Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina. Co na to Rosja?

0
Podziel się:

16 września umowa UE-Ukraina ma zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz ukraińską Rade Najwyższą.

Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina. Co na to Rosja?
(Parlament Europejski)

Umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą przewiduje możliwości elastycznego jej wdrażania, co może pozwolić na uspokojenie obaw Rosji - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu Wojciech Talko.

_ - Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht wiele razy wskazywał, że tekst umowy UE-Ukraina przewiduje sporą elastyczność, która pozwala na przykład na opóźnienie wdrożenia niektórych zapisów dotyczących ceł czy norm fitosanitarnych _ - powiedział Talko. KE wyklucza wprowadzenie pod wpływem Rosji zmian do samego tekstu umowy.

W Brukseli trwają w piątek trójstronne rozmowy z Rosją na temat konsekwencji wdrażania podpisanej w czerwcu umowy między Unią a Ukrainą. Rosja twierdzi, że umowa zagraża jej interesom gospodarczym i grozi wprowadzeniem działań, chroniących jej rynek. Zbliżenie Ukrainy z UE było powodem wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie, wywołanego przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Jak powiedział Talko, celem piątkowych rozmów jest przeanalizowanie, co można zrobić, by rozwiać wątpliwości Rosji. Według niego wszystkie strony rozmów przedstawiły propozycje rozwiązań.

Podczas poprzedniej rundy rozmów w lipcu uzgodniono, że Rosja sporządzi listę swoich zastrzeżeń do umowy. Według nieoficjalnych informacji rosyjska lista, przekazana na początku września, zawiera ponad dwa tysiące uwag, dotyczących przede wszystkim znoszenia przez Ukrainę ceł na towary z UE.

Unijne źródła sugerują, że kompromis mógłby przewidywać np. opóźnienie otwarcia ukraińskiego rynku na eksport z UE, co byłoby korzystne dla rosyjskich producentów eksportujących na Ukrainę. Z kolei unijny rynek zostałby otwarty dla towarów ukraińskich. Umowa i jej aneksy przewidują możliwości zastosowania takich okresów przejściowych.

Niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ napisał, że UE i Ukraina mogą pójść na istotne ustępstwo wobec prezydenta Władimira Putina, zawieszając wprowadzenie wielu elementów swego porozumienia o wolnym handlu. Takie rozwiązanie popierać ma niemiecka kanclerz Angela Merkel. Gazeta komentuje, że wskutek wprowadzenia takich wyjątków z podpisanej 27 czerwca umowy stowarzyszeniowej _ niewiele zostanie _.

16 września umowa UE-Ukraina ma zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz ukraińską Rade Najwyższą. To otworzy drogę do tymczasowego wdrażania części postanowień handlowych już od 1 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)