Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zaostrza sankcje wobec Rosji, a USA też na to gotowe

0
Podziel się:

UE przygotowuje sankcje gospodarcze wobec Rosji - poinformował polski minister spraw zagranicznych. Biały Dom również gotowy jest zaostrzyć swoje stanowisko.

UE zaostrza sankcje wobec Rosji, a USA też na to gotowe
(Piotr Drabik/Flickr)

Chodzi o rozszerzenie czarnej listy z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami - poinformował polski minister spraw zagranicznych.
[Aktualizacja 20:10]

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział, że do czwartku Komisja ma przygotować konkretne propozycje. Podkreślał, że sankcje mają być tak skonstruowane, by boleśnie odczuła je Rosja przy minimalnych kosztach po unijnej stronie.

- _ Sankcje dotyczące eksportu broni, dostępu do naszych rynków kapitałowych, a więc także możliwości refinansowania długów w sektorze państwowym i korporacyjnym i rosyjskiego dostępu do naszych technologii, także w dziedzinie energetyki _ - wyliczał polski minister.

Poinformował, że jeśli plan wprowadzenia sankcji będzie gotowy, to unijni ambasadorowie mogą go zaakceptować już w czwartek. - _ Czara goryczy wobec Rosji za to co zrobiła na Ukrainie po prostu się przelała _ - dodał minister.

Szefowie dyplomacji 28 krajów ukarzą Moskwę surowymi karami, jeśli ta nie będzie współpracować przy śledztwie w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu, nie wymusi na separatystach złożenia broni i nie przestanie eskalować konflikt na Ukrainie.

Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami Unia postanowiła rozszerzyć czarną listę z zakazem wjazdu i zablokowanymi aktywami. Konkretne nazwiska osób oraz nazwy firm też mają być znane w czwartek.

Oczekują kolejnych kroków od Europy

- _ Nasza gotowość, aby rozważyć obciążenie (Rosji) kolejnymi kosztami w dalszym ciągu jest obowiązującą opcją _ - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęłyby także kolejne kroki wobec Rosji, zwłaszcza ze strony Europy - dodał.

Earnest zapowiedział, że Stany Zjednoczone mają zaprezentować kolejne dane wywiadowcze na temat katastrofy samolotu Malaysia Airlines, w której zginęło prawie 300 osób, w większości Holendrów. _ - Wiele dowodów już zostało zaprezentowanych i kreślą one dość przekonujący obraz _ - oświadczył. Później przedstawiciele wywiadu przekażą więcej danych i więcej dowodów - wskazał.

Rzecznik podkreślił też, że międzynarodowi śledczy nadal muszą mieć umożliwiony _ natychmiastowy i pełny dostęp _ na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu, który 17 lipca został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą.

Earnest z zadowoleniem przyjął wiadomość, że ciała ofiar są transportowane do Holandii. _ - Nie sądzę, by poziom współpracy z międzynarodowymi śledczymi był taki, jakiego sobie życzymy _ - zastrzegł na briefingu.

Przedstawiciel Białego Domu wezwał też prezydenta Rosji Władimira Putina, by wypełnił swe zobowiązanie i wywarł presję na separatystów w celu przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie zestrzelonego w obwodzie donieckim samolotu.

We wtorek prezydent USA Barack Obama odwiedził holenderską ambasadę i wpisał się do księgi kondolencyjnej. Jak oświadczył, jego intencją było _ zapewnienie narodu Holandii o współpracy na rzecz zagwarantowania, że ciała ich najbliższych będą zwrócone, zostanie przeprowadzone rzetelne śledztwo i ostatecznie sprawiedliwości stanie się zadość _.

Według władz w Kijowie i Zachodu coraz więcej wskazuje na to, iż system rakietowy Buk, który ich zdaniem został użyty przez separatystów do zestrzelenia malezyjskiego samolotu, pochodził z Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski: Rosja przekroczyła czerwoną linię W Brukseli rozpoczęło się spotkanie szefów dyplomacji 28 krajów, którzy mają zdecydować, jaka będzie odpowiedź Wspólnoty na działania Moskwy.
_ Nie jesteśmy i nie możemy czuć się bezpieczni _ Szef polskiej dyplomacji zakłada, że po katastrofie malezyjskiego samolotu, dojdzie do dalszego zaostrzenia sytuacji.
Będą nowe sankcje związane z Ukrainą? Dotychczas Unia Europejska objęła sankcjami wizowymi i finansowymi 72 osoby i 2 firmy z Krymu. Pod koniec czerwca Wspólnota przedstawiła ultimatum dla prorosyjskich separatystów
Dziś dowiemy się czy nowym szefem unijnej dyplomacji będzie Polak? Merkel niepewna Według doniesień prasowych niemiecka kanclerz miałaby namawiać do kandydowania na to stanowisko Donalda Tuska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)