Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa Ukrainy z UE. Komisarz de Gucht za szybkim jej wprowadzeniem

0
Podziel się:

Unijny komisarz do spraw handlu Karel de Gucht opowiedział się w Kijowie za szybkim wprowadzeniem w życie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Umowa Ukrainy z UE. Komisarz de Gucht za szybkim jej wprowadzeniem
(ec.europa.eu)

Unijny komisarz do spraw handlu Karel de Gucht opowiedział się w Kijowie za szybkim wprowadzeniem w życie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, dzięki czemu - jak ocenił - Ukraina odczuje związane z nią korzyści.

_ - Dla was jest bardzo ważne, by umowa stowarzyszeniowa zaczęła funkcjonować bezpośrednio po jej podpisaniu, co pozwoli na odpowiednie traktowanie towarów, usług i inwestycji. Jest bardzo ważne, by umowa ta dała Ukrainie pozytywne wyniki _ - oświadczył komisarz podczas rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Wcześniej de Gucht spotkał się z premierem Mykołą Azarowem. Szef ukraińskiego rządu poinformował, że jednym z omawianych tematów była pomoc, której Kijów oczekuje od UE na implementację zapisów umowy o stowarzyszeniu. Chodzi o wsparcie techniczne i finansowe - wyjaśnił.

Azarow oświadczył, że zawarcie umowy stowarzyszeniowej wraz z umową o wolnym handlu oznacza nowe obowiązki dla każdej ze stron. _ - Dlatego też Ukraina powinna rozwiązywać problemy, które niepokoją naszych partnerów, ale i UE powinna czynić kroki, które zniwelują dyskomfort w ukraińskim handlu zagranicznym _ - podkreślił.

_ - Zadałem także (de Guchtowi) pytania dotyczące sprzyjania inwestycjom w ukraińską gospodarkę, dostępu do europejskich programów rozwojowych, które dotychczas były zamknięte dla Ukrainy, oraz promocji ukraińskich towarów w UE. Chodzi szczególnie o możliwość uczestniczenia w przetargach państwowych _ - relacjonował Azarow po spotkaniu z unijnym komisarzem.

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE zaplanowano na koniec listopada w Wilnie. Przed tym terminem Ukraina powinna jednak przeprowadzić bądź zapoczątkować m.in. reformy wymiaru sprawiedliwości.

Istotnym postulatem, od którego UE uzależnia podpisanie umowy, jest rozwiązanie problemu wybiórczego stosowania prawa, w tym uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją.

W ocenie wielu unijnych stolic wyrok na Tymoszenko był motywowany politycznie. Władze Ukrainy, której parlament w szybkim tempie głosuje nad wymaganymi przez UE ustawami, w sprawie Tymoszenko na razie nie podjęły żadnej decyzji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina liczy na wsparcie Brukseli Ukraińskie władze uważają, że pierwsze lata po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej nie będą proste dla przemysłu. Potrzebuje on modernizacji i obecnie trudno mu konkurować z europejską produkcją.
Tymoszenko będzie wolna już za miesiąc? Taka deklaracja padła w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Moskwa nie chce zbliżenia Ukrainy i UE Chodzi o planowane podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)