji. Podkreślił, że w zachodniej prasie pojawiają się też artykuły, które porównują obecny kryzys z tym z lat 30-tych XX w. ze wszystkimi jego konsekwencjami, takimi jak osłabienie demokracji, wzrost radykalizmów i ryzyko konfliktu międzynarodowego.

Polska zagrożona kłopotami strefy_ - To, czego doświadczamy w ostatnich trzech latach - starania Polaków o to, żeby gospodarka Polski była w dobrej kondycji, żeby finanse publiczne Polski były w dobrej kondycji - przynosi efekt, który może zostać zaprzepaszczony, jeśli Europa nie znajdzie w sobie wystarczająco dużo siły, aby zapobiec rozpadowi strefy euro _ - powiedział Tusk.

Dlatego, jak mówił Tusk, Polska opowiada się za szybką zmianą unijnego traktatu.Jak zaznaczył, polskim postulatem na rzecz zachowania integracji Europy, przy wzmocnieniu zarządzania strefą euro będzie także przyjęcie zasady _ participate not vote _, czyli - wyjaśnił Tusk - _ obecności bez możliwości głosowania w sprawach strefy euro przez państwa członkowskie niebędące w strefie euro, ale będące członkami UE _.

Szef rządu opowiedział się ponadto za wzmocnieniem Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Podkreślił przy tym, że nad wyposażoną w mocne narzędzia KE powinna być zbudowana demokratyczna kontrola, a taką rolę mógłby odgrywać Parlament Europejski.

Sarkozy i Merkel szykują się do wzmocnienia UniiSłowa Tuska mogą paść na podatny grunt. Niemiecki dziennik Bild pisze, że Francja i Niemcy pracują nad nowym paktem stabilności euro, który byłby otwarty na kraje spoza eurolandu, w tym Polskę. Już na początku tygodnia zasygnalizował to niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

_ Merkel i Sarkozy pracowicie przygotowują europrzewrót: własny traktat dla większej stabilności euro, pisany wyraźnym niemieckim charakterem pisma, który podpiszą również inne państwa euro i UE _ - _ albo i nie podpiszą _ - informuje _ Bild _.

_ Aby uniknąć zarzutów o hegemonię i podziału UE, "Merkozy" starają się pozyskać między innymi Polskę i Szwecję, które mogłyby się przyłączyć jako kraje spoza strefy euro _ - pisze gazeta, dodając, że przywódcy Francji i Niemiec raczej nie uwzględniają w swych planach zdania Komisji Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Według dziennika traktat będzie dotyczył reform systemu emerytalnego i podatków, polityki oszczędnościowej i wprowadzenia _ hamulca zadłużenia _, czyli maksymalnej granicy długu państwa oraz wzajemnej kontroli. Niemcy miałyby zgodzić się na to, by Europejski Bank Centralny kupował w przyszłości obligacje państw z problemami zadłużenia.

PiS przerażone. Chce referendumPoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk krytycznie ocenia propozycję premiera. Według byłego europosła, pomysł zmiany traktatu lizbońskiego zaszkodzi polskim interesom:

- Nie tylko kraje strefy euro, ale też Komisja Europejska chce zmieniać traktaty wprowadzając tam odpowiedzialność Brukseli za politykę fiskalną. Te pomysły zmierzają w tę stronę, by budżetem państwa przed instytucjami narodowymi zajmowała się właśnie KE. To jest ograniczanie demokracji - mówi poseł Kuźmiuk.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA KUŹMIUKA:

Według Kuźmiuka, jeśli miałoby dojść do zmiany traktatu, to Polacy musieliby to zaakceptować w referendum ogólnokrajowym.

Czytaj więcej o kryzysie w Europie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;chce;ostro;karac;za;szastanie;pieniedzmi,55,0,967735.html) Bruksela ujawnia jak chce karać niepokornych Nowe pomysły na ścisłą integracją Eurolandu dotyczą emisji euroobligacji, przez sankcje dla krajów łamiących dyscyplinę budżetową po harmonizację podatków i polityki społecznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dla;ratowania;euro;zrobia;wszystko;bedzie;rewolucja,251,0,928251.html) Dla ratowania euro zrobią wszystko. Nawet... Niemcy nie wykluczają zmian w traktacie, by umożliwić ściślejszą współpracę w ramach strefy euro - poinformowała kanclerz Angela Merkel w Brukseli po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t77340.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;bedzie;pytal;unie;co;po;kryzysie,16,0,799760.html) Tusk będzie pytał Unię, co po kryzysie Dziś szczyt UE. Mikołaj Dowgielewicz zapowiada dyskusję o gospodarce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)