Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Van Rompuy ma propozycję dla Polski. Tusk podpisze pakt fiskalny?

0
Podziel się:

Szef Rady Europejskiej złożył polskiemu premierowi kompromisową ofertę w sprawie paktu fiskalnego.

Van Rompuy ma propozycję dla Polski. Tusk podpisze pakt fiskalny?
(PAP/Radek Pietruszka)

Nie ma wprawdzie szóstego projektu umowy fiskalnej, ale propozycję potwierdzili współpracownicy przewodniczącego Rady Europejskiej i polscy dyplomaci. Herman Van Rompuy miał ją przedstawić na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

[Aktualizacja 16:07]

Szef Rady Europejskiej zaproponował, by szczyty związane z kryzysem euro oraz mechanizmami ratunkowymi były zarezerwowane dla 17 państw strefy euro. Kraje spoza byłyby dopraszane na szczyty związane z przyszłością euro i wdrażaniem paktu fiskalnego.

Taką kompromisową propozycję ws. paktu fiskalnego przedłożył na zakończonym właśnie spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

_ - To, co związane z kryzysem i mechanizmami kryzysu - tylko dla 17. A to, co dotyczy przyszłości euro i wdrażania paktu fiskalnego - byłoby omawiane na szczytach 17 plus państwa spoza _ - wyjaśniły źródła z otoczenia Van Rompuya. Tusk i Van Rompuy spotkali się tuż przed szczytem 27 przywódców państw UE, który właśnie rozpoczyna się w Brukseli.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/67/202307.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kaczynski;apeluje;do;tuska;nie;podpisujcie;paktu;fiskalnego,4,0,1016324.html) *Kaczyński wzywa Tuska. "Nie zadowalajmy się ochłapami" * Według prezesa PiS, pakt oznacza podział UE, a dla Polski - autodegradację. Dziś rozpoczyna się nieformalny szczyt Unii.

Kwestia udziału państw spoza euro w szczytach państw strefy pozostaje główną, nierozwiązaną dotychczas sprawą w negocjacjach nowego traktatu międzynarodowego, tzw. paktu fiskalnego. Ma on wzmocnić dyscyplinę budżetową państw euro, zapobiegając powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości.

Polska domaga się dla państw spoza euro, ale będących stronami nowego traktatu, prawa do udziału we wszystkich szczytach euro związanych z paktem fiskalnym. Na to dotąd nie zgadza się przede wszystkim Francja.

Europoseł PO Rafał Trzaskowski przekonuje, że podpisanie _ paktu fiskalnego _ byłoby dla Polski korzystne. - _ Dlatego, że my chcemy być w środku i podejmować decyzje, które będą miały wpływ na to, co się będzie w UE działo, na polityki makroekonomiczne, bo to wpływa na sytuację w Polsce. Natomiast jeśli zostaną nam zaprezentowane, takie warunki, które nie będą do zaakceptowania, jeśli ktoś będzie chciał nas docisnąć kolanem do ściany, to powiemy nie _ - powiedział europoseł PO.

POSŁUCHAJ RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO:

Poseł przypomniał, że w toku negocjacji nad dokumentem, udało się wyrzucić wiele niekorzystnych propozycji, na przykład nie będzie tworzenia nowych instytucji unijnych, wprowadzanie w życie _ paktu fiskalnego _ będzie się odbywało poprzez metodę wspólnotową - zgodzie pomiędzy rządami państw członkowskich, która nie zawsze musi być jednomyślna. Trzaskowski dodał, że pakt wygaśnie po 5 latach.

O pakcie fiskalnym czytaj w Money.pl
Tusk rozmawiał o pakcie fiskalnym. Decyzja... Rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Politycy mają rozmawiać o nowym międzyrządowym pakcie fiskalnym.
Polskie PKB jednym z najlepszych w UE? Premier Donald Tusk spodziewa się, że wzrost PKB Polski w 2011 roku wyniesie więcej niż 4 proc.
Zgoda na pakt fiskalny? Być może już w... Niemcy oczekują, że na nieformalnym szczycie UE w poniedziałek w Brukseli nastąpi polityczne zakończenie rozmów na temat nowego paktu, który ma wzmocnić dyscyplinę finansową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)