Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa podatkowa z Szwajcarią. Komisja powinna naciskać

0
Podziel się:

KE ma nadzieję, że przywódcy wywrą podczas szczytu UE presję na Austrię i Luksemburg, by odblokowały negocjacje umowy ze Szwajcarią ws. podatków od oszczędności.

Umowa podatkowa z Szwajcarią. Komisja powinna naciskać
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

KE ma nadzieję, że przywódcy wywrą podczas szczytu UE presję na Austrię i Luksemburg, by odblokowały negocjacje umowy ze Szwajcarią ws. podatków od oszczędności. Kraje te nie chcą ujawniać informacji o podatnikach, by nie stracić pozycji centrów finansowych._ _

_ - Wierzę, że podczas najbliższego szczytu UE (w czwartek i piątek) przywódcy 25 krajów wywrą presję na swoich kolegów z Austrii i Luksemburga, by ruszyć z miejsca z nowelizacją umowy w sprawie opodatkowania oszczędności _ - powiedział dziś komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta.

Umowa w sprawie opodatkowania oszczędności między UE a pięcioma krajami, w tym Szwajcarią, przewiduje zwrot zaległych podatków od oszczędności tych obywateli UE, którzy w nadziei ich uniknięcia ulokowali pieniądze za granicą. Podatek taki jest wyliczany według zasad zawartych w unijnej dyrektywie. w 2010 r. Szwajcaria zwróciła Unii ok. 330 mln euro podatku.

Komisja Europejska chce uaktualnić umowę i wzmocnić mechanizm wymiany informacji podatkowych pomiędzy krajami UE i Szwajcarią. Ma to ułatwić zwrot podatku do kraju pochodzenia nieuczciwego inwestora. Tymczasem Austria i Luksemburg blokują zatwierdzenie mandatu dla KE do negocjowania umowy, ponieważ nie chcą automatycznej wymiany informacji. Boją się bowiem utraty swojej pozycji konkurencyjnej jako centrów finansowych względem Szwajcarii.

Szemeta przyznał, że sprawa umowy jest _ zablokowana _ w Radzie UE (rządy), bo kwestie podatkowe wymagają w UE jednomyślności. _ Włożyliśmy już wiele wysiłku, by Luksemburg i Austria dołączyły do pozostałych 25 krajów _ - powiedział komisarz.

W projekcie wniosków końcowych ze szczytu UE, pod którymi mają podpisać sie przywódcy, napisano: _ musi być osiągnięte szybkie porozumienie w sprawie negocjacji (...) umów z krajami trzecimi o opodatkowaniu oszczędności _. Jednak ostateczny dokument przyjęty w piątek może się różnić od tego zapisu.

Szemeta tymczasem ogłosił nowe pomysły KE na walkę z unikaniem płacenia podatków w UE, które także zakładają zwiększenie wzajemnego dostępu do narodowych rejestrów podatkowych i większą współpracę skarbówek krajów UE. Komisja zaproponowała nawet, by kraje UE rozważyły wspólny transgraniczny numer identyfikacji podatkowej, by łatwiej wyśledzić nieuczciwych podatników.

_ - Przeszkodą takiej weryfikacji są różne numery identyfikacji podatkowej. Pomysł polega na tym, by kraje uzgodniły między sobą stworzenie wspólnego numeru. Wierzę, że gdyby doszło do takiego porozumienia, zwiększyłoby to skuteczność walki z unikaniem płacenia podatków _ - powiedział Szemeta. KE szacuje koszty tego zjawiska w UE na 1 mld euro rocznie.

Ponadto Szemeta nie wykluczył nowej propozycji legislacyjnej KE, by zharmonizować w krajach minimalne kary za nadużycia podatkowe. Zapowiedział też walkę z agresywnymi strategiami podatkowymi firm.

_ - Płacenie podatków nie jest przyjemne (...) ale dlaczego nauczyciele, pielęgniarki i inni pracownicy mają unosić ten ciężar, podczas gdy duże firmy stosują strategie unikania płacenia podatków wykorzystując różnice między systemami podatkowymi krajów UE _ - pytał Szemeta.

Czytaj więcej o sytuacji w Szwajcarii w Money.pl
Masz kredyt we franku? Ważna informacja Bank zapewnił, że jest gotów do skupowania nieograniczonej ilości walut na rynku.
W referendum zdecydują, czy chcą referendów W kolejnym referendum obywatele wypowiedzą się, czy chcą referendów zawsze, gdy ich rząd podpisze jakiś ważny traktat międzynarodowy.
Nowy sojusz Polski. Zobacz jak nam pomoże Współpraca militarna będzie obejmować głównie szkolenie żołnierzy i sił specjalnych w warunkach górskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)