Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Ukraina w Unii Europejskiej. Putin śle list i blokuje zmiany

0
Podziel się:

Prezydent Rosji miał grozić natychmiastowymi i stosownymi posunięciami odwetowymi.

Ukraina w Unii Europejskiej. Putin śle list i blokuje zmiany
(World Economic Forum)

Kraje Unii Europejskiej potwierdziły odłożenie tymczasowego wdrażania handlowej części umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą do 1 stycznia 2016 roku. Jednocześnie zachęcają Kijów do realizowania reform, przewidzianych w pozostałych zapisach umowy.

Decyzję, zgodną z ustaleniami w ramach trójstronnych rozmów między Unią, Ukrainą a Rosją z 12 września, podjęli obradujący w Brukseli ministrowie spraw europejskich państw UE.

Odkładając wdrażanie części handlowej porozumienia z Ukrainą, ministrowie państw unijnych podkreślili jednak, że już od 1 listopada tego roku Ukraina może wprowadzać w życie większość pozostałych zapisów umowy, w tym dotyczących wymiaru sprawiedliwości, bezpieczeństwa, walki z korupcją, współpracy w wielu sektorach gospodarki, w tym zbliżania do standardów unijnych oraz współpracy finansowej.

W opublikowanym w poniedziałek wspólnym oświadczeniu Rada UE oraz Komisja Europejska zachęcają Ukrainę do rozpoczęcia wdrażania pozostałych zapisów umowy (poza rozdziałem IV dotyczącym handlu) oraz kontynuacji reform i modernizacji swej gospodarki przy wsparciu UE i zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Ukrainy.

Podkreślają też, że _ umowa stowarzyszeniowa jest porozumieniem dwustronnym i jakiekolwiek dostosowania mogą być wprowadzone tylko na prośbę jednej ze stron i za zgodą drugiej _.

Na odłożenie wdrażania części handlowej umowy UE-Ukraina zdecydowano się na skutek obiekcji Rosji, która twierdzi, że porozumienie to zaszkodzi jej interesom gospodarczym. Czas do końca 2015 r. ma być wykorzystany na konsultacje z Rosją, aby wyjaśnić jej wątpliwości. Ukraina ma korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.

Moskwa żąda jednak wprowadzenia zmian do umowy UE-Ukraina. W zeszłym tygodniu dziennik _ Financial Times _ napisał, że szef Komisji Europejskiej Jose Barroso otrzymał list od prezydenta Rosji Władimira Putina w tej sprawie. Według gazety Putin zażądał renegocjacji części handlowej ratyfikowanej już umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina i zagroził _ natychmiastowymi i stosownymi posunięciami odwetowymi _, jeśli Kijów zacznie wprowadzać w życie jakikolwiek punkt tej umowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Na umowie z Unią Ukraina może zaoszczędzić setki milionów euro Polscy rolnicy są pełni obaw. Sprawdź, czy mają powody.
Umowa z Ukrainą poprawi bezpieczeństwo? Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej ds. handlu. Porozumienie zostanie podpisane w piątek na marginesie szczytu UE w Brukseli.
"Ukraina nie wybiera Rosji, lecz status quo" Eksperci banku JP Morgan uważają, że zbliżenie Ukrainy z Rosją to najmniej prawdopodobny wariant przyszłości tego kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)