Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Unia daje krajom swobodę w uprawie GMO

0
Podziel się:

Decyzje o roślinach modyfikowanych dzieliły kraje Unii - twierdzi komisarz Dalli.

Unia daje krajom swobodę w uprawie GMO
(ec.europa.eu)

Kraje członkowskie będą same decydowały, czy chcą zezwolić, ograniczyć czy zupełnie zabronić uprawy roślin genetycznie modyfikowanych na części lub całości swym terytorium.

_ - Dziś spełniamy obietnicę z marca, że przedstawimy całościową propozycję w sprawie naszej przyszłej polityki wobec GMO. Konkretne środki dają krajom swobodę, by decydować o uprawach GMO _ - powiedział komisarz do spraw zdrowia i ochrony konsumentów John Dalli (na zdjęciu).

Jak tłumaczył, ta propozycja wynika z doświadczeń z zatwierdzaniem GMO w UE. Zwykle te kontrowersyjne decyzje bardzo dzieliły kraje członkowskie, brakowało kwalifikowanej większości, by zatwierdzać lub zakazywać konkretnych odmian GMO.

Bez zmian pozostaje jednak unijny system opartej na opinii naukowców i ocenie wpływu na środowisko i zdrowie ludzi autoryzacji konkretnych odmian do dopuszczenia na rynek UE. Potem kraje zdecydują, czy chcą uprawiać je u siebie. Nie będą jednak mogły zakazać importu i handlu dopuszczonymi w UE odmianami kukurydzy, soi, buraków cukrowych czy bawełny GMO.

Właśnie z tego powodu propozycję KE już wczoraj skrytykował minister rolnictwa Marek Sawicki. - _ Polska jest przeciw. To zła propozycja, bo zrzuca odpowiedzialność z Komisji Europejskiej na państwa członkowskie _ - powiedział Sawicki. Jak tłumaczył, w jej efekcie na terenie niektórych państw, w tym w Polsce czy we Francji, dalej obowiązywałby zakaz upraw roślin GMO, natomiast w innych krajach nie. - _ Konkurencja zostałaby w ten sposób zaburzona _ - dodał, podkreślając, że do Polski dalej importowano by tanie, wyprodukowane gdzie indziej pasze GMO.

Podobnie sprzeciw wobec propozycji KE zapowiedziała też Francja. - _ Chcemy, by decyzje były dalej podejmowane na poziomie unijnym, nie chcemy renacjonalizacji decyzji _ - powiedział minister rolnictwa Bruno Le Maire. Podkreślił, że zdaniem Francji wszelkie tendencje ku nacjonalizacji kwestii _ idą w złym kierunku _. Także pozarządowe organizacje obrońców środowiska skrytykowały propozycję KE.

To już zapowiada, że propozycja KE może mieć kłopoty z uzyskaniem niezbędnej większości w Radzie ministrów UE i Parlamencie Europejskim.

Zgodnie z propozycją KE, kraj członkowski, który będzie chciał, będzie mógł wprowadzić zupełny zakaz upraw GMO, nawet tych, które byłyby dozwolone w UE. Dotychczas zakaz musiał być uzasadniany specjalnymi klauzulami ochronnymi i badaniami naukowymi potwierdzającymi szkodliwość GMO. Teraz nie będzie już tego wymogu. Z drugiej strony Komisja Europejska oczekuje, że kraje dotychczas przeciwne uprawom GMO przestaną blokować takie uprawy w innych państwach.

W porównaniu z USA czy Brazylią w krajach UE uprawia się mało GMO - jedynie kukurydzę MON810. Jest uprawiana w pięciu krajach UE, a wszystkie uprawy wynosiły w 2009 roku niecałe 100 tys. ha. Siedem państw: Francja, Austria, Grecja, Niemcy, Polska, Węgry i Luksemburg zakazały jej uprawy. Ponadto w marcu br. KE podjęła kontrowersyjną decyzję o dopuszczeniu do uprawy ziemniaka Amflora, przeznaczonego do produkcji papieru. W kolejce czeka kilka kolejnych odmian GMO.

Minister Sawicki tłumaczył, że zakaz w Polsce to odpowiedź na zdanie opinii publicznej, niechętnej GMO. Zwrócił uwagę, że logiczne byłoby, by za zakazem upraw GMO szedł także zakaz importu takich produktów w UE.

Tymczasem branżowe organizacje rolnicze: Polski Związek Producentów Kukurydzy, Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i Zamojskie Towarzystwo Rolnicze są za GMO, przekonując, że uprawa genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy jest kompleksowym rozwiązaniem problemu odporności upraw na szkodniki.

_ - W obliczu rokrocznych strat spowodowanych przez omacnicę (gatunek szkodnika), a które w żadnej mierze nie są rekompensowane, apelujemy o możliwość wyboru stosowania nowoczesnych technologii, w tym GMO, na naszych polach. Jedynie nowoczesne technologie są w stanie zapewnić odpowiednią ilość produktów rolniczych, które mogą sprostać zapotrzebowaniom konsumentów _ - głosi list rolników do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t16183.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;ukarze;nas;za;gmo,21,0,310293.html) | Unia ukarze nas za GMO? Polskie przepisy dotyczące żywności modyfikowanej genetycznie są niezgodne z unijnym prawem. Grożą nam poważne konsekwencje. |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t16646.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;polska;powinna;byc;wolna;od;gmo,183,0,326327.html) | Kaczyński: Polska powinna być wolna od GMO Prezes PiS jest przeciwny genetycznie modyfikowanej żywności w Polsce |
| [

]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komisarz;ue;kontra;zmodyfikowana;kukurydza,201,0,286153.html ) | Komisarz UE kontra zmodyfikowana kukurydza Po raz pierwszy w historii komisarz Unii Europejskiej zablokował wydanie pozwolenia na komercyjną uprawę roślin zmodyfikowanych genetycznie. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)