Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Wyrok unijnego Trybunału nie po myśli Polski. Różne stawki VAT na książki papierowe i cyfrowe

11
Podziel się:

Kraje europejskie muszą stosować podstawową stawkę VAT na e-booki i cyfrowe czasopisma, podczas gdy na od drukowanych mogą pobierać obniżoną - zdecydował Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyrok unijnego Trybunału nie po myśli Polski. Różne stawki VAT na książki papierowe i cyfrowe
(pixabay.com)

To nie po myśli Polski, która od dawna stara się o zrównanie stawek.

Trybunał zajął się sprawą na wniosek Trybunału Konstytucyjnego. Do niego z kolei w 2013 r. zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. Książki papierowe oraz audiobooki są obłożone w Polsce stawką obniżoną 5 proc., a książki elektroniczne, czyli e-booki, zwykłą 23 proc. Wysokość stawek jest regulowana na poziomie prawa unijnego. A to książki elektroniczne traktuje jak usługę, a papierowe jako sprzedaż towaru. Dlatego stawki są różne.

Polska zapytała Trybunał w Luksemburgu, czy takie zróżnicowanie podatku VAT jest zgodne z zasadą równego traktowania wobec prawa UE i nie dyskryminuje e-booków i ich wydawców. We wniosku polscy sędziowie przekonywali, że dla czytelnika znaczenie ma treść, nie nośnik. Dlatego podobne produkty powinny być podobnie opodatkowane.

Jednak Trybunał nie podzielił tej argumentacji i orzekł, że wyłączenie książek dostarczanych drogą elektroniczną ze stosowania obniżonej stawki VAT nie jest sprzeczne z zasadą równego traktowania. Sędziowie unijnego Trybunału przyznali przy tym, że przepisy odmiennie traktują te same treści na różnych nośnikach, ale uznał to za uzasadnione. W ich opinii przepisy podatkowe dotyczące handlu elektronicznego - w tym sprzedaży cyfrowych książek - powinny być ujednolicone i jasne. Dostarczanie więc książki przez internet, a nie na fizycznym nośniku powinno więc być opodatkowane jak usługa.

To jednak nie koniec walki o jedną stawkę VAT na książki - niezależnie czy drukowane, wgrane na płytę, czy przesłane w formie pliku komputerowego. Jak przypomina biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

argumenty podnoszone już wcześniej przez Rzecznika Praw Obywatelskich zarówno argumenty przedstawiane przez polskie instytucje, jak podmioty z innych krajów unijnych, trafiły do Komisji Europejskiej, która posiada wyłączną inicjatywę ustawodawczą w odniesieniu do legislacji Unii Europejskiej.

W kwietniu zeszłego roku Komisja przedstawiła Plan działania dotyczący VAT, który ma na nowo otworzyć dyskusję dotyczącą tego podatku. Na początku grudnia 2016 r. ogłosiła natomiast projekt zmiany, przewidujący zrównanie stawek VAT na książki i czasopisma w formie elektronicznej i papierowej.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
iuh
7 lat temu
no jak to? Przecież Polska za PIS miała wstać z kolan, a tu GORZEJ niż kiedykolwiek! Na każdym kroku PORAŻKA PIS!
Czytacz
7 lat temu
Na trasie do Chorwacji jest pełno tuneli nie 2 ale nawet 8km jakby zrobili z Krakowa do Zakopanego tunel na całej trasie to mogą się chwalić :)
SSmaxikaz
7 lat temu
CHWDEU
avax
7 lat temu
Niedlugo w UE jedna dostepna ksiazka bedzie KORAN!
Szwabek
7 lat temu
I co cieszysz się z tego? Jesteś polką?