Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

0
Podziel się:

Nadużycia dotyczące VAT mają poważne konsekwencje dla budżetów wielu państw Unii, w tym Polski, a by je ukrócić często potrzebna jest szybka reakcja władz.

UE zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi
(PAP/EPA/NICOLAS BOUVY)

Ministrowie finansów państw UE przyjęli przepisy, które umożliwią skuteczniejszą walkę z oszustwami dotyczącymi podatku VAT. Według wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego _ to ważne zwycięstwo dla całej Unii _.

Nadużycia dotyczące VAT mają poważne konsekwencje dla budżetów wielu państw Unii, w tym Polski, a by je ukrócić często potrzebna jest szybka reakcja władz.

Dlatego przyjęte dziś zmiany w unijnej dyrektywie umożliwią krajom podjęcie natychmiastowych działań w przypadku wykrycia rażącego oszustwa dot. podatku VAT (tzw. mechanizm szybkiego reagowania) i wprowadzić tymczasowo tzw. odwrócone obciążanie VAT odnośnie do jakiegoś towaru czy usługi. W przypadku takiego odwróconego obciążenia to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.

Obecnie procedura, związana z uzyskaniem przez państwo derogacji od dyrektywy w sprawie VAT i wprowadzeniem odwróconego obciążenia tym podatkiem trwa około ośmiu miesięcy, bo wymaga zgody Komisji Europejskiej i jednomyślnej zgody Rady UE. Nowe przepisy skrócą ten czas do około dwóch miesięcy w przypadku wyrycia oszustw na masowa skalę. Komisja będzie podejmować decyzje szybko, biorąc pod uwagę zdanie krajów członkowskich.

_ - To bardzo ułatwi walkę z oszustwami. Międzynarodowe grupy oszustów krążą między krajami UE i przerzucają się z jednego towaru na drugi, montując skomplikowane na wielką skalę oszustwa podatkowe _ - powiedział dziennikarzom Rostowski.

Dodał, że Polska bardzo mocno opowiadała się za odwróconym systemem naliczania VAT-u, który uniemożliwia nadużycia. _ - To powinno nam pozwolić na tropić tych oszustów, uniemożliwiać ich działania i reagować szybko, a potem, gdy sytuacja będzie opanowana, powrócić do normalnego systemu naliczania VAT _ - tłumaczył Rostowski.

Według niego skala tych nadużyć w Polsce jest mniejsza niż w najbogatszych krajach UE. Dotkliwie skutki oszustw na podatku VAT odczuwane są na rynku stalowym w Polsce, głównie w handlu prętami zbrojeniowymi. Dlatego ministerstwo finansów chce wprowadzić procedurę odwróconego obciążenia VAT-em na niektóre wyroby stalowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie obniżki VAT do 2016 roku Minister wyjaśnił, że obniżenie stawki VAT byłoby możliwe, gdyby nastąpiło przyspieszenie wzrostu gospodarczego.
To VAT pomaga krajom UE w kryzysie W ostatnich latach VAT był najszybciej rosnącym podatkiem w Unii Europejskiej.
Chcą wyrównać podatek w całej Unii Obecnie w Polsce obowiązuje na książki elektroniczne 23 proc. podatek VAT.
vat
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)