Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia fiskalna w strefie euro: Cameron nie zaryzykuje

0
Podziel się:

Tak uważa polityczny korespondent BBC Nick Robinson.

Unia fiskalna w strefie euro: Cameron nie zaryzykuje
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Premier David Cameron nie pójdzie na konfrontację z przywódcami strefy euro ws. planów utworzenia unii fiskalnej, ponieważ potrzebuje politycznych sojuszników do obrony brytyjskiego rabatu - sądzi polityczny korespondent BBC Nick Robinson.

_ - Cameron jest świadom, że nawet jeśli UE zdoła ocalić euro, a jemu samemu uda się "zabezpieczyć" interesy City, cokolwiek by to miało znaczyć w praktyce, to następna debata zbliżająca się szybkimi krokami dotyczyć będzie unijnego budżetu (na lata 2014-20) i co za tym idzie brytyjskiego rabatu _ - zaznaczył komentator BBC.

_ - To jest powód, dla którego dyplomaci zawsze doradzają członkom rządu, by nie wdawali się w (bieżącą) walkę, która nie jest im potrzebna i której nie mogą wygrać. Widzą potencjalny spór dopiero się zarysowujący, wymagający budowy sojuszów na odpowiednio wczesnym etapie _ - dodał.

W ten sposób Robinson interpretuje wypowiedź byłego ministra finansów za rządów Margaret Thatcher Nigela Lawsona, który sądzi, że obecna sytuacja w strefie euro nie sprzyja występowaniu przez Londyn z nowymi żądaniami pod adresem Europy. Tego samego zdania jest minister sprawiedliwości w rządzie Camerona Ken Clarke.

W marcu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaproponował Wielkiej Brytanii rekompensatę w wysokości 25,2 mld euro w latach 2014-20 w zamian za odejście od dotychczasowych zasad przyznawania rabatu ze wspólnego budżetu UE.

Rabat wynegocjowała w 1984 roku ówczesna premier Margaret Thatcher, argumentując, że Londyn w proporcji na jednego mieszkańca jest obciążony składką bardziej niż Niemcy i Francja, które dostają wyższy od Brytyjczyków zwrot z unijnej kasy w formie subsydiów i dopłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Obecnie brytyjski rabat przekłada się na około 3,2 mld euro rocznie.

Komisja Europejska przyjęła pod koniec czerwca projekt nowego budżetu, krytykowany przez brytyjską prasę i eurosceptycznych polityków jako nierealistyczny. Wielka Brytania jest jednym z sygnatariuszy listu pięciu płatników netto (obok Francji, Niemiec, Holandii i Finlandii) z grudnia ubiegłego roku, domagającego się zamrożenia wydatków UE na poziomie z 2013 roku.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prof;winiecki;dla;money;pl;rozwazania;na;brzegu;lozka,77,0,981069.html) Do tego bankructwa nikt nie chce się przyznać Rozważania o losie Eurostrefy i drogach wiodących do zażegnania kryzysu przypominają stary żart.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t37826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ftpakt;fiskalny;dla;eurostrefy;nabiera;ksztaltu,252,0,980988.html) Wielki plan dla Unii coraz bliżej? Tak sądzą Wielki Plan dla UE opracowany w reakcji na kryzys w eurostrefie, który ma zostać doprecyzowany na najbliższym szczycie UE, zaczyna nabierać kształtu - pisze Financial Times.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t198022.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dowgielewicz;ostrzega;w;przed;podzialem;unii;europejskiej,174,0,983982.html) Polska jest dla niego "solidnym bastionem" Polski minister opublikował artykuł w niemieckim dzienniku _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)